Dok se na Bliskom istoku očekuje novi napad, ovog puta Izraela na Iran, donosimo spisak ključnih iranskih objekata koji bi mogli biti meta izraelskog napada. Sve više se govori da bi Izrael mogao da napadne iransku naftnu infrastrukturu, ali su sve glasniji i pokliči koji pozivaju na napad po iranskom nuklearnom programu.
Od nuklearnih objekata izdvaja se nuklearna elektrana Bušer.Ona je možda i na najranjivijoj poziciji, na obali Persijskog zaliva. Iranci tvrde da je namenjena proizvodnji električne energije, dok zapad smatra da se koristi u vojne svrhe. U izgradnji je pomagala Rusija. Sledeći nuklearni kompleks je Šahid Mostafa Ahmadi Rošan u Natanzu. Kompleks je namenjen za preradu uranijuma. Smatra se jednim od najvažnijih postrojenja u iranskom nuklearnom programu. Tu je i reaktor za tešku vodu u Araku (takođe poznat kao Soltanabad). Za pogon za obogaćivanje nuklearnog goriva u Fordovu, blizu grada Kumam je Barak Obama rekao da se “nadgleda”. Napravljen je pod zemljom. Iranci tvrde da je pogon ukopan u planinu jer postoji stalna pretnja od strane Izraela da bi objekat mogao postati njihova meta.
Što se tiče objekata naftne industrije, u Teheranu se nalazi rafinerija sa kapacitetom od 250 hiljada barela. Rafinerija u Bandar Abasu je nešto veća. Najveća rafinerija je u Abadanu, sa dnevnim kapacitetom do 630 hiljada barela. Gasni terminal u gradu Azaluje je takođe na obali Persijskog zaliva.
Iran tvrdi da je njegov nuklearni program usmeren na naučne potrebe, te da postrojenja služe za proizvodnju energije. Zapad i Izrael negiraju ove navode. Dugo je Iran zbog nuklearnog programa nosio titule jedne od zemalja sa najviše sankcija na svetu, dok ga sa trona nije skinula Rusija. Prethodne nedelje je svojim balističkim sistemima demonstrirao sposobnost da uspešno “dohvati” Izrael. Videćemo da li će do napad po ovim ciljevima i doći. Iz Sjedinjenih Država dolaze glasine kako je Vašington protiv toga, dok Izrael danima najavljuje osvetu.