Energetska ranjivost Tajvana u slučaju blokade došla je do izražaja usled kineskih vojnih vežbe. Kakav li scenario čeka ostrvo u slučaju eskalacije?
Tokom održavanja kineskih vojnih manevara, koje Peking ne želi da naziva vežbama, došlo je do posledica po Tajvansku privredu. Naime, zbog kretanja kineske mornarice, došlo je do probijanja rokova i kašnjenja u isporukama energenata na Tajvan. Dakle, brodovi koji dopremaju tečni gas su imali kašnjenja. Ukoliko ovakve posledice izaziva manevar od nekoliko sati, prirodno se postavlja pitanje – kakave bi reperkusije na tajvansku privredu imala blokada ostrva u slučaju rata? Prema analizi profesora sa Centralnog tajvanskog univerziteta, Tajvan trenutno ima dovoljno rezervi prirodnog gasa za samo 7-14 dana. Ipak, i te rezerve zavise od sezone. Leti, kada je potrošnja električne energije najveća, ove rezerve bi se mogle iscrpiti za samo nedelju dana u slučaju potpune blokade. Čak i uz trenutne zalihe, ostrvo bi moglo izdržati najviše mesec dana pre potpunog kolapsa energetskog sistema. Profesor je obradio segment energetike, blokada bi uticala na sve pore snabdevanja.
Trenutno, termoelektrane na ugalj i gas čine 80% proizvodnje struje, nakon gašenja reaktora nuklearne elektrane “Manšan” u maju 2024. Obnovljivi izvori kao što su solarna i energija vetra su previše nepouzdani da bi mogli nadoknaditi ovaj gubitak, jer njihova proizvodnja zavisi od vremenskih uslova.