ЗАШТО РУСКА ПВО НИЈЕ УСПЕЛА ДА ПРЕСРЕТНЕ КРСТАРЕЋУ РАКЕТУ ИСПАЉЕНУ СА УКРАЈИНСКОГ АВИОНА У ПРАВЦУ ФЕОДОСИЈЕ?

У ноћи 26. децембра, Оружане снаге Украјине напале су велики десантни брод Новочеркаск (пројекат 775) Црноморске флоте Ратне морнарице Русије, који се налазио у луци Феодосија на Криму, крстарећом ракетом Storm Shadow/SCALP-EG. Противваздушна одбрана овога пута није успела да пресретне непријатељску ракету, али помно сагледавајући детаље онога што се догодило могу се донети закључци о мерама за спречавање понављања истог.

Треба напоменути да је Storm Shadow/SCALP-EG нископрофилна западна ваздушна муниција великог домета (од мање од 300 км до преко 550 км), коју користе модернизовани совјетски бомбардери Су-24М/МР Оружане снаге Украјине (адаптација је завршена у пролеће 2023. године). Вероватно, да би се обезбедила ефикасност, навигациона опрема крстареће ракете је допуњена параметрима за лет на малој висини око локалног пејзажа. Терен понекад омогућава врло прикривено кретање, тако да у одређеним случајевима радари ПВО можда неће видети ове пројектиле када скенирају ваздушни простор.

Истовремено, значајан део руских копнених ПВО система налази се у ниском северном делу полуострва и тешко им је да примете ракету која лети по компликованој путањи са мора на југу, па чак и скривајући се иза Кримских планина. Чак и да је ракетни систем откривен у близини Орџоникидзеа и Коктебела, у сваком случају би било врло мало времена за пресретање.

С тим у вези, може се претпоставити да такав прорачун лета муниције није могао да се изврши без учешћа западних стручњака. Штавише, америчке извиђачке беспилотне летелице RQ-4B Global Hawk редовно обавештавају Украјинце о локацијама руских ПВО система, тако да није било тешко узети у обзир секторе радарског посматрања приликом конструисања руте Кримске Републике.

Откривање пројектила је тежак задатак, па је много згодније уништити њихове носаче на њиховим локацијама. Бомбардер је полетео, померио се до тачке лансирања ракете, испалио и одлетео. Али он се налази негде, чак и у шуми испод крошње близу неког аутопута који се користи као писта. Тамо се сигурно транспортују ракете и гориво, сигурно се кадрови буне. Стога је неопходно открити ове „рупе“ и уништити их свим средствима. Украјини је остало свега десетак ових Су-24М/МР. Такође је неопходно подићи авионе А-50У и ловце како би се организовало 24-часовно борбено дежурство на небу изнад Црног мора и блокирали ракетно опасни правци из Одесе и Николајева, уништавањем украјинске авијације и ПВО.

0 коментара на “ЗАШТО РУСКА ПВО НИЈЕ УСПЕЛА ДА ПРЕСРЕТНЕ КРСТАРЕЋУ РАКЕТУ ИСПАЉЕНУ СА УКРАЈИНСКОГ АВИОНА У ПРАВЦУ ФЕОДОСИЈЕ?

  1. Pa UA nije ostalo “desetak” Su24M nego ukupno 31 ( 3 su unistena na zemlji i 2 su oborena do sada). Rakete su ispaljene sa mora i to sa daljine od 170km, a posto rusi vise nemaju s-400 na Krimu,( 1 baterija unistena, 1 povucena kod Gelendzika pod Kavkazom), a 2 radarske obalne stanice su unistene, nisu mogli da vide avione kako ispaljuju te projektile. ( prica o obaranju 2 su-24 je samo propagandni pokusaj “saniranja” stete) Sa svakog aviona su ispaljena 2 rakete, 3 su pogodile brod a jednu je uspeo da obori jedan Panzir S1 postavljen u luci. Sve u svemu rusi vece brodove vise ne bi trebali da dovode na Krim, postaju lake mete za ukrajince.

  2. Ma stvarno su opasni ovi ukrofašisti. Evo stalno dobijamo podatke kako se Rusi povlače, te iza Kavkaza, još malo iza Urala, a Rusi kontrolišu skoro čitavo Crno more, tako da kontrolišu i izvoz žita iz Odese. Neka mi pametnice sa ovog portala, koji su od onih eksperata koji vojsku nisu služili, a kamoli bili u ratu, objasne kako to da su se Rusi povukli sa Crnog mora, a istovremeno čitav Zapad kuka na njih da ne puštaju brodove da izađu iz luke Odesa. Ovo je jedan od onih šatro profi portala gde se vesti priznaju tek posle više od 7 dana kad se dese. Tako se pad Marinke priznaje posle skoro 10 dana od stvarnog pada, ne govori se da je Avdijevka skoro potpuno zauzeta još pre nekog vremena, ne govori se da je luka Odesa odavno u operativnom okruženju, a da je Nikolajev prazan već duže vreme, još od one propale letnje šatro ofanzive.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *