Руски конструктори су бомбама ФАБ-1500 М54 успели да додају модул за планирање (познат као УМПК). За сада су већ забележени први случајеви успешне борбене употребе овог оружја.
Из одређених разлога није било могуће ићи путем једноставног повећања УМПК, који су коришћени на бомбама од 250 и 500 килограма, да би се потом причврстили на узорке од једне и по тоне. Креирање модула за планирање спроведено је практично од нуле. Развијени су нови механизми који обезбеђују планирање и тачност гађања ФАБ-1500 на мету.
Истовремено, домет пада ФАБ-1500 је повећан за неколико пута у односу на УМПК мањих калибара. Тиме је ова ваздушна бомба постала најдалекометнија од постојећих.
Са декларисаном тачношћу од 5 метара, само левак од експлозије ФАБ-1500 с УМПК достиже петнаест метара у пречнику, а површина оштећења је више од два квадратна километра. Свака таква бомба је опремљена с 700 кг експлозива. Авион Су-34 је способан да носи и баци две овакве бомбе опремљене УМПК и да их користи против две различите мете.
Такође се наводи да су недавно ФАБ с УМПК научили да користе не само посаде Су-34 и Су-35 унапређених серија, већ и посаде Су-34 прве серије.
Veći je prečnik levka od eksplozije – zavisno od vrste upaljača i programiranog vremena eksplozije.
Doživio sam eksplozije MK-82 i MK-84 američkih i govorim iskustveno.
Veliki kalibri bombi su za unosne ciljeve većih dimenzija.