Министар одбране Албаније Нико Пелеши на својој Фејсбук страници објавио је слике новог изгледа ваздухопловне базе НАТО пакта Кучова, која је још у време Енвера Хоџе била важан аеродром за албанску војску.
Како је навео Пелеши ваздухопловна база Кучова постаће тактичка база за НАТО операције на југу Европе и Балканског полуострва.
“Ваздухопловна база Кучова, једина тактичка база за националне операције и НАТО операције од стратешког значаја на Особље наших Оружаних снага стоји руку под руку са НАТО савезницима како би обезбедили безбедност и стабилност”, написао је Пелеши.
Оно по чему ову базу издваја у односу на све оне у региону, јесте постојање подземног склоништа за борбене авионе. Један сличан налази се на аеродрому Слатина укупан у планину Голоеш, која је такође под контролом НАТО.
Ваздушна база у Кучови изграђена је 1950-их година када је Албанија била близак сарадник Совјетског Савеза. Албански комунистички режим срушио се 1990-их прошлог века. Кучова је остала војна база иако су авиони руске и кинеске производње престали да лете крајем 1990-их.
Албанија је чланица НАТО од 2009. године.
База у Кучови, налази се 85 километара јужно од главног града Тиране служиће Албанији и као подршка НАТО ваздушним операцијама снабдевања, пружати логистичку подршку, полицијски надзор, обуку и вежбе.. Кучову су наводно некад звали и Стаљиновим градом.
Унапређење базе вредно 45,8 милиона евра укључује обнову писте, стаза за рулање и складишта, као и повећање интероперабилности НАТО и јачања мисија за рано упозоравање изнад земље.
Радови су почели у јануару 2022 на унапређењу ваздухопловне базе у Кучеву као модерног центра операција и њене способности да смести велики број борбених авиона НАТО и Албанија су обећали 50 милиона евра за ваздушну базу Кучове за коју се очекује да ће бити оперативна до краја 2023.
Иначе ова ваздухопловна база изграђена је 1950-их користећи затворску радну снагу под вођом Енвера Хоџе који се, упркос томе што је био комунист, опирао придруживању СССР-у.
Након пада комунистичког режима 1990. године, албанско ваздухопловство је имало више од 200 МиГ-ова, из совјетске ере, у три ваздушне базе. Већина њих је сада расходована, а стари руски и кинески авиони престали су да лете 2005.
ФОТОГАЛЕРИЈА: