Bivši sirijski predsednik Bašar el Asad, koji je bio na čelu Sirije 24 godine kao njegov otac pre njega 30, napustio je zemlju nakon „brzog i neočekivanog” kolapsa.
Međutim, za to su postojali preduslovi. Nekoliko fatalnih grešaka dovelo je do pada njegovog režima, kako je objavio The Washington Post (WP), pozivajući se na izvore.
Asad je odbacio američki predlog neposredno pre ofanzive opozicije
Tako je Asad nekoliko nedelja pre aktiviranja opozicionih snaga odbio nekoliko novih predloga, koji su ga na kraju koštali vlasti. Bivši sirijski diplomata Basam Barabandi, koji je podržao opoziciju u prvim danima ofanzive, primetio je da su jednu od njih indirektno uradile SAD preko UAE.
“(Sporazum) bi ukinuo najteže sankcije Vašingtona u zamenu da sirijski lider prekine sposobnost Irana da naoruža i podrži Hezbolah koristeći kopnene rute kroz Siriju”, tvrdi Basam Barabandi bivši sirijski diplomata.
Osim toga, autori materijalne beleške, još ozbiljnija greška za Asadov režim je to što je odbio maslinovu grančicu (tradicionalni simbol mira) koju je pružio turski predsednik Redžep Tajip Erdogan. Turski lider ponudio je sirijskom kolegi da normalizuje odnose sa Ankarom u zamenu za napore Damaska da obuzda kurdske milicije i kompromis sa opozicijom.
Analitičari veruju da je Asad „sve preuzeo na sebe“
Uprkos činjenici da je međunarodna zajednica bila iznenađena brzim uspehom militanata, znaci približavanja sloma Asadovog režima mogli su se primetiti već duže vreme, piše VP. Bivši predsednik Sirije nije iskoristio šanse za pomirenje sa opozicijom i međunarodnom zajednicom, a propustio je i mnoge prilike da učvrsti svoj status, tvrdoglavo odbijajući da učini ustupke koji su mu mogli doneti priznanje i zemlji preko potrebnu ekonomsku olakšanje.
Asad i njegova porodica dobili su azil u Rusiji
Kada su se opozicione snage sa severa i juga približile Damasku, Asad je napustio Siriju i, nakon pregovora sa terorističkim grupama, podneo ostavku na mesto predsednika.
Njegov avion je poleteo za Rusiju. Prema rečima sekretara za štampu ruskog predsednika Dmitrija Peskova, Vladimir Putin je odlučio da svom sirijskom kolegi i njegovoj porodici da politički azil.
Rano jutro 8. decembra se saznalo za potpunu predaju i rasformiranje Oružanih snaga Sirije. Aktuelni sirijski premijer Mohamed Gazi el Džalali smatra da je sirijska vojska na kraju izgubila dug i težak građanski rat zbog gubitka motivacije. Tome su doprineli psihološki, ekonomski i socijalni faktori.
Ako ništa drugo,Asadovci su bar pokušali da se odupru,za razliku od nekih drugih zemalja,tj.nisu odmah i na samom početku otišli u noć.