Дронови камиказе израелске производње Хароп поново су се појавили изнад Нагорно Карабаха и изнад града Ханкендија.
Мештани овог града снимили су тренутак када је овај дрон камиказа који је направио хаос у редовима јерменске војске за време септембарског рата 2020. године поновосе чује.
Азербејџан је иначе постао један од највећих корисника ових дронова који су набављени од Израела 2018-2019 године и постали су препознатљиви по карактеристичном звуку који је парао небо.
HAROP drones (Israeli-made, used by the Azerbaijani army) have been reported in the skies over Hankendi. pic.twitter.com/tpZnqNiqLo
— Casus Belli (@casusbellii) September 19, 2023
Дрон самоубица „Хароп“ настао је на пројектним столовима инжињера компаније Israel Aircraft Industries. Замишљен је да се лансира из камиона далеко у дубини територије и удаљености чак пар стотина километара од линије фронта.
Ова фамилија дронова намењена је превасходно за откирвање и напад на противничке радарске станице, ПВО лансере, али и веће групације. Азербејџанска војска користи их за напад на јако утврђене циљеве.
Sounds of possible Israeli-made Harop loitering munitions flying over Stepanakert in Nagorno-Karabakh https://t.co/yaKTzPTcXk
— ELINT News (@ELINTNews) September 19, 2023
Дрон „Хароп“, који је познат још и под називом “Harpy 2”, дужине је 2,5 метара, распон крила износи 3 метра. Произвођач је предвидео да овај дрон може у ваздуху да остане чак максималних девет сати и да зато време пронађе одговарајући циљ и обруши се на њега.
Максимални домет дрона самоубице „Харопа“ износи 1.000 километара. Дрон у себи носи бојеву главу укупне тежине 23 килограма.
Лансирање може да се изведе осим са копнених лансера монтираних на камионима и са бродских.
„Хароп“ може да напада сваки идентификовани циљ аутономно или на начин “човек у петљи”.
Произвођач тврди да овај дрон представља аутономну палтформу која напад може извести самостално или у садјеству са другим дроновима.HAROP👀 pic.twitter.com/gwmEjnhbjv
— Yzb Hakan (@hakaanyzb) September 19, 2023
ИАИ за дрон „Хароп“ у својим проспектима наводи да „дрон самоубица“ има способност да изненада прекине напад од стране самог оператера, у случају да процени да би експлозија бојеве главе изазвала непотребне жртве. У случају да мета која би требала да се уништи не пронађе, онда оператер реагује и дрон може да врати безбедно у саму базу.
Са овим дроном самоубицом располаже: Израел (борбено проверен у Сирији у нападима на снаге Хезболаха и иранске револуционарне гарде Пасдарана), после Јеврејске државе највећи корисник овог дрона је Индија, Азербејџан који је више од 50 примерака набавио у периоду 2015-2016. година, Турска и Немачка.
Приликом обрушавања на циљ овај дрон самоубица производи јак завијајући звук, који неке подсећа приближно на звук немачког бомбардера двоседа „Јункерс“ Ју -87 популарно звани и „штука“, који је током обрушавања на циљ производио, уз помоћ ваздушне сирене назване “Трубе јерихона”, застрашујући звук, због чега се онима који су га чули ледила крв у жилама.
Азербедјжан спада у земљу која је велику пажњу посветила управо набавци дронова. На том пољу највећу сарадњу је остварио са Израелом, који је омогућио овој кавкаској држави да крене и у сопствену производњу дронова по израелској лиценци типова : Аеростар и Орбитер 1К, 2, 3 и 4.
Друга земља која је Азербејџану достављала дронове била је и Турска, а примена дронова типа Бајрактар 2.