Palestinski pokret Hamas izveo je 7. oktobra svoj najveći napad na Izrael u poslednjih nekoliko godina. Iz pojasa Gaze je ispaljeno nekoliko hiljada raketa, a mobilne udarne grupe izvele su kopneni proboj. Ovi događaji pokazuju da pokret ima prilično veliki i ozbiljan vojni potencijal. Istovremeno, izgradnja borbenog krila odvijala se u uslovima strogih ograničenja i stalnih pretnji od strane neprijatelja.
ORGANIZACIJA
Pokret (kasnije politička partija) Hamas („Harakat al-Mukavama al-Islamia“ – „Islamski pokret otpora“) osnovan je krajem 1987. godine. Svojim ciljem je proglasio uništenje Izraela i stvaranje arapskog države na svim teritorijama bivše Mandatarne Palestine. Za razliku od drugih palestinskih organizacija i pokreta, Hamas zauzima radikalan stav u pogledu metoda političke i vojne borbe.
U početku, Hamasu je nedostajala bilo kakva uočljiva podela na militantna, politička i/ili ideološka krila. Izražena vojna organizacija unutar pokreta pojavila se tek početkom devedesetih. Zove se Iz ad-Din al-Kasam brigada. Od tada, upravo ove brigade organizuju razne napade, akcije i terorističke napade na Izrael.
Delimično priznata država Palestina, uključuje pojas Gaze nema razvijenu privredu, industriju. Pored toga, od 2007. godine, postoji ekonomska blokada Izraela. Kao rezultat toga, stanovništvo palestinskih teritorija i razne organizacije moraju u velikoj meri da se oslanjaju na pomoć i snabdevanje iz inostranstva.
Poznato je da prijateljske strane države snabdevaju pokret Hamas i brigade Iz al-Din al-Kasam ne samo humanitarnom pomoći, raznim resursima i slično, već i oružjem i municijom. Neki od ovih proizvoda stižu u gotovom obliku, dok se drugi isporučuju u delovima. Pored toga, uspostavljeni su kanali za transfer sirovina i zaliha za palestinsku sopstvenu zanatsku proizvodnju.
Uprkos svim ograničenjima i poteškoćama, Hamasovo vojno krilo održava prilično veliki broj jedinica i takođe radi na poboljšanju njihove opreme. Kao što su pokazali događaji poslednjih dana, uspeo je da akumulira ozbiljan vojni potencijal i uspešno napadne Izrael. Istovremeno, priroda i posledice ovih bitaka ozbiljno su narušile ugled izraelske vojske i obaveštajnih službi.
BORBENE BRIGADE
Iz očiglednih razloga, militantno krilo Hamasa čuva tajnost i ne žuri da otkrije informacije o sebi. Međutim, neki podaci se probijaju izvan organizacije i Palestine. Pored toga, informacije o brigadama Iz ad-Din al-Kasam, obezbeđuju strane obaveštajne službe. Takođe se prave različite pretpostavke na osnovu dostupnih informacija. Sve ovo omogućava da se dobije gruba slika.
Borbene brigade Hamasa se sastoje od oko 15-20 hiljada ljudi. Druge studije i procene daju druge brojke, do 30-40 hiljada ljudi. Nejasno je koja je procena bliža istini. Pretpostavlja se da pored aktivnih pripadnika rezervu imaju i brigade Iz ad-Din al-Kasam. Može da broji desetine hiljada ljudi. Istovremeno, privlačenje regruta često nije povezano s nekim posebnim poteškoćama – protok dobrovoljaca je obezbeđen teškim uslovima u Palestini, ideološkim stavovima i slično.
Spoljni obaveštajci ukazuju da se organizaciona struktura brigada Iz ad-Din al-Kasam ne uzdiže iznad nivoa čete-bataljona. Ukupno ima do 27-30 bataljona i stotinak četa. Takođe se navodi da postoje odvojene jedinice za podršku – inženjeriju, logistika.
Do nedavno se verovalo da su borbene brigade Hamasa u suštini kopnene snage, i sa ograničenim mogućnostima. Tokom nedavnih događaja saznalo se za formiranje i raspoređivanje jedinica drugačije vrste, iako bi i one trebalo da budu smeštene u opštoj jedinici „vojske“. Ispostavilo se da brigade Iz ad-Din al-Kasam imaju svoje aeromobilne jedinice. Pojavio se i svojevrsni korpus marinaca. Palestina nikada nije imala čistokrvno vazduhoplovstvo, ali sada bespilotne letelice preuzimaju deo njegovih zadataka.
MATERIJALNA SREDSTVA
Uprkos svom napretku, najveći deo Hamasovog borbenog dela je pešadija. Pre svega, naoružana je raznim vrstama lakog naoružanja. Najčešći su sistemi sovjetskog porekla, ali postoje i drugi proizvodi, uključujući i čudesno očuvane istorijske i egzotične. Ručni protivtenkovski bacači granata takođe su u širokoj upotrebi, a prema bliskoistočnoj tradiciji koriste se kao višenamensko oružje.
Zbog aktivnog suprotstavljanja glavnog neprijatelja i zbog nedostatka resursa i sposobnosti za operaciju, brigade Iz ad-Din al-Kasam nemaju oklopna vozila. Zarobljena vozila se ne stavljaju u upotrebu, već se obično uništavaju na licu mesta ili pokazuju palestinskom stanovništvu kako bi se podigao moral.
Zbog nedostatka oklopnih transportera ili borbenih vozila pešadije, transport i vatrena podrška pešadije se obavlja komercijalnim vozilima. U lokalnim radionicama sklapaju se „šahidmobili“ sa mitraljeskim naoružanjem. Na istoj bazi se mogu koristiti i druga vatrena oružja. Motocikli se koriste kao laki transport.
Proboj automobilima i motociklima obezbedile su inžinjerijske jedinice brigada. Oni su probili ogradu na granici između Izraela i Gaze, koristeći lako dostupnu građevinsku opremu bez ikakve eksplicitne obuke da bi obavili zadatak.
Nedavni napad koristio je potpuno novo sredstvo za povećanje mobilnosti. Palestinski militanti su došli do nekih izraelskih ciljeva koristeći paraglajdere i paraglajdere. Korišćeni su komercijalni avioni sa jednim i dva sedišta. Ispostavilo se da su njihove karakteristike dovoljne da probiju izraelsku protivvazdušnu odbranu. Organizovani su amfibijski desant ograničenog broja. Kao desantni čamci korišćeni su motorni čamci.
Za izviđanje i vazdušne napade, Hamasovo vojno krilo koristilo je male bespilotne letelice, verovatno i sa komercijalnog tržišta ili napravljene nezavisno od dostupnih komponenti. Snimci bacanja municije na izraelski tenk i granični stub bili su široko rasprostranjeni. U oba slučaja, bespilotne letelice su se nesmetano približile meti, ispalile iz oružja i otišle.
“Lutajuća municija” je takođe korišćena i nastavlja da se koristi. Veruje se da su bespilotne letelice s bojevom glavom stvorene i proizvedene uz učešće stranih preduzeća.
Glavna udarna snaga brigada Iz al-Din al-Kasam, koja već dugi niz godina nanosi značajnu štetu Izraelu, je raketna artiljerija. U službi je širok spektar različitih nevođenih projektila. Pre svega, poznati su proizvodi serije “Kasam”. Ovo su cevi napravljene kod kuće, bukvalno od otpadnog materijala. Palestinske podzemne radionice proizvode nekoliko tipova takvih projektila u različitim kalibrima s različitim karakteristikama.
Zanimljivo je da se vremenom kvalitet proizvodnje postepeno povećavao. Istovremeno se poboljšavaju karakteristike nastalih projektila. Pored toga, razvijaju se lanseri. U prošlosti su to bile najjednostavnije prenosive konstrukcije od valjanog metala. Nedavni napad koristio je čidtokrvne lanseri u fabričkom stilu. Istovremeno, Palestinci su mogli da dostave veliki broj takvih proizvoda na položaje.
U OKRUŽENJU
Tako je, čak iu uslovima izolacije, ekonomskih problema, nedostatka prave industrije, pokret/partija Hamas uspeva da stvori i naoruža prilično veliku militantnu organizaciju. Tokom svog formiranja i opremanja, pokret se suočio s brojnim dobro poznatim problemima i ograničenjima. Kao rezultat toga, bilo je moguće stvoriti samo neki privid lake pešadije bez podrške oklopnih vozila, artiljerije.Uprkos svim problemima i nedostacima, takve oružane formacije su se pokazale spremne za direktan okršaj sa Odbrambenim snagama Izraela. Štaviše, pripremili su niz neprijatnih iznenađenja za protivnika. Kao rezultat toga, Hamasovo borbeno krilo je uspelo da savlada otpor graničnih jedinica izraelske vojske i da se probije na značajnu dubinu odbrane. Štaviše, napad je bio praćen zverstvima tipičnim za lokalne bitke.
Situacija nastavlja da se razvija. Izrael ulaže sve napore da otkloni pretnju i priprema kopnenu operaciju. Hamas odgovara pretnjama taocima i planira da se odbrani. Šta će biti dalje, nepoznato je. Ali sada je jasno da su palestinske organizacije bile u stanju da maksimalno iskoriste raspoložive mogućnosti i stranu pomoć za postizanje svojih vojnih i političkih ciljeva.