AMERIČKA PROTIVRAKETNA ODBRANA JE POD PRITISKOM

Dalja eskalacija na Bliskom istoku mogla bi ozbiljno da iscrpi američki raketni arsenal, ostavljajući vojnu imovinu u Evropi i Aziji ranjivom.

Posle najave od 13. oktobra da će američka vojska rasporediti bateriju raketa protivvazdušne odbrane na velikim visinama (THAAD) u Izrael, naprezanja i ograničenja počinju da se pokazuju u sistemima protivraketne odbrane obe zemlje. Iako nije bilo eksplicitne quid pro quo (lat. nešto za nešto), raspoređivanje je možda bilo povezano sa pritiskom na Izrael da odustane od napada na lokacije iranske nuklearne i naftne industrije u nastojanju da ograniči eskalaciju. Raspoređivanje smanjuje uobičajeni naglasak Izraela na oslanjanju samo na sopstvenu vojsku za samoodbranu. Ovo ukazuje na poteškoće Izraela sa sopstvenim sistemima protivraketne odbrane, koji imaju različite rezultate u odnosu na rakete koje su nedavno ispalili Iran i Hezbolah.

sad-raspoređuju-raketni-sistem-thaad-u-izraelu© Lockheed Martin Corporation

To takođe odražava američku zabrinutost u vezi sa brojem morskih antibalističkih raketa Standard (SM-3), koje su već potrošene protiv pretnji Izraelu i transporta u Crvenom moru kao rezultat napada jemenskih Huta. Ako se sukob između Izraela i Irana nastavi i eskalira, Sjedinjene Države bi se uskoro mogle suočiti sa teškim izborom koliko da iscrpe svoje zalihe presretača THAAD i SM-3, s obzirom na to koliko bi oni bili ključni u drugim potencijalnim sukobima, posebno u Aziji.

Izrael ima robustan, višeslojni raketni odbrambeni sistem koji se sastoji od presretača kratkog dometa (Iron Dome), srednjeg dometa (David’s Sling) i većeg dometa (Arrow 2 i 3), kao i raketnog sistema Patriot koji je obezbedio SAD. Kada je Iran udario 13. aprila, Izrael je presreo skoro svih 170 dronova, trideset krstarećih projektila i 120 balističkih projektila koje je ispalio Iran. Ali tokom napada Irana 1. oktobra, koji je uključivao oko 180 balističkih projektila, Izrael nije uspeo da presretne preko trideset, koje su sletele u vazdušnu bazu Nevatim, i jednu, koja je sletela u blizini sedišta Mosada, izraelske obaveštajne agencije. Ovo može odražavati odluku o očuvanju raketa presretača, s obzirom na to da je baza Nevatim zaštićena od raketnih udara i da i osoblje i avioni mogu biti zaštićeni adekvatnim upozorenjem. Izrael ne objavljuje podatke o svom inventaru presretača, ali nekoliko bivših zvaničnika koje citira The Financial Times sugerisalo je nedostatak. Raspoređivanje THAAD bi povećalo izraelski sistem Arrow na višem kraju skale dometa i bilo bi raspoređeno protiv balističkih projektila iz Irana.

Patriot, Pac-3,© Shutterstock/Flying Camera

Sjedinjene Države bi, međutim, uskoro mogle da se suoče sa dilemom oko samog postavljanja prioriteta, s obzirom na to da su SM-3 i THAAD presudni za sposobnost SAD da brane baze na Pacifiku od Kine i baze u Evropi od Rusije. Izraelski izveštaji navode da je raspoređivanje delimično odgovorilo na činjenicu da je lokalni inventar presretača SM-3 u Šestoj floti SAD skoro iscrpljen nakon što su razarači opremljeni Aegis pomogli Izraelu da se odbrani od iranskog raketnog udara 1. oktobra.

Iako je tačan broj poverljiv, ukupan broj proizvedenih presretača SM-3 je nešto više od 500, sa samo dvanaest proizvedenih godišnje. Uz poznata testiranja tokom godina i nedavnu borbenu upotrebu, verovatno ostaje oko 400, od ​​kojih su neki raspoređeni na kopnu u Poljskoj i Rumuniji. Ovo ne treba mešati sa drugim standardnim varijantama projektila, kao što su SM-2 i SM-6, koje su proizvedene u većim količinama, ali nisu pogodne za presretanje raketa u egzoatmosferi.

većinu_iranskih_raketa_i_dronova_oborile_su_sad_a_ne_izrael© U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Aleksandr Freutel

THAAD baterija raspoređena u Izrael sastoji se od šest lansera i ukupno četrdeset osam presretača. Sedam THAAD baterija trenutno koristi američka vojska. Ujedinjeni Arapski Emirati takođe imaju THAAD presretače, koji su prvi put uspešno korišćeni u borbi protiv projektila koje su ispalili jemenski Huta 2022. godine. Lockheed Martin je isporučio 800 presretača THAAD koji je američka vlada kupila u decembru 2023. godine, pa s obzirom na upotrebu testiranja, broj na raspolaganju bi bio malo ispod toga.

Ovo su značajni inventari dva sistema presretača balističkih projektila, ali nisu neograničeni. Tokom 2023. godine, bivši komandant CENTCOM, general Frenk Mekenzi, tvrdio je da Iran poseduje „preko 3.000“ balističkih projektila. Ovo je daleko najveći inventar balističkih projektila na Bliskom istoku. Većina Hezbolahovog arsenala je kraćeg dometa nego što bi se koristili SM-3 ili THAAD sistemi. Očigledno, dva američka sistema ne bi morali da presretnu sve ove rakete. Međutim, broj iranskih projektila je očigledno dovoljan da probije stotine američkih presretača u potpuno eskaliranom sukobu u kojem su Sjedinjene Države stali u odbranu Izraela.

O potencijalnim kompromisima je bolno razmišljati i o njima je bilo premalo javne rasprave. Sjedinjene Države očigledno nisu mogle da priušte da iskoriste skoro polovinu svog inventara presretača s obzirom na akutne pretnje sa kojima se suočavaju američke snage u Aziji zbog potencijalnog sukoba sa Kinom. Sjedinjene Države su takođe imale minimalne kapacitete da ubrzaju proizvodnju ovih presretača u kratkom roku, bez obzira na našu spremnost da prisvojimo novac. Kompromis između odbrane Izraela od Irana ili odvraćanja Kine nije ono o čemu većina vašingtonskog političkog establišmenta želi da razmišlja. Ipak, okolnosti bi nas mogle brzo nametnuti ako ne uspemo da obuzdamo eskalaciju sa Iranom.

5 komentara na “AMERIČKA PROTIVRAKETNA ODBRANA JE POD PRITISKOM

  1. 7 decembra 1941 godine Amerika maltene da i nije imala tenkove.
    1945 proizvela je više od 50000.
    Posle Indije i Kine ima najviše stanovnika.
    Cela industrija je zasad na principu tržišne ekonomije,ako baš zatreba mogu se prebaciti na ratnu.
    Čuo sam teze da je ekonomski na kolenima,tridesetih godina dvadesetog veke ekonomski je bila u nokautu.
    Desetak godina posle je bila zemlja pobednica,koja je i davala i prodavala saveznicima u ratu oružje pa čak i SSSR.

  2. auuuu

    znaci propade Amerika!!!

    al zato sto napreduju Kina, Indija, Brazil…. chudo jedno…
    ..
    U kini jedu skorpije
    u Indiji – pacove
    u Brazilu – idu goli po dzungli

    a ne ko Amerikanci, nekakvi soliteri, nekakve automobili od 6 i po metara koji trose benzin ko tenk, nekakvi hamburgeri, badvajzeri, koka kole… i jos plus nekakva Kalifornija… nekakva silikonska dolina… nekakav Apple, Microsoft…

    nemaju pojma Amerikanci, inace da nije medijska blokada kod njih, da nema diktature, da ne zive u kavezu… svi bi odmah iz ma otisli u Kinu i Indiju…
    a tek u Rusiju, iahahahaha

    1. Tako je to kad beli šljam ode iz Evrope i otme čitav kontinent od autohtonog stanovništa, pa ih potom istrebi. Zatim su nastavili sejati zlo po čitavom svetu koji je konačno smogao snage da kaže: “dosta”! Zato svet željan slobode gleda u Rusiju, kao u “oslobodioca”. Naravno, tu je i Kina koja će takođe uskoro vojno biti superiornija od SAD-a. Da ne spominjemo, Indiju, Iran, čitavu Afriku i Južnu Ameriku, sav islamski svet (osim naših konvertita). Dosta je bilo zuluma Zapada! Da sam na mestu američkih dupeuvlakača, ne bi mi bilo svejedno. Ali, neko, očigledno, nema dovoljno pameti.

  3. ne zaboravi da su prvi doseljenici u Kaliforniju pored Spanaca, naravno, bili Rusi

    a i na Aljasci

    a i danas Rusi odlaze tamo, osnivaci Gugla su deca ruskih emigranata

    je li, pa sto ne napravise Gugl u Rusiji, toj divnoj zemlji, slobodarskoj, u kojoj cveta radnicki raj, sloboda, standard… (joj, ko rece da je tamo preko 20 miliona ljudi pobijeno u nekakvim Gulazima, to je sigurno americka laz i izmisljotina)…

    ili da su otisli u Kinu, bog da ih vidi (hehheheehe)… tamo tek sto je sloboda i razvoj….

    ali kad VI pobedite… lele, sto ce to da bude lep svet za zivot..

    1. Rusija je, srećom, raskrstila sa svojim komunističkim zabludama koje su kočile njen ekonomski i tehnoški razvoj. Ali, barem je napravila hipersonične rakete koje SAD ne umeju napraviti i imaju najviše nuklearnih bojevih glava ba svetu, kao garanciju da će zaštititi svoju slobodu i najveću teritoriju na planeti, sa neiscrpnim prirodnim resursima, od otimača i zlikovaca. A sve ostalo će doći, ne brini.
      Usput, neću se više upuštati u beskorisne rasprave ove vrste. Želim ti sreću!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *