СМРТ ДОЛАЗИ СА НЕБА: ХАРОП ПОНОВО ИЗНАД ЈЕРМЕНАЦА! ЗВУК ЈЕРИХОНСКИХ ТРУБА ОДЈЕКУЈЕ НАГОРНО КАРАБАХОМ! ВИДЕО

Дронови камиказе израелске производње Хароп поново су се појавили изнад Нагорно Карабаха и изнад града Ханкендија.

Мештани овог града снимили су тренутак када је овај дрон камиказа који је направио хаос у редовима јерменске војске за време септембарског рата 2020. године поновосе чује.

Азербејџан је иначе постао један од највећих корисника ових дронова који су набављени од Израела 2018-2019 године и постали су препознатљиви по карактеристичном звуку који је парао небо.

Дрон самоубица „Хароп“ настао је на пројектним столовима инжињера компаније Israel Aircraft Industries. Замишљен је да се лансира из камиона далеко у дубини територије и удаљености чак пар стотина километара од линије фронта.

Ова фамилија дронова намењена је превасходно за откирвање и напад на противничке радарске станице, ПВО лансере, али и веће групације. Азербејџанска војска користи их за напад на јако утврђене циљеве.

Дрон „Хароп“, који је познат још и под називом “Harpy 2”, дужине је 2,5 метара, распон крила износи 3 метра. Произвођач је предвидео да овај дрон може у ваздуху да остане чак максималних девет сати и да зато време пронађе одговарајући циљ и обруши се на њега.

Максимални домет дрона самоубице „Харопа“ износи 1.000 километара. Дрон у себи носи бојеву главу укупне тежине 23 килограма.

Лансирање може да се изведе осим са копнених лансера монтираних на камионима и са бродских.

„Хароп“ може да напада сваки идентификовани циљ аутономно или на начин “човек у петљи”.

Произвођач тврди да овај дрон представља аутономну палтформу која напад може извести самостално или у садјеству са другим дроновима.

ИАИ за дрон „Хароп“ у својим проспектима наводи да „дрон самоубица“ има способност да изненада прекине напад од стране самог оператера, у случају да процени да би експлозија бојеве главе изазвала непотребне жртве. У случају да мета која би требала да се уништи не пронађе, онда оператер реагује и дрон може да врати безбедно у саму базу.

Са овим дроном самоубицом располаже: Израел (борбено проверен у Сирији у нападима на снаге Хезболаха и иранске револуционарне гарде Пасдарана), после Јеврејске државе највећи корисник овог дрона је Индија, Азербејџан који је више од 50 примерака набавио у периоду 2015-2016. година, Турска и Немачка.

FOTO: Shutterstock

Приликом обрушавања на циљ овај дрон самоубица производи јак завијајући звук, који неке подсећа приближно на звук немачког бомбардера двоседа „Јункерс“ Ју -87 популарно звани и „штука“, који је током обрушавања на циљ производио, уз помоћ ваздушне сирене назване “Трубе јерихона”, застрашујући звук, због чега се онима који су га чули ледила крв у жилама.

Азербедјжан спада у земљу која је велику пажњу посветила управо набавци дронова. На том пољу највећу сарадњу је остварио са Израелом, који је омогућио овој кавкаској држави да крене и у сопствену производњу дронова по израелској лиценци типова : Аеростар и Орбитер 1К, 2, 3 и 4.

Друга земља која је Азербејџану достављала дронове била је и Турска, а примена дронова типа Бајрактар 2.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *