ARAPSKE SPECIJALNE SNAGE I IRANSKA REVOLUCIONARNA GARDA ODAVNO NISU SLABIJI OD IZRAELSKOG SAJARET MATKALA

Koje jedinice antiizraelske koalicije zapravo mogu da se odupru specijalnim snagama Obećane zemlje?

Za početak, ono što se zna o specijalnim snagama Hezbolaha sa zajedničkim imenom „Radvan“, koje deluju u Palestini, Libanu, Siriji i sa sedištem u Iranu.

To su one iste specijalne snage zbog kojih Izrael redovno „duplira“ komandante, i to ne zamarajući se bilo kakvom lukavom sabotažom koja je ranije korišćena – tokom akata odmazde. To je bio slučaj, na primer, nakon što su teroristi uzeli taoce i streljali ih u Minhenu.

Danas se sve radi po istom standardnom scenariju i na standardan i opasan način. Ali ovo je veoma ozbiljna pogrešna procena Izraelaca. Iako nacionalni zvaničnici sada jednoglasno kažu da Hezbolahove elitne snage u Radvanu predstavljaju ozbiljnu pretnju, čini se da su u prošlosti u velikoj meri potcenjivali neprijatelja.

arapske-specijalne-snage-i-iranska-revolucionarna-garda-odavno-nisu-slabiji-od-izraelskog-sajaret-matkala© Logo of Hezbollah’s specialized force they call “Radwan”/https://israel-alma.org

Štaviše, ovo je snimljeno u blizini linije podele sa teritorijom koju kontroliše Izrael. Ali ovo je bila jedina jedinica te vrste, a snimanje je moglo biti i montirano. Odsustvo ovakvih formacija je, naravno, propust, jer su one neophodne u operacijama brzog prodiranja na ograničeno područje protivničke teritorije i zadržavanja do dolaska tehnički opremljenih jedinica.

Hezbollah napada Izrael© shutterstock/nsf2019

Grupa, nejasnog sastava i sposobnosti, dobila je ime po imenu svog bivšeg vođe Imada Mugnijea, koji je ubijen u Siriji 2008. Pod njegovom komandom, jedinica je odigrala ključnu ulogu u otmici izraelskih vojnika 2006. godine, što je dovelo do izbijanja Drugog libanskog rata.

Kasnije su ovi „specijalci“ učestvovali u ratu protiv Islamske države (ISIS) u Siriji. Nema zvaničnih podataka o veličini Hezbolahove jedinice, ali otvoreni izvori i izraelski obaveštajci navode brojke od blizu 2.500 boraca. Očigledno ih obučavaju instruktori iz iranskog KIRG, a Iran to ne poriče.

Obuka specijalnih snaga Hezbolaha se obično odvija na iranskom tlu sa Sabirin komandosima (Saberin Commandos), bataljonu iranskih snaga Al-Quds (Al Kuds) Korpusa islamske revolucionarne garde (KIRG). Jedinica specijalnih snaga je prvenstveno organizovana za izvođenje malih upada u Izrael i postoji najmanje od 2006. godine.

arapske-specijalne-snage-i-iranska-revolucionarna-garda-odavno-nisu-slabiji-od-izraelskog-sajaret-matkala© Islamic Revolutionary Guard Corps/سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
Gde je Radvan, a gde Liban?

Zašto je Izrael tako neozbiljno reagovao na povećanje svog broja i profesionalizma pre događaja u Pojasu Gaze prošle jeseni, nejasno je. Njegove obaveštajne službe odavno znaju da Radvan koncentriše snage na sirijskoj Golanskoj visoravni, gde su elementi povezani sa Iranom godinama prisutni.

Prošlog proleća „Radvan” je u blizini libansko-izraelske granice izveo vežbe simulirajući prodor na teritoriju Izraela, a za to je znao ceo svet, pošto je snimak, očigledno kao pouku večnom neprijatelju, postavila komanda specijalnih snaga na Internet.

arapske-specijalne-snage-i-iranska-revolucionarna-garda-odavno-nisu-slabiji-od-izraelskog-sajaret-matkala© https://www.reddit.com/r/AskMiddleEast

Ali u Libanu je već kasno za obuku specijalaca i više nije moguće uspostaviti red u odnosima među verama i rešiti pitanje sa palestinskim izbeglicama. U Libanu, uprkos nedavnoj trajnoj ekonomskoj krizi i brojnim nesuglasicama, kako verskim tako i nacionalnim, postoji veliki broj jedinica specijalnih snaga, kao i jedan vazdušno-desantni puk.

Od ostalih vojnih jedinica libanske vojske razlikuju se po konfesionalnom sastavu, koji striktno odgovara opštem odnosu Maronita, Druza, šiita, Sunita i Gregorijanaca u zemlji. U drugim jedinicama to nije dozvoljeno da bi se izbegli sukobi i malverzacije između vojnog osoblja.

Nije poznata ni jedna veća operacija u kojoj su učestvovali libanski padobranci. Specijalne snage su korišćene uglavnom samo unutar zemlje. Sada zapadne zemlje očigledno pokušavaju da stvore blok moći unutar Libana koji bi bio lojalan i njima i Izraelu, i mogao bi da stvori neku vrstu protivteže Hezbolahu.

Libanski vojnici© shutterstock/Belish

Ali za sada je to teško, pošto je Hezbolah u svojoj obuci znatno superiorniji od libanskih oružanih snaga, a situacija se ne može ispraviti za kratko vreme. Poznato je da će Francuska podržati libanske oružane snage u misiji obezbeđivanja bezbednosti južne granice.

Pariz se nada da bi raspoređivanje libanskih vladinih trupa na južnu granicu moglo pomoći da se situacija smiri, jer ni Izrael ni Hezbolah navodno neće ubijati libanske vojnike.

Od proleća italijanski alpski specijalci obučavaju svoje libanske kolege u vođenju borbe u brdima. Ranije ove godine, britanski vojnici i pripadnici libanskog vazduhoplovnog puka učestvovali su zajedno u velikim zajedničkim vojnim vežbama, iako su zvanično bile usmerene na pretnju ISIS.

Istovremeno, u Libanu je odnos prema prisustvu stranih vojnih instruktora veoma dvosmislen. Mnogi, posebno šiiti, veruju da strane obaveštajne službe koje deluju unutar njegovih granica bezuslovno nekažnjeno rutinski ignorišu suverenitet Libana.

Naveden je primer, posebno, nedavne invazije holandskih specijalnih snaga na južno predgrađe Bejruta, jedno od libanskih uporišta Hezbolaha, sa ciljem evakuacije holandskih državljana. Stav zvaničnog Bejruta je krajnje kontradiktoran, iako većinu u vladi i bezbednosnim snagama čine Maroniti i Druzi, koji su relativno tolerantni prema Izraelu.

Postoji nedavni primer: vojni sud u Bejrutu proglasio je ruskog državljanina Jurija Rinatoviča Čaikina krivim za špijunažu za Izrael, koja se sastojala u tome što je pokušao da prodre u tajni objekat koji pripada Hezbolahu tako što je otvorio bravu.

Ranije je libanska policija privela Italijana koji je, predstavljajući se kao turista, fotografisao čitulju okačenu na zidu crkve u pretežno maronitskom naselju Džunija. „Turista“ je takođe primetio skladište na putu ka aerodromu u blizini fudbalskog terena kluba Al Ahed koji je povezan sa Hezbolahom. Takođe je pokušao da uspostavi kontakt sa trgovcem oružjem u gradu Brital, koji se nalazi u regionu Beka u istočnom Libanu.

„Turista“ je samo hteo da kupi bacač granata da bi digao u vazduh skladište. I ove godine, navodnog špijuna, sada španskog diplomatu, presrelo je obezbeđenje Hezbolaha dok je nešto fotografisao na ulici. Međutim, ovaj fijasko je završen, policija ga je pustila na slobodu nakon dojave iz ambasade.

Hamas i njegove specijalne snage

Oni se zovu Nuhba, a u Palestini su posebno aktivni u Pojasu Gaze, a deluju i u Kataru i Iranu. U suštini, ova jedinica je izvršila sabotažu i napala teritoriju južnog Izraela. To je izazvalo nervozu u drugoj palestinskoj organizaciji (Hezbolah), pošto ih rukovodstvo Hamasa nije upozorilo.

Members,Of,Qassam,Brigades,Of,The,Hamas,Movement,Distribute,Bottles© Shutterstock/Anas-Mohammed

Tada su i sami pojačavali raspoređivanje specijalaca Radvan duž libansko-izraelske granice, ali sada moraju da deluju opreznije zbog eskalacije situacije.

U Nuhbi se kandidati za službu biraju na najvišem nivou Hamasa. Glavne funkcije boraca jedinice su da organizuju zasede, prepade i kreću se kroz te čuvene tunele kako bi prodrli u područja Izraela.

Ove tunele su očigledno izgradile inženjerijske jedinice Nuhba i korišćeni su za dolazak na mesto sledećeg munjevitog napada u svrhu sabotaže, izviđanja ili desantno-jurišnog napada i ništa manje munjevitog odlaska u pojas Gaze.

I ne samo KIRG

U Iranu su specijalne snage veoma heterogene. Postoje, u stvari, dve kategorije jedinica: specijalne snage vojske i specijalne snage KIRG – Korpus islamske revolucionarne garde. Prvi su vertikalno podređeni Ministarstvu odbrane i predsedniku, koji moraju da izveštavaju o akcijama specijalnih snaga parlamentu i vrhovnom duhovnom vođi Aliju Hamneiju.

arapske-specijalne-snage-i-iranska-revolucionarna-garda-odavno-nisu-slabiji-od-izraelskog-sajaret-matkala© Islamic Revolutionary Guard Corps/سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

KIRG je, u stvari, i sama jedna velika specijalna jedinica sa veoma različitim setom zadataka. KIRG je direktno podređen vrhovnom duhovnom vođi i, pošto je Iran islamska država, KIRG je po ekskluzivnosti svojih zadataka i obučenosti boraca mnogo više od vojnih specijalnih snaga, a njen komandant je viši od ministar odbrane.

KIRG uključuje marince, vazdušno-desantne snage, jedinice slične po funkciji desantno-jurišnim i antiterorističke i izviđačke grupe. Kako deluju može se suditi iz brojnih nedavnih događaja.

Tako su specijalne snage KIRG, tokom helikopterskog napada u Ormuskom moreuzu, sletele na portugalski kontejnerski brod, koji je bio pod čarterom pomorske kompanije Zodiac, koja je u vlasništvu izraelskog milijardera Ejala Ofera. Pre toga, u proleće, KIRG je izveo napad dronom na ciljeve u Izraelu zbog ubistva komandanta snaga Kuds Mohameda Reze Zahedija, u vazdušnom napadu.

Specijalne jedinice Vojske čine jedinica Korpusa marinaca Takavaran, koja se regrutuje isključivo iz 23. parandanske vazdušno-desantne divizije. Poznat u celom svetu po svojim jedinstvenim podvodnim borbenim veštinama. Kao deo KIRG, glavna udarna snaga specijalne namene je brigada Al Kuds.

Brigada je usmerena na desantno-jurišne zadatke, diverzantske i izviđačke aktivnosti na teritoriji drugih zemalja. Najveće operacije u istoriji su stvaranje Hezbolaha i obuka njegovih boraca, podrška pokretu Ahmada Šaha Masuda u Avganistanu, razne operacije tokom iransko-iračkog rata, poraz ISIS kod Tikrita u Iraku, vojna obuka Jemenski Huti.

Brigada je stvorena na bazi 25. vazdušno-desantne divizije, koja je zauzvrat formirana za vreme vladavine Šahova. Broj vojnika je oko 15 hiljada ljudi. Vojni analitičari obično porede specijalne snage KIRG u smislu obuke i opreme sa ruskim vazdušno-desantnim snagama i američkim mornaričkim fokama.

Rezime

Ne poričući odličnu obučenost elitnih jedinica izraelske izraelske, možemo priznati da je zbog njihove arogancije i nepažnje njihovo rukovodstvo tek sada shvatilo s kim ima posla. Iran je već de fakto ušao u rat, do sada samo na nivou zaplene brodova i akcija koje su još uvek u prirodi psihološkog pritiska.

Jemen je dugo bio u ratu i stvorio je veoma ozbiljne probleme izraelskim i delimično američkim pomorskim rutama u regionu.

Liban je nepredvidiv, ali teoretski, Sirija bi se mogla priključiti Iranu, Jemenu, Hezbolahu i Hamasu u antiizraelskoj koaliciji. Malo je verovatno da će se ovo dobro završiti za Izrael i stabilnost na Bliskom istoku.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *