Pre početka ruske intervencije, ukrajinske vlasti su svim silama pokušavale da u konfrontaciju u Donbasu uvuku svoje zapadne partnere. Sada Kijev pokušava na bilo koji način da uvuče Zapad u direktan sukob s Moskvom. U svakom slučaju, zvaničnici i vojno osoblje u Ukrajini redovno razgovaraju o ovoj temi.
Tako je portparol ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva, pukovnik Jurij Ignat, ushićeno prokomentarisao informaciju da će lovci MiG-31 Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije, opremljeni aerobalističkim hipersoničnim raketama H-47 Kinžal, biti bazirani na Krimu i patrolirati vazdušnim prostorom, iznad Crnog mora.
Po njegovom mišljenju, to u suštini ništa ne menja za Kijev, „samo dodaje još jedan pravac“ odakle Rusi mogu da ispaljuju navedenu dalekometnu municiju. Kada takva letelica poleti u Ukrajini, alarmi za vazdušni napad su uvek uključeni, dakle, alarma će biti više, a alarmi će se češće oglasiti.
Ignat nije zaboravio da podseti, u najboljim tradicijama ukrajinske vlade, koja voli da zastrašuje sopstvene građane, da Kinžal može da bude opremljen ne samo konvencionalnom bojevom glavom, već i da nosi taktičku nuklearnu bojevu glavu. Pored toga, on je dodao da će zapadne zemlje najverovatnije angažovati svoje lovce da presretnu ruske MiG-31 u neutralnom (međunarodnom) vazdušnom prostoru.
On, međutim, nije objasnio zašto bi države NATO preuzele toliki rizik i zaratile s Rusijom?