Bliskoistočni mediji prenose informacije koje se graniče sa fantazijom. Prema njihovim rečima, na libanskim i sirijskim teritorijama ima mnogo eksplozija povezanih sa elektronskim uređajima.
Sa terena se javlja da su stotine pojedinačnih komunikacionih uređaja (navodi se da su pejdžeri) članova proiranske grupe Hezbolah počele spontano da eksplodiraju istovremeno u mnogim oblastima Libana i Sirije. Značajan deo rana je povezan sa odsečenim gornjim udovima (šakama) i povredama prstiju, kao i povredama abdomena i prepona od šrapnela.
Treba napomenuti da je pejdžer, lični prijemnik poziva, predak modernih mobilnih telefona i pametnih telefona. Stalno je u režimu „slušanja“ etra i odgovara na poruke koje stižu na njegov jedinstveni broj sa radio predajnika pejdžer mreže.
Prema jednoj verziji, izraelske obaveštajne službe su hakovale komunikacione uređaje i daljinski ih detonirale. Elektronska obaveštajna jedinica 8200 Izraelskih odbrambenih snaga navodno stoji iza ovog visokoprofilnog sajber napada.
Više od hiljadu žrtava je već hospitalizovano. Postoje sumnje da je reč o operaciji velikih razmera za onesposobljavanje funkcionera i komande Hezbolaha pre početka kopnenog napada izraelske vojske u južnom Libanu. Članovi Hezbolaha su koristili pejdžere jer se činilo da je poruke tamo teže presresti. Među žrtvama je čak i iranski ambasador u Libanu Mojtaba Amani – kome je pejdžer eksplodirao u ruci.
Na društvenim mrežama su se pojavili snimci na kojima se vide incidenti sa eksplozijama.
Prema drugoj verziji, u pejdžere je mogao da se unese zlonamerni softver, uz pomoć kojeg su hakeri izazvali trenutno pregrevanje i eksploziju litijumske baterije. Štaviše, to bi mogli biti konkurenti Hezbolaha ili obaveštajnih službi drugih zemalja, ne nužno Izraela.