ХАМАСОВА УДАРНА ПЕСНИЦА

Палестински покрет Хамас извео је 7. октобра свој највећи напад на Израел у последњих неколико година. Из појаса Газе је испаљено неколико хиљада ракета, а мобилне ударне групе извеле су копнени пробој. Ови догађаји показују да покрет има прилично велики и озбиљан војни потенцијал. Истовремено, изградња борбеног крила одвијала се у условима строгих ограничења и сталних претњи од стране непријатеља.

ОРГАНИЗАЦИЈА

Покрет (касније политичка партија) Хамас („Харакат ал-Мукавама ал-Исламиа“ – „Исламски покрет отпора“) основан је крајем 1987. године. Својим циљем је прогласио уништење Израела и стварање арапског државе на свим територијама бивше Мандатарне Палестине. За разлику од других палестинских организација и покрета, Хамас заузима радикалан став у погледу метода политичке и војне борбе.

Foto: Shutterstock

У почетку, Хамасу је недостајала било каква уочљива подела на милитантна, политичка и/или идеолошка крила. Изражена војна организација унутар покрета појавила се тек почетком деведесетих. Зове се Из ад-Дин ал-Касам бригада. Од тада, управо ове бригаде организују разне нападе, акције и терористичке нападе на Израел.

© принтскрин ВК Видео
принтскрин ВК Видео

Делимично призната држава Палестина, укључује појас Газе нема развијену привреду, индустрију. Поред тога, од 2007. године, постоји економска блокада Израела. Као резултат тога, становништво палестинских територија и разне организације морају у великој мери да се ослањају на помоћ и снабдевање из иностранства.

Познато је да пријатељске стране државе снабдевају покрет Хамас и бригаде Из ал-Дин ал-Касам не само хуманитарном помоћи, разним ресурсима и слично, већ и оружјем и муницијом. Неки од ових производа стижу у готовом облику, док се други испоручују у деловима. Поред тога, успостављени су канали за трансфер сировина и залиха за палестинску сопствену занатску производњу.

Упркос свим ограничењима и потешкоћама, Хамасово војно крило одржава прилично велики број јединица и такође ради на побољшању њихове опреме. Као што су показали догађаји последњих дана, успео је да акумулира озбиљан војни потенцијал и успешно нападне Израел. Истовремено, природа и последице ових битака озбиљно су нарушиле углед израелске војске и обавештајних служби.

WhatsApp-Image принтскрин

БОРБЕНЕ БРИГАДЕ

Из очигледних разлога, милитантно крило Хамаса чува тајност и не жури да открије информације о себи. Међутим, неки подаци се пробијају изван организације и Палестине. Поред тога, информације о бригадама Из ад-Дин ал-Касам, обезбеђују стране обавештајне службе. Такође се праве различите претпоставке на основу доступних информација. Све ово омогућава да се добије груба слика.

Борбене бригаде Хамаса се састоје од око 15-20 хиљада људи. Друге студије и процене дају друге бројке, до 30-40 хиљада људи. Нејасно је која је процена ближа истини. Претпоставља се да поред активних припадника резерву имају и бригаде Из ад-Дин ал-Касам. Може да броји десетине хиљада људи. Истовремено, привлачење регрута често није повезано с неким посебним потешкоћама – проток добровољаца је обезбеђен тешким условима у Палестини, идеолошким ставовима и слично.

Спољни обавештајци указују да се организациона структура бригада Из ад-Дин ал-Касам не уздиже изнад нивоа чете-батаљона. Укупно има до 27-30 батаљона и стотинак чета. Такође се наводи да постоје одвојене јединице за подршку – инжењерију, логистика.

Foto: Shutterstock

До недавно се веровало да су борбене бригаде Хамаса у суштини копнене снаге, и са ограниченим могућностима. Током недавних догађаја сазнало се за формирање и распоређивање јединица другачије врсте, иако би и оне требало да буду смештене у општој јединици „војске“. Испоставило се да бригаде Из ад-Дин ал-Касам имају своје аеромобилне јединице. Појавио се и својеврсни корпус маринаца. Палестина никада није имала чистокрвно ваздухопловство, али сада беспилотне летелице преузимају део његових задатака.

Ирански дрон Ababil-2 (принтскрин Х)

МАТЕРИЈАЛНА СРЕДСТВА

Упркос свом напретку, највећи део Хамасовог борбеног дела је пешадија. Пре свега, наоружана је разним врстама лаког наоружања. Најчешћи су системи совјетског порекла, али постоје и други производи, укључујући и чудесно очуване историјске и егзотичне. Ручни противтенковски бацачи граната такође су у широкој употреби, а према блискоисточној традицији користе се као вишенаменско оружје.

Фото: Принтскрин Твитер

Због активног супротстављања главног непријатеља и због недостатка ресурса и способности за операцију, бригаде Из ад-Дин ал-Касам немају оклопна возила. Заробљена возила се не стављају у употребу, већ се обично уништавају на лицу места или показују палестинском становништву како би се подигао морал.

Због недостатка оклопних транспортера или борбених возила пешадије, транспорт и ватрена подршка пешадије се обавља комерцијалним возилима. У локалним радионицама склапају се „шахидмобили“ са митраљеским наоружањем. На истој бази се могу користити и друга ватрена оружја. Мотоцикли се користе као лаки транспорт.

Foto: Shutterstock

Пробој аутомобилима и мотоциклима обезбедиле су инжињеријске јединице бригада. Они су пробили ограду на граници између Израела и Газе, користећи лако доступну грађевинску опрему без икакве експлицитне обуке да би обавили задатак.

Недавни напад користио је потпуно ново средство за повећање мобилности. Палестински милитанти су дошли до неких израелских циљева користећи параглајдере и параглајдере. Коришћени су комерцијални авиони са једним и два седишта. Испоставило се да су њихове карактеристике довољне да пробију израелску противваздушну одбрану. Организовани су амфибијски десант ограниченог броја. Као десантни чамци коришћени су моторни чамци.

За извиђање и ваздушне нападе, Хамасово војно крило користило је мале беспилотне летелице, вероватно и са комерцијалног тржишта или направљене независно од доступних компоненти. Снимци бацања муниције на израелски тенк и гранични стуб били су широко распрострањени. У оба случаја, беспилотне летелице су се несметано приближиле мети, испалиле из оружја и отишле.

Фото: Принтскрин Твитер

“Лутајућа муниција” је такође коришћена и наставља да се користи. Верује се да су беспилотне летелице с бојевом главом створене и произведене уз учешће страних предузећа.

Главна ударна снага бригада Из ал-Дин ал-Касам, која већ дуги низ година наноси значајну штету Израелу, је ракетна артиљерија. У служби је широк спектар различитих невођених пројектила. Пре свега, познати су производи серије “Касам”. Ово су цеви направљене код куће, буквално од отпадног материјала. Палестинске подземне радионице производе неколико типова таквих пројектила у различитим калибрима с различитим карактеристикама.

принтскрин твитер/Х, Хамас

Занимљиво је да се временом квалитет производње постепено повећавао. Истовремено се побољшавају карактеристике насталих пројектила. Поред тога, развијају се лансери. У прошлости су то биле најједноставније преносиве конструкције од ваљаног метала. Недавни напад користио је чидтокрвне лансери у фабричком стилу. Истовремено, Палестинци су могли да доставе велики број таквих производа на положаје.

У ОКРУЖЕЊУ

Тако је, чак иу условима изолације, економских проблема, недостатка праве индустрије, покрет/партија Хамас успева да створи и наоружа прилично велику милитантну организацију. Током свог формирања и опремања, покрет се суочио с бројним добро познатим проблемима и ограничењима. Као резултат тога, било је могуће створити само неки привид лаке пешадије без подршке оклопних возила, артиљерије.

Упркос свим проблемима и недостацима, такве оружане формације су се показале спремне за директан окршај са Одбрамбеним снагама Израела. Штавише, припремили су низ непријатних изненађења за противника. Као резултат тога, Хамасово борбено крило је успело да савлада отпор граничних јединица израелске војске и да се пробије на значајну дубину одбране. Штавише, напад је био праћен зверствима типичним за локалне битке.

Ситуација наставља да се развија. Израел улаже све напоре да отклони претњу и припрема копнену операцију. Хамас одговара претњама таоцима и планира да се одбрани. Шта ће бити даље, непознато је. Али сада је јасно да су палестинске организације биле у стању да максимално искористе расположиве могућности и страну помоћ за постизање својих војних и политичких циљева.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *