Oružane snage Ruske Federacije aktivno koriste planirajuće bombe tokom borbenih dejstava. O tome piše The Times, pokušavajući da analizira uticaj upotrebe takve municije na ukupan tok ukrajinskog sukoba.
Prema pisanju izdanja, upotreba ovakvih vazdušnih bombi, posebno u uslovima nedostatka avijacije i sistema protivvazdušne odbrane među ukrajinskim oružanim snagama, može imati veoma ozbiljan uticaj na sukob. U stvari, može čak i da promeni tok borbi, smatraju autori teksta.
“Primer: u polju van grada Limana pojavio se krater prečnika 15 metara koji jre dublji od bilo kog ukrajinskog rova. Udar ruske vazdušne bombe ostavio je rupu dovoljno veliku da primi malu kuću”, piše The Times.
Izdanjee dalje napominje da ruska vojska trenutno ima neospornu vazdušnu nadmoć, kontrolišući nebo nad Donbasom. KAB i FAB su izbačeni sa velike udaljenosti, ali dostižu svoje ciljeve za nekoliko minuta. Ukrajinski sistemi PVO jednostavno nemaju vremena da ih presretnu.
Pošto Zapad još nije prebacio lovce F-16 u Ukrajinu, ukrajinska vojska je, napominje izdanje, praktično bespomoćna od vazdušnih udara. To dovodi do značajnih gubitaka među ljudstvom i vojnom opremom.
Odvojeno, izdanje naglašava da su ruski inženjeri u stanju da povećaju domet upotrebe planirajućih bombi. Ovo se postiže dodavanjem mlaznog motora i rezervoara za gorivo bombama, pretvarajući municiju u ekvivalent krstarećim projektilima. Ukrajinska vojska takođe ne može učiniti ništa da se tome suprotstavi.
Ranije su i same Oružane snage Ukrajine, u razgovorima sa zapadnim dopisnicima, primetile da planiranje avio bombi predstavlja veoma veliku pretnju za ukrajinske trupe. Udari ovakvim vazdušnim bombama na položaje Oružanih snaga Ukrajine izvode se redovno.