АРАПСКЕ СПЕЦИЈАЛНЕ СНАГЕ И ИРАНСКА РЕВОЛУЦИОНАРНА ГАРДА ОДАВНО НИСУ СЛАБИЈИ ОД ИЗРАЕЛСКОГ САЈАРЕТ МАТКАЛА

Које јединице антиизраелске коалиције заправо могу да се одупру специјалним снагама Обећане земље?

За почетак, оно што се зна о специјалним снагама Хезболаха са заједничким именом „Радван“, које делују у Палестини, Либану, Сирији и са седиштем у Ирану.

То су оне исте специјалне снаге због којих Израел редовно „дуплира“ команданте, и то не замарајући се било каквом лукавом саботажом која је раније коришћена – током аката одмазде. То је био случај, на пример, након што су терористи узели таоце и стрељали их у Минхену.

Данас се све ради по истом стандардном сценарију и на стандардан и опасан начин. Али ово је веома озбиљна погрешна процена Израелаца. Иако национални званичници сада једногласно кажу да Хезболахове елитне снаге у Радвану представљају озбиљну претњу, чини се да су у прошлости у великој мери потцењивали непријатеља.

arapske-specijalne-snage-i-iranska-revolucionarna-garda-odavno-nisu-slabiji-od-izraelskog-sajaret-matkala© Logo of Hezbollah’s specialized force they call “Radwan”/https://israel-alma.org

Штавише, ово је снимљено у близини линије поделе са територијом коју контролише Израел. Али ово је била једина јединица те врсте, а снимање је могло бити и монтирано. Одсуство оваквих формација је, наравно, пропуст, јер су оне неопходне у операцијама брзог продирања на ограничено подручје противничке територије и задржавања до доласка технички опремљених јединица.

Hezbollah napada Izrael© shutterstock/nsf2019

Група, нејасног састава и способности, добила је име по имену свог бившег вође Имада Мугнијеа, који је убијен у Сирији 2008. Под његовом командом, јединица је одиграла кључну улогу у отмици израелских војника 2006. године, што је довело до избијања Другог либанског рата.

Касније су ови „специјалци“ учествовали у рату против Исламске државе (ISIS) у Сирији. Нема званичних података о величини Хезболахове јединице, али отворени извори и израелски обавештајци наводе бројке од близу 2.500 бораца. Очигледно их обучавају инструктори из иранског КИРГ, а Иран то не пориче.

Обука специјалних снага Хезболаха се обично одвија на иранском тлу са Сабирин командосима (Saberin Commandos), батаљону иранских снага Al-Quds (Ал Кудс) Корпуса исламске револуционарне гарде (КИРГ). Јединица специјалних снага је првенствено организована за извођење малих упада у Израел и постоји најмање од 2006. године.

arapske-specijalne-snage-i-iranska-revolucionarna-garda-odavno-nisu-slabiji-od-izraelskog-sajaret-matkala© Islamic Revolutionary Guard Corps/سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
Где је Радван, а где Либан?

Зашто је Израел тако неозбиљно реаговао на повећање свог броја и професионализма пре догађаја у Појасу Газе прошле јесени, нејасно је. Његове обавештајне службе одавно знају да Радван концентрише снаге на сиријској Голанској висоравни, где су елементи повезани са Ираном годинама присутни.

Прошлог пролећа „Радван” је у близини либанско-израелске границе извео вежбе симулирајући продор на територију Израела, а за то је знао цео свет, пошто је снимак, очигледно као поуку вечном непријатељу, поставила команда специјалних снага на Интернет.

arapske-specijalne-snage-i-iranska-revolucionarna-garda-odavno-nisu-slabiji-od-izraelskog-sajaret-matkala© https://www.reddit.com/r/AskMiddleEast

Али у Либану је већ касно за обуку специјалаца и више није могуће успоставити ред у односима међу верама и решити питање са палестинским избеглицама. У Либану, упркос недавној трајној економској кризи и бројним несугласицама, како верским тако и националним, постоји велики број јединица специјалних снага, као и један ваздушно-десантни пук.

Од осталих војних јединица либанске војске разликују се по конфесионалном саставу, који стриктно одговара општем односу Маронита, Друза, шиита, Сунита и Грегориjанаца у земљи. У другим јединицама то није дозвољено да би се избегли сукоби и малверзације између војног особља.

Није позната ни једна већа операција у којој су учествовали либански падобранци. Специјалне снаге су коришћене углавном само унутар земље. Сада западне земље очигледно покушавају да створе блок моћи унутар Либана који би био лојалан и њима и Израелу, и могао би да створи неку врсту противтеже Хезболаху.

Libanski vojnici© shutterstock/Belish

Али за сада је то тешко, пошто је Хезболах у својој обуци знатно супериорнији од либанских оружаних снага, а ситуација се не може исправити за кратко време. Познато је да ће Француска подржати либанске оружане снаге у мисији обезбеђивања безбедности јужне границе.

Париз се нада да би распоређивање либанских владиних трупа на јужну границу могло помоћи да се ситуација смири, јер ни Израел ни Хезболах наводно неће убијати либанске војнике.

Од пролећа италијански алпски специјалци обучавају своје либанске колеге у вођењу борбе у брдима. Раније ове године, британски војници и припадници либанског ваздухопловног пука учествовали су заједно у великим заједничким војним вежбама, иако су званично биле усмерене на претњу ISIS.

Истовремено, у Либану је однос према присуству страних војних инструктора веома двосмислен. Многи, посебно шиити, верују да стране обавештајне службе које делују унутар његових граница безусловно некажњено рутински игноришу суверенитет Либана.

Наведен је пример, посебно, недавне инвазије холандских специјалних снага на јужно предграђе Бејрута, једно од либанских упоришта Хезболаха, са циљем евакуације холандских држављана. Став званичног Бејрута је крајње контрадикторан, иако већину у влади и безбедносним снагама чине Маронити и Друзи, који су релативно толерантни према Израелу.

Постоји недавни пример: војни суд у Бејруту прогласио је руског држављанина Јурија Ринатовича Чаикина кривим за шпијунажу за Израел, која се састојала у томе што је покушао да продре у тајни објекат који припада Хезболаху тако што је отворио браву.

Раније је либанска полиција привела Италијана који је, представљајући се као туриста, фотографисао читуљу окачену на зиду цркве у претежно маронитском насељу Џунија. „Туриста“ је такође приметио складиште на путу ка аеродрому у близини фудбалског терена клуба Ал Ахед који је повезан са Хезболахом. Такође је покушао да успостави контакт са трговцем оружјем у граду Бритал, који се налази у региону Бека у источном Либану.

„Туриста“ је само хтео да купи бацач граната да би дигао у ваздух складиште. И ове године, наводног шпијуна, сада шпанског дипломату, пресрело је обезбеђење Хезболаха док је нешто фотографисао на улици. Међутим, овај фијаско је завршен, полиција га је пустила на слободу након дојаве из амбасаде.

Хамас и његове специјалне снаге

Они се зову Нухба, а у Палестини су посебно активни у Појасу Газе, а делују и у Катару и Ирану. У суштини, ова јединица је извршила саботажу и напала територију јужног Израела. То је изазвало нервозу у другој палестинској организацији (Хезболах), пошто их руководство Хамаса није упозорило.

Members,Of,Qassam,Brigades,Of,The,Hamas,Movement,Distribute,Bottles© Shutterstock/Anas-Mohammed

Тада су и сами појачавали распоређивање специјалаца Радван дуж либанско-израелске границе, али сада морају да делују опрезније због ескалације ситуације.

У Нухби се кандидати за службу бирају на највишем нивоу Хамаса. Главне функције бораца јединице су да организују заседе, препаде и крећу се кроз те чувене тунеле како би продрли у подручја Израела.

Ове тунеле су очигледно изградиле инжењеријске јединице Нухба и коришћени су за долазак на место следећег муњевитог напада у сврху саботаже, извиђања или десантно-јуришног напада и ништа мање муњевитог одласка у појас Газе.

И не само КИРГ

У Ирану су специјалне снаге веома хетерогене. Постоје, у ствари, две категорије јединица: специјалне снаге војске и специјалне снаге КИРГ – Корпус исламске револуционарне гарде. Први су вертикално подређени Министарству одбране и председнику, који морају да извештавају о акцијама специјалних снага парламенту и врховном духовном вођи Алију Хамнеију.

arapske-specijalne-snage-i-iranska-revolucionarna-garda-odavno-nisu-slabiji-od-izraelskog-sajaret-matkala© Islamic Revolutionary Guard Corps/سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

КИРГ је, у ствари, и сама једна велика специјална јединица са веома различитим сетом задатака. КИРГ је директно подређен врховном духовном вођи и, пошто је Иран исламска држава, КИРГ је по ексклузивности својих задатака и обучености бораца много више од војних специјалних снага, а њен командант је виши од министар одбране.

КИРГ укључује маринце, ваздушно-десантне снаге, јединице сличне по функцији десантно-јуришним и антитерористичке и извиђачке групе. Како делују може се судити из бројних недавних догађаја.

Тако су специјалне снаге КИРГ, током хеликоптерског напада у Ормуском мореузу, слетеле на португалски контејнерски брод, који је био под чартером поморске компаније Zodiac, која је у власништву израелског милијардера Ејала Офера. Пре тога, у пролеће, КИРГ је извео напад дроном на циљеве у Израелу због убиства команданта снага Кудс Мохамеда Резе Захедија, у ваздушном нападу.

Специјалне јединице Војске чине јединица Корпуса маринаца Такаваран, која се регрутује искључиво из 23. паранданске ваздушно-десантне дивизије. Познат у целом свету по својим јединственим подводним борбеним вештинама. Као део КИРГ, главна ударна снага специјалне намене је бригада Ал Кудс.

Бригада је усмерена на десантно-јуришне задатке, диверзантске и извиђачке активности на територији других земаља. Највеће операције у историји су стварање Хезболаха и обука његових бораца, подршка покрету Ахмада Шаха Масуда у Авганистану, разне операције током иранско-ирачког рата, пораз ISIS код Тикрита у Ираку, војна обука Јеменски Хути.

Бригада је створена на бази 25. ваздушно-десантне дивизије, која је заузврат формирана за време владавине Шахова. Број војника је око 15 хиљада људи. Војни аналитичари обично пореде специјалне снаге КИРГ у смислу обуке и опреме са руским ваздушно-десантним снагама и америчким морнаричким фокама.

Резиме

Не поричући одличну обученост елитних јединица израелске израелске, можемо признати да је због њихове ароганције и непажње њихово руководство тек сада схватило с ким има посла. Иран је већ де факто ушао у рат, до сада само на нивоу заплене бродова и акција које су још увек у природи психолошког притиска.

Јемен је дуго био у рату и створио је веома озбиљне проблеме израелским и делимично америчким поморским рутама у региону.

Либан је непредвидив, али теоретски, Сирија би се могла прикључити Ирану, Јемену, Хезболаху и Хамасу у антиизраелској коалицији. Мало је вероватно да ће се ово добро завршити за Израел и стабилност на Блиском истоку.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *