SMRT DOLAZI SA NEBA: HAROP PONOVO IZNAD JERMENACA! ZVUK JERIHONSKIH TRUBA ODJEKUJE NAGORNO KARABAHOM! VIDEO

Dronovi kamikaze izraelske proizvodnje Harop ponovo su se pojavili iznad Nagorno Karabaha i iznad grada Hankendija.

Meštani ovog grada snimili su trenutak kada je ovaj dron kamikaza koji je napravio haos u redovima jermenske vojske za vreme septembarskog rata 2020. godine ponovose čuje.

Azerbejdžan je inače postao jedan od najvećih korisnika ovih dronova koji su nabavljeni od Izraela 2018-2019 godine i postali su prepoznatljivi po karakterističnom zvuku koji je parao nebo.

Dron samoubica „Harop“ nastao je na projektnim stolovima inžinjera kompanije Israel Aircraft Industries. Zamišljen je da se lansira iz kamiona daleko u dubini teritorije i udaljenosti čak par stotina kilometara od linije fronta.

Ova familija dronova namenjena je prevashodno za otkirvanje i napad na protivničke radarske stanice, PVO lansere, ali i veće grupacije. Azerbejdžanska vojska koristi ih za napad na jako utvrđene ciljeve.

Dron „Harop“, koji je poznat još i pod nazivom “Harpy 2”, dužine je 2,5 metara, raspon krila iznosi 3 metra. Proizvođač je predvideo da ovaj dron može u vazduhu da ostane čak maksimalnih devet sati i da zato vreme pronađe odgovarajući cilj i obruši se na njega.

Maksimalni domet drona samoubice „Haropa“ iznosi 1.000 kilometara. Dron u sebi nosi bojevu glavu ukupne težine 23 kilograma.

Lansiranje može da se izvede osim sa kopnenih lansera montiranih na kamionima i sa brodskih.

„Harop“ može da napada svaki identifikovani cilj autonomno ili na način “čovek u petlji”.

Proizvođač tvrdi da ovaj dron predstavlja autonomnu paltformu koja napad može izvesti samostalno ili u sadjestvu sa drugim dronovima.

IAI za dron „Harop“ u svojim prospektima navodi da „dron samoubica“ ima sposobnost da iznenada prekine napad od strane samog operatera, u slučaju da proceni da bi eksplozija bojeve glave izazvala nepotrebne žrtve. U slučaju da meta koja bi trebala da se uništi ne pronađe, onda operater reaguje i dron može da vrati bezbedno u samu bazu.

Sa ovim dronom samoubicom raspolaže: Izrael (borbeno proveren u Siriji u napadima na snage Hezbolaha i iranske revolucionarne garde Pasdarana), posle Jevrejske države najveći korisnik ovog drona je Indija, Azerbejdžan koji je više od 50 primeraka nabavio u periodu 2015-2016. godina, Turska i Nemačka.

FOTO: Shutterstock

Prilikom obrušavanja na cilj ovaj dron samoubica proizvodi jak zavijajući zvuk, koji neke podseća približno na zvuk nemačkog bombardera dvoseda „Junkers“ Ju -87 popularno zvani i „štuka“, koji je tokom obrušavanja na cilj proizvodio, uz pomoć vazdušne sirene nazvane “Trube jerihona”, zastrašujući zvuk, zbog čega se onima koji su ga čuli ledila krv u žilama.

Azerbedjžan spada u zemlju koja je veliku pažnju posvetila upravo nabavci dronova. Na tom polju najveću saradnju je ostvario sa Izraelom, koji je omogućio ovoj kavkaskoj državi da krene i u sopstvenu proizvodnju dronova po izraelskoj licenci tipova : Aerostar i Orbiter 1K, 2, 3 i 4.

Druga zemlja koja je Azerbejdžanu dostavljala dronove bila je i Turska, a primena dronova tipa Bajraktar 2.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *