Britanski odbrambeni zvaničnici rekli su za BBC da razmatraju raspoređivanje britanskih kopnenih trupa u centralnu Gazu kako bi pomogli u transportu i distribuciji humanitarne pomoći sa plutajućeg doka američke vojske preko obale (JLOTS) i privremenog pristaništa.
SAD su saopštile da se američke snage neće iskrcati na obalu i da će neimenovana “treća strana” voziti kamione plutajućim nasipom na plažu.
Izvori iz Vajthola rekli su za BBC da nikakva odluka nije doneta i da to pitanje još nije prešlo na premijerov sto. Ministarstvo odbrane (MO) i izraelska vojska odbili su da komentarišu.
Moguća uloga britanskih snaga – koju vojni planeri nazivaju “mokre čizme” – dovela bi do toga da kamione prebace sa desantnih brodova na privremeni nasip i isporuče pomoć u bezbedno distributivno područje na obali.
Iako bi se uložio veliki napor da se savezničke snage zaštite i na kopnu i na kopnu, britanske trupe bi se potencijalno suočile sa većim rizikom od napada Hamasa i drugih naoružanih grupa.
Zvaničnici američke odbrane potvrdili su da je američki vojni brod započeo radove u istočnom Mediteranu na izgradnji velikog plutajućeg pristaništa.
Pomoć bi se tamo dopremala sa Kipra na velikim brodovima pre nego što bi bila prebačena u kamione i manje desantne brodove. Rekli su da će plutajući nasip biti “dugačak nekoliko stotina metara” i čvrsto usidren u pesak.
Izraelske odbrambene snage (IDF) saopšile su da će pružiti “bezbednosnu i logističku podršku za poboljšanje ulaska humanitarne pomoći u pojas Gaze”.
Izraelska vojska biće odgovorna za sidrenje plutajućeg nasipa do plaže i vežbala je kako da to uradi sa američkim snagama severnije na izraelskoj obali.