Енергетска рањивост Тајвана у случају блокаде дошла је до изражаја услед кинеских војних вежбе. Какав ли сценарио чека острво у случају ескалације?
Током одржавања кинеских војних маневара, које Пекинг не жели да назива вежбама, дошло је до последица по Тајванску привреду. Наиме, због кретања кинеске морнарице, дошло је до пробијања рокова и кашњења у испорукама енергената на Тајван. Дакле, бродови који допремају течни гас су имали кашњења. Уколико овакве последице изазива маневар од неколико сати, природно се поставља питање – какаве би реперкусије на тајванску привреду имала блокада острва у случају рата? Према анализи професора са Централног тајванског универзитета, Тајван тренутно има довољно резерви природног гаса за само 7-14 дана. Ипак, и те резерве зависе од сезоне. Лети, када је потрошња електричне енергије највећа, ове резерве би се могле исцрпити за само недељу дана у случају потпуне блокаде. Чак и уз тренутне залихе, острво би могло издржати највише месец дана пре потпуног колапса енергетског система. Професор је обрадио сегмент енергетике, блокада би утицала на све поре снабдевања.
Тренутно, термоелектране на угаљ и гас чине 80% производње струје, након гашења реактора нуклеарне електране “Маншан” у мају 2024. Обновљиви извори као што су соларна и енергија ветра су превише непоуздани да би могли надокнадити овај губитак, јер њихова производња зависи од временских услова.