АЛБАНИЈА КУПИЛА ЏЕВЕЛИНЕ, АЛИ ДЕТАЉЕ НЕ САОПШТАВА

Foto: Shutterstock

Нико Пелеши министар одбране Албаније објавио је да је та земља чланица НАТО од САД купила портивоклопне пројектиле FIM-84 Javelin, од америчке компаније Lockeed Martin.

За сада други детаљи о броју пројектила, цени и роком испоруке нису саопштени.

„Ово наоружање, модерно и ефикасно, радијуса до четири километра, само је једна фаза текућег процеса модернизације Оружаних снага Албаније, захваљујући подршци и сарадњи са стратешким савезницима, Сједињеним Државама“, рекао је пре неколико месеци Пелеши.

Министар одбране Албаније је 6. априла 2024. објавио да је земља купила противтенковске пројектиле Јавелин од америчког одбрамбеног извођача Локид Мартина како би ојачала своју војну одбрану. Нико Пелеши, министар одбране, није саопштио детаље о броју пројектила, њиховој цени, као ни распореду испоруке.

 Javelin у преводу копље је амерички преноси противоклопни систем који ради на принципу испали и заборави (Фире анд форгет). Ради се о ракетном систему средњег домета, који се лансира са рамена, али може бити монтиран и на возила како точкаше, тако и гусеничаре, али и мања пловила и амфибијска возила.

Развој овог ракетног система започео је 1985. када је америчка копнена војска најавила пројекат под називом Адванцед Анти-Танк Wапон Систем (ААWС-М). После четири године већања 1989. победила је удружење ЈАВЕЛИН Јоинт Вентуре који су чинили Теxас инструмнтс сада Раyтеон ИТ) и Лоцкеед Мартиц Елецтроницс анд Миссиле. Циљ пројкета била је створити наследника противоклопне ракете М47 Драгон.

Систем је у састав америчке копнене војске ушао 27. маја 1996, а осим копнене војске овај систем у америчким оружаним снагама користи и Корпус морнаричке пешадије (Маринци).

Противоклопни ракетни систем Џевелин је систем састоји се од два елемента: командно лансирног елемнта и комплета ракета типа Џевелин. Овај противоклопни систем заснован је на бази „испали и заборави“. Систем је конструисан тако да посади овог система омогућава високи степен преживљавања на модерном ратишту, јер не захтева од оператора, за разлику од неких осталих система да нишанџија сво време лета држи око на крстићу ништа и води ракету док она не удари у циљ. Због тога овај противоклопни ракетни систем неки сврставају у системе 3. генерације

Као штп смо рекли систем се састоји од командно лансирне једнице М98А1 која је тежине 6,6 кг и садржи елемнт за пасивно праћење циља и контролу ватре са интегрисаним дневним нишанским системом за употребу у условима добре видљивости и термовизијску камеру за употребу ноћу и у условима слабе видљивости дању. Дневни нишан има вероватноћу повећања циља 4 пута, а ноћу исто 4 пута или 9 пута. Термовизијском камером омогућено је препознавање циља на даљини већој од 2.000 м. Систем се напаја литијумском батеријом БА 5590 која омогућава издржљивост од чак четири сата. Систем има у себи уграђен и уређај за смаотестирање који упозорава оператера ако систем неправилно ради.

Други део система чини противоклопна ракета која је запакована у фабрички контејнер који служи за складиштење, преноси и лансирање. Малсимални домет ракете Џевелин је 2.000 м.

Систем функционише по систему „испали и заборави“, а ракета има ИЦ трагач циља. Ракета је двостепена и чини је лансирни мотор и маршевски на чврсто гориво. Предност оваквог лансирање јесте мала количина дима и теже уочавање ланисрног тима на већим даљинама. Тежина контејнера са ракетом је 4,6 кг, дужина 1198 мм и пречник 142 мм. Цена борбеног комплета износи 90.000 долара.

Систем може из транспортног у оперативни положај да пређе за мање од минут око 30 секунди, а брзина попуне је око 20 секунди.

Систем вођења ракете Џевелин је аутономно пошто се циљ захвати, а оператер може одмах по ланисрању да напусти ватрени положај и да се склони. Двостпена ракета и такозвани меки систем лансирања омогућава кориштење овог против оклопног система и из затворених објеката.