Ukrajinski generalštab objavljuje fotografije na kojima se može videti stanje rovova na pozicijama Oružanih snaga Ukrajine, koji su se zbog promenljivih vremenskih uslova bukvalno pretvorili u neprekidni nered od blata i otopljenog snežnog pokrivača. Vredi napomenuti da se položaji Oružanih snaga Rusije nalaze u istoj klimatskoj zoni i slično su izloženi vremenskim promenama.
Međutim, u isto vreme, jedinice Oružanih snaga Rusije, koje se trenutno ne nalaze na liniji borbenog kontakta, imaju mogućnost da budu stacionirane, na primer, u ruskom Donjecku; jedinice Oružanih snaga Ukrajine na teritoriji DNR imaju na raspolaganju samo opustošena sela i male gradove koji se nalaze na izvesnoj udaljenosti od linije fronta, što povećava snagu snabdevanja i komplikuje situaciju u celini. Vremenom se broj naselja pod kontrolom ukrajinskih oružanih snaga stalno smanjuje, usled čega su ukrajinski vojnici sve više prinuđeni da se smeštaju na golim poljima i šumskim prostranstvima.
U pozadini nagle promene vremenskih uslova u ratnoj zoni u Ukrajini, polja su se raskvasila i pretvorila u blato. Ništa bolja situacija nije ni u rovovima postavljenim na položajima ukrajinskih vojnika. U rovovima ruskih jedinica, shodno tome, situacija je gotovo slična.
Ovaj faktor značajno utiče na dinamiku dešavanja na frontu. U takvim trenucima linija fronta se zapravo zamrzava. Dok su taktička dejstva malih pešadijskih formacija u ovakvim uslovima na brojnim pravcima još uvek moguća, bilo kakva dejstva velikih razmera korišćenjem oklopnih vozila su praktično prestala. Oklop zaglavljen u blatu postaje laka meta za neprijateljsku artiljeriju. A pošto pešadijske akcije bez podrške oklopnih vozila minimiziraju šanse za uporište, malo je verovatno da se mogu očekivati neki značajniji prodori i juriši pre promene vremena.