АМЕРИЧКА ПРОТИВРАКЕТНА ОДБРАНА ЈЕ ПОД ПРИТИСКОМ

Даља ескалација на Блиском истоку могла би озбиљно да исцрпи амерички ракетни арсенал, остављајући војну имовину у Европи и Азији рањивом.

После најаве од 13. октобра да ће америчка војска распоредити батерију ракета противваздушне одбране на великим висинама (THAAD) у Израел, напрезања и ограничења почињу да се показују у системима противракетне одбране обе земље. Иако није било експлицитне quid pro quo (лат. нешто за нешто), распоређивање је можда било повезано са притиском на Израел да одустане од напада на локације иранске нуклеарне и нафтне индустрије у настојању да ограничи ескалацију. Распоређивање смањује уобичајени нагласак Израела на ослањању само на сопствену војску за самоодбрану. Ово указује на потешкоће Израела са сопственим системима противракетне одбране, који имају различите резултате у односу на ракете које су недавно испалили Иран и Хезболах.

sad-raspoređuju-raketni-sistem-thaad-u-izraelu© Lockheed Martin Corporation

То такође одражава америчку забринутост у вези са бројем морских антибалистичких ракета Standard (SM-3), које су већ потрошене против претњи Израелу и транспорта у Црвеном мору као резултат напада јеменских Хута. Ако се сукоб између Израела и Ирана настави и ескалира, Сједињене Државе би се ускоро могле суочити са тешким избором колико да исцрпе своје залихе пресретача THAAD и SM-3, с обзиром на то колико би они били кључни у другим потенцијалним сукобима, посебно у Азији.

Израел има робустан, вишеслојни ракетни одбрамбени систем који се састоји од пресретача кратког домета (Iron Dome), средњег домета (David’s Sling) и већег домета (Arrow 2 и 3), као и ракетног система Patriot који је обезбедио САД. Када је Иран ударио 13. априла, Израел је пресрео скоро свих 170 дронова, тридесет крстарећих пројектила и 120 балистичких пројектила које је испалио Иран. Али током напада Ирана 1. октобра, који је укључивао око 180 балистичких пројектила, Израел није успео да пресретне преко тридесет, које су слетеле у ваздушну базу Неватим, и једну, која је слетела у близини седишта Мосада, израелске обавештајне агенције. Ово може одражавати одлуку о очувању ракета пресретача, с обзиром на то да је база Неватим заштићена од ракетних удара и да и особље и авиони могу бити заштићени адекватним упозорењем. Израел не објављује податке о свом инвентару пресретача, али неколико бивших званичника које цитира The Financial Times сугерисало је недостатак. Распоређивање THAAD би повећало израелски систем Arrow на вишем крају скале домета и било би распоређено против балистичких пројектила из Ирана.

Patriot, Pac-3,© Shutterstock/Flying Camera

Сједињене Државе би, међутим, ускоро могле да се суоче са дилемом око самог постављања приоритета, с обзиром на то да су SM-3 и THAAD пресудни за способност САД да бране базе на Пацифику од Кине и базе у Европи од Русије. Израелски извештаји наводе да је распоређивање делимично одговорило на чињеницу да је локални инвентар пресретача SM-3 у Шестој флоти САД скоро исцрпљен након што су разарачи опремљени Aegis помогли Израелу да се одбрани од иранског ракетног удара 1. октобра.

Иако је тачан број поверљив, укупан број произведених пресретача SM-3 је нешто више од 500, са само дванаест произведених годишње. Уз позната тестирања током година и недавну борбену употребу, вероватно остаје око 400, од ​​којих су неки распоређени на копну у Пољској и Румунији. Ово не треба мешати са другим стандардним варијантама пројектила, као што су SM-2 и SM-6, које су произведене у већим количинама, али нису погодне за пресретање ракета у егзоатмосфери.

većinu_iranskih_raketa_i_dronova_oborile_su_sad_a_ne_izrael© U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Aleksandr Freutel

THAAD батерија распоређена у Израел састоји се од шест лансера и укупно четрдесет осам пресретача. Седам THAAD батерија тренутно користи америчка војска. Уједињени Арапски Емирати такође имају THAAD пресретаче, који су први пут успешно коришћени у борби против пројектила које су испалили јеменски Хута 2022. године. Lockheed Martin је испоручио 800 пресретача THAAD који је америчка влада купила у децембру 2023. године, па с обзиром на употребу тестирања, број на располагању би био мало испод тога.

Ово су значајни инвентари два система пресретача балистичких пројектила, али нису неограничени. Током 2023. године, бивши командант CENTCOM, генерал Френк Мекензи, тврдио је да Иран поседује „преко 3.000“ балистичких пројектила. Ово је далеко највећи инвентар балистичких пројектила на Блиском истоку. Већина Хезболаховог арсенала је краћег домета него што би се користили SM-3 или THAAD системи. Очигледно, два америчка система не би морали да пресретну све ове ракете. Међутим, број иранских пројектила је очигледно довољан да пробије стотине америчких пресретача у потпуно ескалираном сукобу у којем су Сједињене Државе стали у одбрану Израела.

О потенцијалним компромисима је болно размишљати и о њима је било премало јавне расправе. Сједињене Државе очигледно нису могле да приуште да искористе скоро половину свог инвентара пресретача с обзиром на акутне претње са којима се суочавају америчке снаге у Азији због потенцијалног сукоба са Кином. Сједињене Државе су такође имале минималне капацитете да убрзају производњу ових пресретача у кратком року, без обзира на нашу спремност да присвојимо новац. Компромис између одбране Израела од Ирана или одвраћања Кине није оно о чему већина вашингтонског политичког естаблишмента жели да размишља. Ипак, околности би нас могле брзо наметнути ако не успемо да обуздамо ескалацију са Ираном.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *