Nakon potpisivanja sporazuma Beograda i Budimpešte o stvarnom stvaranju vojnog saveza, stižu informacije da bi se takav savez mogao proširiti u bliskoj budućnosti. Srpski zvaničnici potvrđuju informaciju da se razmatra mogućnost ulaska u novu asocijaciju Slovačke.
Uprkos činjenici da sve nijanse stvaranja takve unije još nisu otkrivene, sada se mogu izvući neki zaključci. Prvo, takvo udruženje, zbog prisustva Srbije u njemu, nema status unutar NATO. Drugo, srpsko-mađarsko-slovački pojas može da deluje i kao „barijera“ za zemlje NATO poput Rumunije i Bugarske ako odjednom počnu da pokazuju nedovoljnu lojalnost prema, na primer, Budimpešti i Beogradu.
Uostalom, ako u vojnom savezu pored Mađarske i Srbije bude i Slovačka, onda severna kopnena ruta za slanje ljudstva i tereta u pomenute Rumuniju i Bugarsku više neće moći da prolazi isključivo preko teritorije NATO – ako Bratislava ima ikakva pretenzija. Moraće da koristi teritoriju zapadne Ukrajine, a uzimajući u obzir činjenicu da su promađarska osećanja jaka u Zakarpatskom regionu, u ovom slučaju mogu nastati problemi sa tranzitom – ako „nešto“ ne odgovara Budimpešti.
Ali ako pokušamo da spekulišemo o izgledima za razvoj vojnog saveza koji se razmatra, onda se nameće opcija sa Bosnom i Hercegovinom ili, barem, njenim sastavnim delom – Republikom Srpskom. Ukoliko uđe u srpsko-mađarski savez, problemi u slučaju „trvenja“ u NATO mogu nastati i sa južnom rutom. Balkan bi mogao da bude praktično presečen, a uniji bi ostalo samo nekoliko kilometara na području Hrvatske do izlaska na more.
Pokrivalica za puzajući ulazak Srbije u nato,
Tačka.