ЗАПАД ЗАБРИНУТ ЗБОГ НАЈВЕЋЕГ РУДНИКА КОКСА КОД ПОКРОВСКА. СТАЈЕ ПРОИЗВОДЊА ЧЕЛИКА

Више пута смо поновили колико је стратешки значајан Покровск. Кроз њега пролазе најважније саобраћајнице за источни Донбас. Овај чвор путева ипак није само “железничка станица” за Донбас, већ град који чува и неке ресурсе. Ројтерс пише да ће производња челика у Украјини доживети пад уколико се Руси домогну рудника кокса, који је недалеко од Покровска.

Руски војници напредују према стратешки важном  Покровску. На југу се испуњавају сви предуслови да се на град крене у ширем фронту. Оружане снаге РФ могу град и обићи, пробијајући се са југа у правцу запада и севера.  Ипак, поред самог града, транспортног чворишта, Ројтерс брине руско приближавање руднику кокса, који је кључан за украјинску индустрију челика.

Око 10 км западно од центра града налази се рудник кокса, који је основа у производњи челика. Украјинци, чак и у околностима рата, зарађују преко 2 милијарде долара од продаје челика широм света.  

Олександар Каленков, шеф асоцијације украјинских произвођача челика, рекао је да би губитак рудника у Покровску, који је једини домаћи извор кокса, могао довести до пада производње челика. „Можемо произвести до 7,5 милиона тона челика до краја године, а за следећу годину смо предвидели повећање производње на преко 10 милиона“, рекао је Каленков за Ројтерс. „Али ако изгубимо Покровск, онда падамо на 2-3 милиона тона.“

Шеф асоцијације компанија кокса Укркокс, Анатолиј Старовојт, рекао је да је Украјина произвела око 3,5 милиона тона кокса у 2023. години и да користи коксни угаљ ископан искључиво у Покровску. „Не знамо одакле да добијемо угаљ ако Покровск буде заузет“, рекао је Старовојт за Ројтерс. „Тешко је допремити га из увоза, данас није лако довести га морем.“

Подсећамо, Одеса и бродови су интензивно ракетирани претходних дана. Некада је у луку Одеса долазило и по 60 бродова, данас је тај просек спао на 5-6. Чак је и лучка инфраструктура у Николајеву наводно била мета удара руских Искандера.

Највероватнији алтернативни извори снабдевања су Сједињене Државе и афричке земље, укључујући Јужну Африку. Украјинци већ акумулирају и резерве, у случају да рудник буде заузет. У том случају ће украјински челик постати мање конкурентан на тржишту.

За то време, Оружане снаге Руске Федерације настављају свој напредак јужно од Покровска. Руске снаге су зауезеле половину села Лисовка, које је на само 5 километара од града.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *