AUTOMATSKA PUŠKA ATENTATORA I SNAJPERSKE PUŠKE AMERIČKE TAJNE SLUŽBE TOKOM POKUŠAJA ATENTATA NA TRAMPA

Dana 13. jula 2024. godine bivši američki predsednik Donald Tramp za dlaku je izbegao pokušaj ubistva tokom predizbornog skupa u Batleru u Pensilvaniji. Ovaj incident, koji je od tada postao glavna tema analize i diskusije, uključivao je naoružanog muškarca koji je otvorio vatru tokom događaja.

Prema poslednjim izveštajima, atentator je bio naoružan snažnom poluautomatskom puškom, tačnije varijantom AR-15. Ovo oružje, ozloglašeno po upotrebi u raznim masovnim pucnjavama zbog svoje visoke brzine paljbe i značajne zaustavne moći, bilo je glavno oružje napadača. Analiza sugeriše da je atentator modifikovao pušku sa „bump kundakom“ kako bi poboljšao njenu vatrenu moć, naglašavajući stalni izazov kontrole takvih modifikacija uprkos regulatornim naporima.

AR-15 je lagana, vazdušno hlađena, poluautomatska puška, koja se puni okvirom i koja je postala jedno od najpopularnijih oružja u Sjedinjenim Državama. Prvobitno dizajniran od strane Judžina Stonera (Eugene Stoner) za Armalite kasnih pedesetih godina prošlog veka, AR-15 je kasnije prodat Koltu (Colt), koji ju je je plasirao na vojno i civilno tržište.

AR-15 ima okvir za 223 Remington ili 5.56 NATO, relativno mali metak čije he zrno vepma brzo. Ova puška je modularnog dizajna, omogućava korisnicima da je lako prilagode i konfigurišu različitim kundacima, rukohvatima, nišanima i drugim dodacima. Njena svestranost i lakoća upotrebe učinile su je omiljenom među sportskim strelcima, lovcima i organima za sprovođenje zakona.

Jedna od ključnih karakteristika AR-15 je njen sistem direktnog gasa, koji preusmerava gas iz ispaljenog metka nazad u mehanizam za punjenje oružja. Ovaj sistem doprinosi maloj težini i jednostavnosti puške, ali takođe može dovesti do nakupljanja naslaga ugljenika i prljanja u mehanizmu, što zahteva redovno održavanje.

Što se tiče karakteristika, AR-15 obično ima efektivni domet od oko 500-600 m za precizne pogotke, u zavisnosti od specifične konfiguracije i korišćene municije. Poznata je po svojoj preciznosti, upravljivom trzanju i prilagodljivosti, što je zajedno doprinelo njenom širokom usvajanju i popularnosti.

Uprkos svojim civilnim korenima, dizajn AR-15 poslužila je kao osnova za mnoge vojne puške, uključujući M-16 i M-4, koje su SAD naširoko koristile, kao i druge vojne i policijske snage širom sveta. Prilagodljivost AR-15, u kombinaciji sa velikom brzinom paljbe u vojnim varijantama, takođe je učinilo njeno učešće u kontroverznim temama u raspravama o kontroli oružja, posebno u kontekstu njene upotrebe u nekoliko masovnih pucnjava visokog rizika.

Američki obaveštajci, obučeni da reaguju brzo i odlučno u ovakvim scenarijima, reagovali su brzo, rasporedivši snajperski tim koji je strateški pozicionirao i neutralisao pretnju. U ovom slučaju, snajperista je koristio snajpersku pušku Mk13 opremljenu nišanom Nightforce ATACR 7-35×56 i daljinomerom RAPTAR.

Snajperska puška Mk13 je precizno oružje velikog dometa koje prvenstveno koriste američke snage, uključujući mornaričke foke i druge specijalne snage. Zasnovan je na pušci Remington 700, dizajnu poznatom po svojoj pouzdanosti i preciznosti, i posebno je modifikovan da odgovori na stroge vojne operacije.

Mk13 obično ispaljuje metak 300 Winchester Magnum (Win Mag), koji nudi veći domet i probojnost u poređenju sa standardnim NATO metkom od 7,62 mm. Ovo čini Mk13 posebno pogodnim za angažovanje na dužim dometima. Puška ima tešku, slobodno plutajuću cev koja poboljšava preciznost minimizirajući savijanje cevi kada se puca. Ova odluka o dizajnu, zajedno sa preciznom mašinskom obradom, obezbeđuje konzistentno postavljanje hitaca.

Jedna od ključnih karakteristika Mk13 je njegova napredna optika, koja može uključivati nišane za gađanje noću i termoviziju, omogućavajući precizno nišanjenje u različitim uslovima osvetljenja. Puška je takođe opremljena dvonošcem za stabilnost i prigušivačem za smanjenje buke i bljeska, što je čini efikasnijom u tajnim operacijama.

Efikasni domet snajperske puške Mk13 je obično oko 1.100 m (oko 1.200 jardi), iako iskusni strelci mogu da plasiraju precizne pogotke na većim udaljenostima. Dizajn i karakteristike puške čine je odličnim oruđem u rukama obučenih vojnih snajpera, sposobnim da plasiraju precizne i snažne pogotke na velikim udaljenostima.

Ovaj pokušaj ubistva nije izolovan incident u kontekstu pretnji sa kojima se suočava Donald Tramp. Istorijski podaci pokazuju da je Tramp bio meta nekoliko pokušaja atentata tokom i nakon svog mandata. Ovi incidenti su uključivali različita nekonvencionalna oružja i metode, od napada viljuškarom u Severnoj Dakoti do pisama sa otrovima poslanih Beloj kući tokom njegovog mandata.

Brzo širenje teorija zavere i lažnih tvrdnji o ovim događajima, posebno preko društvenih medija i političkih novinskih kuća, zakomplikovalo je percepciju javnosti i odgovor. Konkretno, tvrdnje o vladinim zaverama za ubistvo korišćene su da seju nepoverenje i podstaknu političke podele, ilustrujući moćnu kombinaciju dezinformacija i političkog nasilja.

Incident naglašava tekuće izazove sa kojima se bezbednosne agencije suočavaju i koje se razvijaju u zaštiti visokih političara u pozadini sve veće političke polarizacije i ekstremizma.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *