Rumunija 1. decembar slavi kao svoj Nacionalni, dan i praznik “Dan rumunskog ujedinjenja” u znak sećanja na 1. decembar 1918. godine kada se Transilvanija ujedinila sa Kraljevinom Rumunijom, a Besarabija i Bukovina vraćene u njene granice. Time je ispunjen vekovni san o ujedinjenju svih Rumuna u jednu državu.
U čast toga praznika u Bukureštu je održana vojna parada i to druga od kada na istočnim granicama Rumunije traje rat, a ta zemlja se polako pretvara u najveće vojno uporište NATO.
Sa novom doktrinom NATO usvojenom na samitu u Vilinjusu odbrana istočnih granica NATO postaje najvažnija stavka Severnoatlanskog saveza, a Rumunija igra ključnu ulogu.
Ovogodišnja parada održava se u senci dve kapitalne nabavke za vojsku Rumunije. Tenkova M1A1 Abramas i borbenih aviona F-35.
Osim Vojske Rumunije, pešadijski podešalon imale su i savezničke zemelje: SAD, Španije, dok su se u motorizovanom podešalonu pojavili Francuzi i Belgijanci.
Od borbene tehnike prikazan je standardna postavka laka oklopna terenska vozila španski URO VAMTAC, HAMWEE, OSHKOSH JLTV, oklopna vozila PIRANA V u sanitetskoj varijanti, tenk TR-85M1 Bizonul, koga će uskoro zamenti američki tenkovi M1 Abrams borbeno vozilo pešadije MLI-84.. Od raketne artiljerije LAROM, HIMARS, artiljerijske PVO sisteme GEPARD, i raketne PVO sisteme HAWK, PATRIOT.
Osim u Bukureštu vojna parada je održana u Brašovu na kojoj su prikazani rumunska verzija oklopnog transporter TABC-79 i francuska vozila Panhard.
Na nebu kao vazduhoplovni ešalon pojavio F-16, transportni avioni C-130, lovci Jurofajter.
A je l ona lepa zgrada u perspektivi beše da ju je napravio Čaušesku kojeg su ubili? Ako je tako trebalo bi i nju da sruše – doslednost do kraja! Inače nikad nisu stradali u nekim ratovima u zadnjim vremenima jer se nisu kačili sa susedima, nije bilo ni razloga, a sad kad su uzeli zaštitnike ko zna šta ih čeka, a zaštita od suseda košta…i košta! He!?
Da,da vekovni prijatelji države Srbije, naše komšije. Malo im se omaklo ’99-te kada su ugostili svetske ubice, da bi ubijali svoje komšije. Možda su im tada pored neba ponudili i aerodrome, i ostalo šta su im manijaci tražili, rafinerije za proizvodnju kerozina za punjenje, logistiku drugih tipova… Ako su političari dali tada dupe pod kiriju pa su morali da sagnu glavu, al’ narod je mogao da izađe na ulice pa da pokaže da oni nisu za to…( Koliko se sećam da su tada u Grčkoj bile neke demonstracije). Ne videh demonstracije u Rumuniji. Verovatno nas nisu rokali tada svojim dva’es kečevima, nije on bio za to. Svako može da odustane da bude saučesnik u ubijanju, pitanje je samo dal’ ‘oće. Treba staviti na sto šta gubiš a šta dobijaš. Evo upravo pročitah odluke novog slovačkog premijera, ranije i Mađara (i njima se omaklo ’99-te), nema oružja za Ukrajinu i to je to. Ne bi’ im ja to zaboravio tek tako. Mrlje sa njihovih strana su pa baš poprilične…
Znaci Rumunjesi su sledeci jurisnici .. Srecno im bilo..