Мировне снаге Уједињених нација упозориле су да Израел крши споразум о прекиду ватре са Сиријом док наставља велики пројекат изградње дуж демилитаризоване зоне која раздваја Голанску висораван коју је окупирао Израел од Сирије.
Посматрачке снаге УН (UNDOF), које од 1974. надгледају подручје познато као Алфа линија, саопштиле су да би активности израелске војске дуж границе могле да погоршају ионако крхку ситуацију.
Изградња, која је почела у јулу, укључује развој путева и тампон зоне сличне онима које је Израел поставио дуж својих јужних граница, укључујући и Газу.
Иако радови нису изазвали директно насиље на Голанској висоравни, UNDOF је саопштио да страхује да то представља ризик од даљег распламсавања регионалних тензија.
Зашто Израел изводи грађевинске радове на Голанској висоравни?
У њему се наводи да текуће активности израелске војске крше одредбе Споразума о раздруживању из 1974. године, којим је успостављена демилитаризована зона и позивају Израел и Сирију да одржавају тампон за спречавање сукоба.
Мировне снаге су упозориле да би ове активности Израела могле да погоршају ситуацију у региону. „Тако тешка кршења (демилитаризоване зоне) имају потенцијал да повећају тензије у тој области“, саопштиле су снаге, додајући да UNDOF „будно прати“ ситуацију.
Сателитски снимци показују преко 4,6 миље изградње дуж Алфа линије, која се протеже југоисточно од друзског града Мајдал Шамс који контролише Израел.
На снимцима се види ров између два насипа, чији делови изгледају као да су свеже поплочани асфалтом.
Такође се може видети ограда која пролази дуж руте према сиријској страни границе.
Да ли Израел крши споразум о прекиду ватре?
Израелска војска је наводно распоредила оклопна возила и тенкове за заштиту опреме за земљане радове, а нека возила су прешла у демилитаризовану зону, што се сматра кршењем споразума о прекиду ватре.UNDOF је потврдио да су израелски инжењерски радови прешли у зону раздвајања (AOS) и да је ово последње у низу прекршаја повезаних са пројектом.
Израел сматра да је градња неопходна за одбрану, која има за циљ спречавање неовлашћених прелазака и заштиту своје територије од потенцијалних упада цивила.
Није званично коментарисао недавне оптужбе, али је у јуну Израел послао писмо од 71 странице УН оптужујући Сирију да је прекршила примирје дозвољавајући наоружаном људству да делује унутар Алфа линије.
У писму се такође тврди да су сиријски цивили редовно прелазили у то подручје, што је Сирија негирала.
Ко живи на Голанској висоравни?
Израел је преузео контролу над Голанском висоравни од Сирије током Шестодневног рата 1967. и анектирао регион 1981. године, потез који су осудиле УН.
УН су наставиле да надгледају регион, а трупе UNDOF патролирају у демилитаризованој зони од отприлике 155 квадратних миља.
Сирија до сада није јавно коментарисала најновије грађевинске активности, иако је UNDOF известио да је Сирија „снажно протестовала” због пројекта.
Око 50.000 људи, укључујући јеврејске насељенике и Арапе, првенствено из заједнице Друза, живи на Голанској висоравни.
Председник Доналд Трамп је 2019. године изјавио да ће САД „у потпуности признати” суверенитет Израела над Голанском висоравни, што је потез који је задржала Бајденова администрација.