АМЕРИЧКИ ГЕНЕРАЛ БЕН ХОЏИС ЗАБРИНУТ: АКО УКРАЈИНА БУДЕ ПРИНУЂЕНА НА УСТУПКЕ РУСИМА СУВЕРЕНИТЕТ ЋЕ ИЗГУБИТИ ВРЕДНОСТ!

Русија може да победи само ако Запад окрене леђа Украјини

Пензионисани генерал Бен Хоџис бивши командант америчких снага у Европи и један од највећих теоретичара како водити рат у Украјини и поразити Русији, творац “Војног шенгена” од почетка рата из дубоке заветрине у САД износио је своје теорије и у свима је као и његови наследници посебно генерал Каволи подбацио у погледу тумачења својих ставова.

Такође Хоџис објашњава зашто одбрана од ваздушних напада практично функционише само у интегрисаним системима.

Хоџис и даље на почетку свог интервјуа наводи да САД и посебно Немачка обавежу да Украјини заиста помогну да победи. С друге стране, Русија може да победи само ако Запад окрене леђа Украјини.

На питање шта мисли о победи Украјине Хоџис каже:

Победа значи све што је потребно да се заштити суверенитет Украјине и поврати њен територијални интегритет у границама из 1991. године, укључујући Крим. То је стратешки циљ Украјине, а теоретски и циљ педесет земаља које подржавају Украјину. Али САД и Немачка до сада нису осигурале да Украјина победи. Бела кућа оклева у погледу јасних изјава. Посебно Џејк Саливан, саветник за безбедност председника Бајдена, страхује од ескалације од стране Руса“.

На питање о томе да ли Украјина има довољно војне моћи да поврати територију Хоџис каже:

Ово су чињенице до данас: После десет и по година – рат је, као што је познато, почео још у фебруару 2014. године – Русија је, упркос свим предностима, успела да окупира само 20% украјинске територије. Према подацима британског Министарства одбране, руска армија је изгубила 600.000 војника. Црноморска флота је практично уништена. Руска авијација није успела да стекне ваздушну превласт. Ниједан воз са снабдевањем из Пољске није погођен”.

Битка за Покровск?

Генералштаб је препознао да Руси тешко могу брзо да пробију код Покровска. Због тога је тежиште пребачено на североисток. Офанзива код Курска променила је наратив да је руска победа неизбежна. Прво је створена тампон зона да би се спречио додатни напад са североистока у правцу Сумија. Осим тога, Украјинци су Кремљу приредили праву дилему: Кијев је прекорачио црвену линију, како сада треба да реагује руски режим? Оно што су Украјинци урадили у Курску је класична оперативна уметност – и део њихових операција на више нивоа”.

О новој украјинској офанзиви

Председник Зеленски је сам рекао да се од четрнаест нових бригада могу опремити само четири. Запад касни са испорукама које су обећане Украјини. Верујем да Украјинци зато чекају док не добију додатне могућности. Поред тога, потребне су даље реформе у украјинској војсци. Још увек постоје остаци совјетског менталитета. Влада мора да осигура да грађани стекну више поверења, да њихова деца неће бити само бачена у “млин за месо”. Само тако ће млади Украјинци из Немачке, Пољске или Швајцарске почети да се враћају“.

Могућа употреба нуклеарного оружја

Мислим да је веома, веома мало вероватно да би Русија употребила нуклеарно оружје. Ако због руских претњи не пружимо довољну подршку Украјини, шаљемо опасан сигнал другим нуклеарним силама, попут Кине, Северне Кореје или Ирана. Ово није само рат за Украјину, већ и за глобални поредак и одвраћање Кине“.

НАТО, ПВО и Украјина

НАТО тренутно нема довољно одбрамбених средстава за суочавање са бројем напада с којима се Украјина суочава. Савремена одбрана захтева интеграцију система различитих земаља и заједничко доношење одлука, као што је то био случај у израелско-иранском сукобу, где је америчка команда преузела вођење из Катара. Интегрисана одбрана је кључна за заштиту од ваздушних претњи”.

Ко је генерал Бен Хоџис

Генерал Бен Хоџис (Ben Hodges) је пензионисани генерал-лајтнант америчке војске, најпознатији по томе што је служио као командант Војске Сједињених Америчких Држава у Европи од 2014. до 2017. године. Током своје каријере, био је један од водећих војних стратега за Европу и активно је радио на јачању војних односа између САД-а и европских савезника, посебно у контексту повећаних тензија са Русијом након анексије Крима и рата у источној Украјини.

Каријера

Хоџис је започео своју војну каријеру 1980. године након дипломирања на Војној академији Сједињених Држава у Вест Поинту. Специјализовао се за артиљерију и током своје каријере служио је на различитим високим позицијама у америчкој војсци широм света.

Претходно је служио као командант Мултинационалне дивизије – Југ у Ираку и био је део различитих операција у НАТО-у. Током своје службе у Европи, Хоџис је био на челу напора за јачање НАТО одбране у Источној Европи као одговор на агресивну политику Русије.

Ставови и Активности након Пензионисања

Након пензионисања 2017. године, генерал Хоџис је постао активан коментатор безбедносних питања, посебно у вези са руским претњама у Европи и ратом у Украјини. Често иступа у медијима и на различитим стручним форумима где заговара јачање одбране НАТО-а и подршке Украјини. Такође је радио као стратешки саветник и сарадник у разним истраживачким центрима, укључујући Центар за анализу европске политике (CEPA).

Његови јавни ставови о руско-украјинском рату, као и његова експертиза у области европске безбедности, учинили су га једним од утицајнијих гласова у западним војним круговима у вези са безбедносним претњама у Европи.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *