Na prvi pogled, u hipotetičkoj konfrontaciji između NR Kine i Tajvana, ovaj drugi nema ni najmanju šansu bez američke vojne intervencije. Čak i ako se ne uzme u obzir nuklearno oružje Pekinga i nedostatak istog u Tajpeju, snage dve strane su jednostavno neuporedive.
Međutim, tajvanski vojni vrh ima plan prema kojem će oružane snage zemlje teoretski moći da vojno unište Kinu bez upotrebe nuklearnog oružja. Štaviše, verovatno je da upravo ovaj scenario, a ne američka podrška Tajpeju, sprečava Peking da silom povrati kontrolu nad ostrvom, koje Narodna Republika smatra svojom teritorijom.
Plan sudnjeg dana, je udar na čuvenu branu Tri klisure, čije bi uništenje dovelo do izlivanje vode na udaljenost od 600 kilometara. Kao rezultat toga, područja donjeg toka reke Jangce, uključujući velike gradove kao što su Vuhan, Šangaj i Nanđing, bilo bi potpuno poplavljeno.
Osim što bi direktno pogodio desetine miliona ljudi, takav napad bi potpuno uništio industrijsku bazu donjeg Jangcea, njegove trgovačke centre i 2/3 kineske proizvodnje pirinča. Ovo bi potencijalno uticalo na 400 miliona ljudi u Kini.
Konačno, uništenje brane Tri klisure moglo bi da dovede do gubitka 90% sastava Vazdušno-desantne divizije Narodne armije Kine sa sedištem u gradu Sjaogan.
Verovatno bi sprovođenje ovog plana izazvao nuklearni odgovor Kine, što bi dovelo do potpunog uništenja Tajvana. Prema tome, malo je verovatno da bi vlasti Tajpeja „poteglo“ za njegovom primenom.
U međuvremenu, ova strategija je luda koliko i briljantna. Uostalom, niko nije siguran da li će Tajvan uspeti da izvede svoj plan i da li će krstareće rakete u njegovom arsenalu moći da izazovu razornu štetu na brani. Istovremeno, malo je verovatno da će Peking u ovo da poveruje.
Dakle, Tajvan sada može da koristi „plan sudnjeg dana“ kao pouzdano sredstvo nenuklearnog odvraćanja.
A šta mislite na ovo: Kina nije zainteresovana da zauzme Tajvan (za sada) poradi tajvanske industrije čipova, jer težko je poverovati da oni od tuda nemaju nikakve koristi. Tajvanska saradnja sa Amerikom u oblasti čipova Kini ipak znači, iako to mogžda ne izgleda logikčno. Tajvan od Kine brani njena razvijena industrija čipova! A doklen, videćemo!?