УПОТРЕБА ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ У ВОЈНООБАВЕШТАЈНОМ СЕКТОРУ: БУДУЋНОСТ БРЗОГ ДОНОШЕЊА ОДЛУКА

Савремено бојиште, посебно сајбер-простор, скоро експоненцијално увећавају потребу за брзим и прецизним одлукама на свим нивоима планирања и извођења дејстава.

Стога, вештачка интелигенција (ВИ) све више постаје незаобилазан алат у анализи војних обавештајних података, а потом и њиховог претварања у смислене, употребљиве информације.

 TV FRONT ilustracija

Напредни софтвери омогућавају војној индустрији не само брзину, већ и тачност у анализирању сложених и бројних података, а потом убрзавају израду информација и њихову даљу дистрибуцију. На тај начин, вештачка интелигенција може да подржава командне структуре у доношењу критичних одлука у реалном времену.

Аутоматизација анализе података.

Традиционална обрада војних података се у највећој мери ослања на људски когнитивно-физички рад у свакој фази циклуса.

Како вештачка интелигенција побољшава анализу обавештајних података?

Вештачка интелигенција може аутоматски да препозна релевантне обрасце. На пример, алгоритми за препознавање објеката у сателитским снимцима помажу у идентификацији непријатељских возила или трупа у временском интервалу који је ван домашаја људских капацитета.

Аналитика у реалном времену.

Вештачка интелигенција може аутоматски да препозна релевантне обрасце. На пример, алгоритми за препознавање објеката у сателитским снимцима помажу у идентификацији непријатељевих возила или трупа у временском интервалу који је ван домашаја људских капацитета.

 TV FRONT ilustracija

Бојазан која овде остаје јесте контекст у који ће софтвер уметнути обрађене податке.

Предвиђање и моделирање претњи

На основу ранијих података, системи вештачке интелигенције могу да предвиде потенцијалне претње и моделирају сценарије, пружајући командантима могућност антиципирања противничких потеза. Другим речима, проактивног деловања. Пример томе је употреба алгоритама за израду пројекција у војној обавештајној заједници, који препознају образац покрета непријатељевих трупа и тако помажу у припреми одговарајућих тактика.

Предности употребе вештачке интелигенције у војним структурама
Брзина и прецизност.

ВИ системи смањују време потребно за анализу и омогућавају људским аналитичарима да се фокусирају на комплексније аспекте обавештајног рада, попут израде прецизног контекста у којем се обрађене информације испоручују и даље тумаче.

Умањење ризика од грешке.

Са ВИ анализом, грешке се, по правилу, минимизују, нарочито у рутинској анализи која може бити подложна људским пропустима. Ипак, ова предност није апсолутна, што се у пракси често и показало, посебно при разликовању непријатељевих снага од сопствених, или од цивила.

Ефикасно доношење одлука.

Интеграција ВИ у командне структуре омогућава војном особљу доношење брзих одлука, заснованих на мноштву обрађених података, што у кризним, веома динамичним ситуацијама — какве и јесу на савременом бојишту — може донети критичну предност.

Технички и етичка и контрола.

Као што је истакнуто, без обзира на постојеће капацитете и експоненцијални развој ВИ алгоритама, у њиховој оперативној петљи људски фактор се не сме запоставити, посебно не у команди и контроли. Иако већ сада вишеструко надмашују људске капацитете у броју обрађених података и временским интервалима потребним за то, људски фактор и даље је незаменљив у креирању контекста, од којег највише зависи планирање и реаговање.

 TV FRONT ilustracija

Етика и одговорност. С обзиром на аутоматске функције ВИ система, поставља се питање одговорности у случају непрецизне анализе која може имати озбиљне последице. Ова је посебно значајно у операцијама у којима долази до примене силе.

Несумњиво, вештачка интелигенција игра све важнију улогу у модерној војној аналитици. Ипак, балансирање техничких предности са етичким и оперативним изазовима захтева јасне протоколе и додатну обуку кадрова. Како технологија напредује, тако ће и примена вештачке интелигенције у војном сектору наставити да се развија, пружајући, са једне стране, војним снагама стратегијску предност у будућим конфликтима, а са друге, додатно мењајући савремено бојиште.

Један коментар на “УПОТРЕБА ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ У ВОЈНООБАВЕШТАЈНОМ СЕКТОРУ: БУДУЋНОСТ БРЗОГ ДОНОШЕЊА ОДЛУКА

  1. vestacka inteligencija kod bosanaca to jest njihov kompjuter

    to je jedna velika drvena kutija

    unutra chuche jedan kinez, jedan bubuljicavi gimnazijalac genije i jedan profesor srednje skole smer opste tehnicko obrazovanje

    onda im ubace papir sa pitanje kroz prozorce
    ..
    oni ga reshe posle kratkih konsultacija pa ga izbace napolje kroz prozorche

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *