UN UPOZORAVAJU IZRAEL NA “TEŠKA KRŠENJA” IZGRADNJE GOLANSKE VISORAVNI

Mirovne snage Ujedinjenih nacija upozorile su da Izrael krši sporazum o prekidu vatre sa Sirijom dok nastavlja veliki projekat izgradnje duž demilitarizovane zone koja razdvaja Golansku visoravan koju je okupirao Izrael od Sirije.

Posmatračke snage UN (UNDOF), koje od 1974. nadgledaju područje poznato kao Alfa linija, saopštile su da bi aktivnosti izraelske vojske duž granice mogle da pogoršaju ionako krhku situaciju.

Izgradnja, koja je počela u julu, uključuje razvoj puteva i tampon zone slične onima koje je Izrael postavio duž svojih južnih granica, uključujući i Gazu.

Iako radovi nisu izazvali direktno nasilje na Golanskoj visoravni, UNDOF je saopštio da strahuje da to predstavlja rizik od daljeg rasplamsavanja regionalnih tenzija.

Zašto Izrael izvodi građevinske radove na Golanskoj visoravni?

U njemu se navodi da tekuće aktivnosti izraelske vojske krše odredbe Sporazuma o razdruživanju iz 1974. godine, kojim je uspostavljena demilitarizovana zona i pozivaju Izrael i Siriju da održavaju tampon za sprečavanje sukoba.

Mirovne snage su upozorile da bi ove aktivnosti Izraela mogle da pogoršaju situaciju u regionu. „Tako teška kršenja (demilitarizovane zone) imaju potencijal da povećaju tenzije u toj oblasti“, saopštile su snage, dodajući da UNDOF „budno prati“ situaciju.

Satelitski snimci pokazuju preko 4,6 milje izgradnje duž Alfa linije, koja se proteže jugoistočno od druzskog grada Majdal Šams koji kontroliše Izrael.

Na snimcima se vidi rov između dva nasipa, čiji delovi izgledaju kao da su sveže popločani asfaltom.

Takođe se može videti ograda koja prolazi duž rute prema sirijskoj strani granice.

Da li Izrael krši sporazum o prekidu vatre?

Izraelska vojska je navodno rasporedila oklopna vozila i tenkove za zaštitu opreme za zemljane radove, a neka vozila su prešla u demilitarizovanu zonu, što se smatra kršenjem sporazuma o prekidu vatre.

UNDOF je potvrdio da su izraelski inženjerski radovi prešli u zonu razdvajanja (AOS) i da je ovo poslednje u nizu prekršaja povezanih sa projektom.

Izrael smatra da je gradnja neophodna za odbranu, koja ima za cilj sprečavanje neovlašćenih prelazaka i zaštitu svoje teritorije od potencijalnih upada civila.

Nije zvanično komentarisao nedavne optužbe, ali je u junu Izrael poslao pismo od 71 stranice UN optužujući Siriju da je prekršila primirje dozvoljavajući naoružanom ljudstvu da deluje unutar Alfa linije.

U pismu se takođe tvrdi da su sirijski civili redovno prelazili u to područje, što je Sirija negirala.

Ko živi na Golanskoj visoravni?

Izrael je preuzeo kontrolu nad Golanskom visoravni od Sirije tokom Šestodnevnog rata 1967. i anektirao region 1981. godine, potez koji su osudile UN.

UN su nastavile da nadgledaju region, a trupe UNDOF patroliraju u demilitarizovanoj zoni od otprilike 155 kvadratnih milja.

Sirija do sada nije javno komentarisala najnovije građevinske aktivnosti, iako je UNDOF izvestio da je Sirija „snažno protestovala” zbog projekta.

Oko 50.000 ljudi, uključujući jevrejske naseljenike i Arape, prvenstveno iz zajednice Druza, živi na Golanskoj visoravni.

Predsednik Donald Tramp je 2019. godine izjavio da će SAD „u potpunosti priznati” suverenitet Izraela nad Golanskom visoravni, što je potez koji je zadržala Bajdenova administracija.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *