1.000 АМЕРИЧКИХ ВОЈНИКА СЕ НАЛАЗИ У БАЗИ АГАДЕЗ У НИГЕРУ: БУДНО ПРАТЕ СИТУАЦИЈУ И ДЕШАВАЊА У ЗЕМЉИ!

FOTO: Shutterstock

ТВ ФРОНТ/CNN

Америчке трупе у Нигеру ограничене су на америчку војну базу у Агадезу у Нигеру, пошто Бајденова администрација ради на враћању на власт демократски изабраног председника Мохамеда Базума, јавља CNN.

Амерички војни званичник рекао је да је отприлике 1.000 војника „враћено“ је назад у базу прошле недеље, убрзо након што су Базума ухапсили припадници председничке гарде у среду.

САД још нису формално одлучиле да ли ситуација представља државни удар – што би захтевало од САД да укину страну и војну помоћ нигеријској влади, што би могло имати озбиљне последице по борбу против тероризма и стабилност у региону. Не постоји временски оквир у којем су САД обавезне да изврше ознаку државног удара.

„Радимо заиста, заиста напорно да видимо да ли можемо ово да преокренемо“, рекао је високи званичник Стејт департмента у понедељак.

„Пошто ситуација још није постављена и конкретна, мислимо да треба да покушамо да искористимо ту прилику.

У четвртак је председавајући Здруженог комитета начелника штабова САД генерал Марк Мили разговарао са својим колегом у Нигеру.

„Двојица лидера су разговарала о безбедности Американаца и ситуацији у развоју у Нигеру“, рекао је пуковник Дејв Батлер у саопштењу у понедељак.

Амерички званичници настављају да наглашавају да је ситуација невероватно флуидна и да је њихов фокус на дипломатским напорима, заједно са регионалним партнерима, да се обнови демократска владавина у Нигеру.

Укупна позиција америчких снага у земљи се није променила, јер би то захтевало посебну политичку одлуку.

САД имају трупе у Нигеру око деценију, углавном саветујући и обучавајући нигеријске снаге о борби против тероризма.

Високи званичник Стејт департмента рекао је у понедељак да је ситуација на терену релативно мирна.

„Заиста нема немира у граду или земљи. Заиста је све усредсређено на резиденцију председника“, рекао је званичник, где је Базума притворен.

САД и даље доживљавају преузимање као резултат унутрашњег спора између Базума и шефа председничке гарде, генерала Абдурахамана Тианија, кога је поставио претходни председник и веровао је да ће бити разрешен.

У наредним данима, нигеријске снаге су изашле у подршку пучистима, иако је високи званичник Стејт департмента рекао да су нам „у каснијим разговорима са неким кључним војним лидерима рекли да се не противе ономе што се дешава јер нису могли да смисле како да натерају председничку гарду да се повуче без ризика по живот председника и његове породице, јер је председничка гарда опколила резиденцију председника.”

Званичник је рекао да се не чини да је Тиани успео да изгради консензус међу војском о својим акцијама и да је његова одлука да се именује као председник „могла бити изненађење за неке друге војне лидере у земљи“.

„Немамо разумевања да је он веома популаран“, рекао је званичник.

Још увек нема назнака да су групе попут Вагнера играле било какву улогу у преузимању власти или каснијим протестима, али „наравно, очекујемо – већ сте видели Пригожин да ће покушати и искористите то“, рекао је званичник.

„Мислим да ће вође пуча покушати да искористе антифранцуско расположење у региону“, додали су.

Иако је било јавних протеста који изгледа подржавају војно преузимање власти, званичник је рекао да САД верују да би јавност више волела демократску владу.

„Наше је очекивање да би, уопштено говорећи, јавност више волела да има своју демократски изабрану владу и да не трпи ове последице. Али можда неће бити слободни да говоре о томе“, рекао је званичник.