Napad najverovatnije jemenskih Huta krstarećim raketama Šehid na ostrvo Skotra i pogibijom izraelskog oficira saznalo se da Izrael na ostrvu Skotra ima svoju vojnu bazu.
Naime, to nešto nije ni čudno, s obzirom da izraelska ratna mornarica već dugo operiše u Crvenom moru i s obzirom da se od 2006. godine priprema napad na Iran, a u poslednjih 10 godina izraelske podmornice dobijaju sve veći značaj.
Ono što je interesanto jeste da je ruska ratna mornarica bila zainteresovana za ovu pomorsku bazu koju je koristila sovjetska ratna mornarica u Crvenom moru i na samom ulazu u moreuz Babel el Mandeb ( arapski Vrata suza). Postojale su u vreme SSSR-a čak dve pomorske baze na ostrvu Skotra uz jemensku obalu i ostrvu Dahalak, u današnjoj Eritreji, a nekada sastavni deo Etiopije iz kojih je kontrolisan Indijski okean.
Zašto je ova baza veoma važna za Izrael, a ne samo za Rusiju.
Naime ‘Afrički rog je strateški važan iz više razloga, ne samo zato što omogućava projekciju sile na Bliski istok već i uticaj na Sueski kanal kroz Adenski zaliv. SAD i Kina imaju vojne objekte u Džibutiju.
Inače pre dve godine 7. aprila 2021. u blizini Skotre izveden je bio napad na iranski specijalni brod Saviz. Iranski mediji tada su saopštili su da je na trupu broda napravljena velika rupa, nastala očiglednim korišćenjem morske mine.
Izrael je od Skotre tako stvorio jednu od najvećih pomorsko -vazduhoplovnih baza u zoni Bliskog istoka koja je ishodišna tačka za sve izraelske operacije protiv Irana i mogući napad na Iran.
To se posebno odnosi na izraelske podmornice klase Delfin, koje je izrael konstruisao i izgradio u Nemčakoj kako bi se mogao adekvatno suprostaviti Iranu. Ove podmornice su navedene i kao oružje “drugog udara” namenjeno sa konflikte i suzbijanje pretnji prvim udarom.
Ove podmornice su naoružane krstarećim raketama ” Popaj turbo”. U izraelsku upotrebu ova raketa prvo je ušla kao raketa vazduh-zemlja, da bi kasnijim usavršavanjem postojeće platforme dobili krastareću raketu dometa 1500 km. Raketa je definisana i razvijena usavršavanjem postojeće platforme čime su izbegnuti značajni troškovi posle odbijanaja Amerikanaca da Tel Avivu prodaju krstareće rakete BGM-109 Tomahavk koje se lansiraju sa brodova i podmornica. Tehnološka osnova sistema Have litle poznatog pod nazivom Popaj II dometa 150 km poslužila je za razvoj krstarećeg projektila produženjem osnovne varijante rakete i stvaranjem prostora da se iskoristi dodatna količina goriva. Projektil je prvi put testiran maja 2000. godine. U najvećoj tajnosti, a bio je lansiran sa podmornice delfin. U isto vreme je Izrael obavestio javnost da poseduje bojevu glavu težine 200 kg koja sadrži 6 kg plutonijum koji se može integrisati u pogodnu raketnu platformu. Projektil sa ovakom integrisanom bojevom glavom testiran je 2002. godine, čime je zvanično počelo dobijanje krstarećeg projektila dometa 1.500 km.
Novi tipovi podmornice klase “Delfin” imaju nezavisan AIP pogon, koji omogućava da podmornica ostane duže pod vodom u odnosu ka klasične dizel-električne podmornice. Ove podmornice su tiše, podvodna vožnja je duža i omogućava izvođenje dugih misija posebno prema Persijskom zalivu. Podmornica može da ostane u zaronjenom stanju 45 dana. Najveća radna dubina ronjenja je 350 metara. Podmornica ima torpedne cevi kalibra 650 i 3+3 bočne sevi kalibra 533 mm. Osim raketa “Popaj turbo” tu su bile i rakete Harpun UGN-84C i Popaj trubo.