Savremeno bojište, posebno sajber-prostor, skoro eksponencijalno uvećavaju potrebu za brzim i preciznim odlukama na svim nivoima planiranja i izvođenja dejstava.
Stoga, veštačka inteligencija (VI) sve više postaje nezaobilazan alat u analizi vojnih obaveštajnih podataka, a potom i njihovog pretvaranja u smislene, upotrebljive informacije.
Napredni softveri omogućavaju vojnoj industriji ne samo brzinu, već i tačnost u analiziranju složenih i brojnih podataka, a potom ubrzavaju izradu informacija i njihovu dalju distribuciju. Na taj način, veštačka inteligencija može da podržava komandne strukture u donošenju kritičnih odluka u realnom vremenu.
Automatizacija analize podataka.
Tradicionalna obrada vojnih podataka se u najvećoj meri oslanja na ljudski kognitivno-fizički rad u svakoj fazi ciklusa.
Kako veštačka inteligencija poboljšava analizu obaveštajnih podataka?
Veštačka inteligencija može automatski da prepozna relevantne obrasce. Na primer, algoritmi za prepoznavanje objekata u satelitskim snimcima pomažu u identifikaciji neprijateljskih vozila ili trupa u vremenskom intervalu koji je van domašaja ljudskih kapaciteta.
Analitika u realnom vremenu.
Veštačka inteligencija može automatski da prepozna relevantne obrasce. Na primer, algoritmi za prepoznavanje objekata u satelitskim snimcima pomažu u identifikaciji neprijateljevih vozila ili trupa u vremenskom intervalu koji je van domašaja ljudskih kapaciteta.
Bojazan koja ovde ostaje jeste kontekst u koji će softver umetnuti obrađene podatke.
Predviđanje i modeliranje pretnji
Na osnovu ranijih podataka, sistemi veštačke inteligencije mogu da predvide potencijalne pretnje i modeliraju scenarije, pružajući komandantima mogućnost anticipiranja protivničkih poteza. Drugim rečima, proaktivnog delovanja. Primer tome je upotreba algoritama za izradu projekcija u vojnoj obaveštajnoj zajednici, koji prepoznaju obrazac pokreta neprijateljevih trupa i tako pomažu u pripremi odgovarajućih taktika.
Prednosti upotrebe veštačke inteligencije u vojnim strukturama
Brzina i preciznost.
VI sistemi smanjuju vreme potrebno za analizu i omogućavaju ljudskim analitičarima da se fokusiraju na kompleksnije aspekte obaveštajnog rada, poput izrade preciznog konteksta u kojem se obrađene informacije isporučuju i dalje tumače.
Umanjenje rizika od greške.
Sa VI analizom, greške se, po pravilu, minimizuju, naročito u rutinskoj analizi koja može biti podložna ljudskim propustima. Ipak, ova prednost nije apsolutna, što se u praksi često i pokazalo, posebno pri razlikovanju neprijateljevih snaga od sopstvenih, ili od civila.
Efikasno donošenje odluka.
Integracija VI u komandne strukture omogućava vojnom osoblju donošenje brzih odluka, zasnovanih na mnoštvu obrađenih podataka, što u kriznim, veoma dinamičnim situacijama — kakve i jesu na savremenom bojištu — može doneti kritičnu prednost.
Tehnički i etička i kontrola.
Kao što je istaknuto, bez obzira na postojeće kapacitete i eksponencijalni razvoj VI algoritama, u njihovoj operativnoj petlji ljudski faktor se ne sme zapostaviti, posebno ne u komandi i kontroli. Iako već sada višestruko nadmašuju ljudske kapacitete u broju obrađenih podataka i vremenskim intervalima potrebnim za to, ljudski faktor i dalje je nezamenljiv u kreiranju konteksta, od kojeg najviše zavisi planiranje i reagovanje.
Etika i odgovornost. S obzirom na automatske funkcije VI sistema, postavlja se pitanje odgovornosti u slučaju neprecizne analize koja može imati ozbiljne posledice. Ova je posebno značajno u operacijama u kojima dolazi do primene sile.
Nesumnjivo, veštačka inteligencija igra sve važniju ulogu u modernoj vojnoj analitici. Ipak, balansiranje tehničkih prednosti sa etičkim i operativnim izazovima zahteva jasne protokole i dodatnu obuku kadrova. Kako tehnologija napreduje, tako će i primena veštačke inteligencije u vojnom sektoru nastaviti da se razvija, pružajući, sa jedne strane, vojnim snagama strategijsku prednost u budućim konfliktima, a sa druge, dodatno menjajući savremeno bojište.
vestacka inteligencija kod bosanaca to jest njihov kompjuter
…
to je jedna velika drvena kutija
…
unutra chuche jedan kinez, jedan bubuljicavi gimnazijalac genije i jedan profesor srednje skole smer opste tehnicko obrazovanje
…
onda im ubace papir sa pitanje kroz prozorce
..
oni ga reshe posle kratkih konsultacija pa ga izbace napolje kroz prozorche