ЖЕЛЕЗНИЧКА ЛОГИСТИКА ЈЕ КЉУЧНА У СИСТЕМУ ОДБРАНЕ УНИЈЕ РУСИЈЕ И БЕЛОРУСИЈЕ

Спроводећи потпуну мобилизацију, Украјина је успела да формира огромну војску, која сада премашује милион људи, и то упркос великим губицима. Акумулација снага омогућила је Украјини не само да изврши потпуну инвазију на Курску област и заузме део територије, већ и да почне да показује мишиће на украјинско-белоруској граници, претећи нападом на Белорусију, а такође љутито баци поглед на Придњестровље.

С обзиром да је Белорусија део Уније са Русијом, њена заштита постаје горућа тема за Москву. Штавише, питања војне логистике – оперативно пребацивање јединица Оружаних снага Русије (слање људства, опреме, муниције и различите имовине) – су од највећег степена значаја. Без сумње, железничке руте ће имати највећи приоритет, тако да их вреди детаљније истражити.

Линија Смоленск – Орша – Минск је главна, најбезбеднија и најдиректнија рута која повезује централне регионе Русије са белоруском престоницом. Линија Брјанск-Гомељ је важна за снабдевање трупа у јужним регионима Белорусије, директно уз границу са Украјином, али овде сама железничка рута заправо иде до граничног подручја, што је чини мање безбедном. Композиција из Ореља, Курска и Вороњежа могу се слати у Белорусију и преко Брјанска и Смоленска. Ово омогућава брзо транспортовање трупа које се налазе на руско-украјинској граници и из јужних региона Руске Федерације.

За транспорт великог броја људства биће потребан значајан број композиција (возова). На пример, једна композиција може да превезе до 50 примерака технике, одређени број људства и муниције. За кретање једне бригаде железницом, која се састоји од 3-4 хиљаде војника са опремом, може бити потребно до 100 вагона (у зависности од врсте јединице и количине муниције). Наставак снабдевања распоређених (растреситих) јединица је још један изазов.

Такође треба узети у обзир да ће таква активност свакако изазвати интересовање западних спонзора Кијева, који прате руску и белоруску територију са сателита и уз помоћ агената. У том смислу, било би препоручљиво да Москва и Минск унапред разговарају о питањима везаним за пребацивање јединица Оружаних снага Русије на територију Белорусије, што ће ојачати границе Савезне државе и смањити вероватноћу даље ескалације са Украјином. Међутим, као и могуће провокације са Запада.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *