AMERIČKI GENERAL BEN HODŽIS ZABRINUT: AKO UKRAJINA BUDE PRINUĐENA NA USTUPKE RUSIMA SUVERENITET ĆE IZGUBITI VREDNOST!

Rusija može da pobedi samo ako Zapad okrene leđa Ukrajini

Penzionisani general Ben Hodžis bivši komandant američkih snaga u Evropi i jedan od najvećih teoretičara kako voditi rat u Ukrajini i poraziti Rusiji, tvorac “Vojnog šengena” od početka rata iz duboke zavetrine u SAD iznosio je svoje teorije i u svima je kao i njegovi naslednici posebno general Kavoli podbacio u pogledu tumačenja svojih stavova.

Takođe Hodžis objašnjava zašto odbrana od vazdušnih napada praktično funkcioniše samo u integrisanim sistemima.

Hodžis i dalje na početku svog intervjua navodi da SAD i posebno Nemačka obavežu da Ukrajini zaista pomognu da pobedi. S druge strane, Rusija može da pobedi samo ako Zapad okrene leđa Ukrajini.

Na pitanje šta misli o pobedi Ukrajine Hodžis kaže:

Pobeda znači sve što je potrebno da se zaštiti suverenitet Ukrajine i povrati njen teritorijalni integritet u granicama iz 1991. godine, uključujući Krim. To je strateški cilj Ukrajine, a teoretski i cilj pedeset zemalja koje podržavaju Ukrajinu. Ali SAD i Nemačka do sada nisu osigurale da Ukrajina pobedi. Bela kuća okleva u pogledu jasnih izjava. Posebno Džejk Salivan, savetnik za bezbednost predsednika Bajdena, strahuje od eskalacije od strane Rusa“.

Na pitanje o tome da li Ukrajina ima dovoljno vojne moći da povrati teritoriju Hodžis kaže:

Ovo su činjenice do danas: Posle deset i po godina – rat je, kao što je poznato, počeo još u februaru 2014. godine – Rusija je, uprkos svim prednostima, uspela da okupira samo 20% ukrajinske teritorije. Prema podacima britanskog Ministarstva odbrane, ruska armija je izgubila 600.000 vojnika. Crnomorska flota je praktično uništena. Ruska avijacija nije uspela da stekne vazdušnu prevlast. Nijedan voz sa snabdevanjem iz Poljske nije pogođen”.

Bitka za Pokrovsk?

Generalštab je prepoznao da Rusi teško mogu brzo da probiju kod Pokrovska. Zbog toga je težište prebačeno na severoistok. Ofanziva kod Kurska promenila je narativ da je ruska pobeda neizbežna. Prvo je stvorena tampon zona da bi se sprečio dodatni napad sa severoistoka u pravcu Sumija. Osim toga, Ukrajinci su Kremlju priredili pravu dilemu: Kijev je prekoračio crvenu liniju, kako sada treba da reaguje ruski režim? Ono što su Ukrajinci uradili u Kursku je klasična operativna umetnost – i deo njihovih operacija na više nivoa”.

O novoj ukrajinskoj ofanzivi

Predsednik Zelenski je sam rekao da se od četrnaest novih brigada mogu opremiti samo četiri. Zapad kasni sa isporukama koje su obećane Ukrajini. Verujem da Ukrajinci zato čekaju dok ne dobiju dodatne mogućnosti. Pored toga, potrebne su dalje reforme u ukrajinskoj vojsci. Još uvek postoje ostaci sovjetskog mentaliteta. Vlada mora da osigura da građani steknu više poverenja, da njihova deca neće biti samo bačena u “mlin za meso”. Samo tako će mladi Ukrajinci iz Nemačke, Poljske ili Švajcarske početi da se vraćaju“.

Moguća upotreba nuklearnogo oružja

Mislim da je veoma, veoma malo verovatno da bi Rusija upotrebila nuklearno oružje. Ako zbog ruskih pretnji ne pružimo dovoljnu podršku Ukrajini, šaljemo opasan signal drugim nuklearnim silama, poput Kine, Severne Koreje ili Irana. Ovo nije samo rat za Ukrajinu, već i za globalni poredak i odvraćanje Kine“.

NATO, PVO i Ukrajina

NATO trenutno nema dovoljno odbrambenih sredstava za suočavanje sa brojem napada s kojima se Ukrajina suočava. Savremena odbrana zahteva integraciju sistema različitih zemalja i zajedničko donošenje odluka, kao što je to bio slučaj u izraelsko-iranskom sukobu, gde je američka komanda preuzela vođenje iz Katara. Integrisana odbrana je ključna za zaštitu od vazdušnih pretnji”.

Ko je general Ben Hodžis

General Ben Hodžis (Ben Hodges) je penzionisani general-lajtnant američke vojske, najpoznatiji po tome što je služio kao komandant Vojske Sjedinjenih Američkih Država u Evropi od 2014. do 2017. godine. Tokom svoje karijere, bio je jedan od vodećih vojnih stratega za Evropu i aktivno je radio na jačanju vojnih odnosa između SAD-a i evropskih saveznika, posebno u kontekstu povećanih tenzija sa Rusijom nakon aneksije Krima i rata u istočnoj Ukrajini.

Karijera

Hodžis je započeo svoju vojnu karijeru 1980. godine nakon diplomiranja na Vojnoj akademiji Sjedinjenih Država u Vest Pointu. Specijalizovao se za artiljeriju i tokom svoje karijere služio je na različitim visokim pozicijama u američkoj vojsci širom sveta.

Prethodno je služio kao komandant Multinacionalne divizije – Jug u Iraku i bio je deo različitih operacija u NATO-u. Tokom svoje službe u Evropi, Hodžis je bio na čelu napora za jačanje NATO odbrane u Istočnoj Evropi kao odgovor na agresivnu politiku Rusije.

Stavovi i Aktivnosti nakon Penzionisanja

Nakon penzionisanja 2017. godine, general Hodžis je postao aktivan komentator bezbednosnih pitanja, posebno u vezi sa ruskim pretnjama u Evropi i ratom u Ukrajini. Često istupa u medijima i na različitim stručnim forumima gde zagovara jačanje odbrane NATO-a i podrške Ukrajini. Takođe je radio kao strateški savetnik i saradnik u raznim istraživačkim centrima, uključujući Centar za analizu evropske politike (CEPA).

Njegovi javni stavovi o rusko-ukrajinskom ratu, kao i njegova ekspertiza u oblasti evropske bezbednosti, učinili su ga jednim od uticajnijih glasova u zapadnim vojnim krugovima u vezi sa bezbednosnim pretnjama u Evropi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *