Аљаска је обележила 157. годишњицу свог званичног уласка у састав Сједињених Држава. Овај догађај, који се одиграо 1867. године у Ситки, прославља се сваке године као Дан Аљаске. Тог дана је реализован купопродајни уговор о продаји Аљаске од стране Русије САД-у. Међутим, да ли ће тако и остати? Указом председника Руске Федерације Владимира Путина, издвојена су средства за истраживање и регистрацију руске имовине у иностранству, укључујући некадашње територије Руске империје и Совјетског Савеза. Путин каже да је Аљаска продата јефтино, али и да нема «разлога за бригу».
Русија је средином 19 века. имала ограничене могућности на тој територији. Канада је (била) Британска, а њу су Руси посматрали као ривала. Предосећали су да ће цео континент свакако доћи у руке Сједињених Држава. Зато су сматрали да је продаја добра опција.
Недавно су изјаве руских званичника подгрејале тему да би Аљаска требало да буде враћена Русији, упркос чињеници да је та територија легално продата Сједињеним Америчким Државама 1867. године. Ова реторика добила је замах након указа који је раније ове године потписао председник Владимир Путин. Указом су издвојена средства за истраживање и регистрацију руске имовине у иностранству, укључујући некадашње територије Руске империје и Совјетског Савеза.
Американци на Аљасци имају бројне инсталације за рано упозорење. Војне базе су предвиђене за заштиту интереса Сједињених Држава на Пацифику. Дом је и за обуку америчких артичких снага, због своје сурове климе. На полуострву су смештени и F-35A Lightning II.
Аљаска има огромну стратешку важност, због Беринговог мореуза, близине Русији и због Арктика.
Аљаска је два пута већа од Тексаса, а има тек 700.000 становника! Она чини чак 15% територије САД-а. Крајем 19 века Американци су пронашли и злато. Има велика налазишта нафте. Њени становници у просеку имају 7. највећа примања у конкуренцији свих савезних држава САД-а.
Ове изјаве често подижу тензије и подстичу дебате, али правни статус Аљаске остаје непромењен након више од века као део САД.