Оно од чега се највише страхује јесте да би џихадисти могли да ове самоходне вишецевне ракетне лансере употребе за напад на три кључне руске војне базе у Сирији, поморске: Тартус и Латакија и ваздухопловна Хмеим
Количина заробљене технике коју иза себе остављају снаге Башара ал Асада се повећава сваког дана. Неки борбени системи свакако нису смели да падну у руке џихадиста, али десило се и то.
После тенкова Т-90А и В, затим Т-72Б3 у руке сиријских побуњеника пала су и два самоходна вишецевна ракетна система БМ-30 Смерч калибра 300 мм који су били оно што је интересантно са ракетама у цеви и спремни за борбено дејство.
Овај ракетни системи заробљени су граду Ал Сафира у провинцији Алепо.
Very valuable: Syrian opposition seizes Assad regime's 300mm BM-30 Smerch MLRS in Al-Safira, Aleppo countryside.
— Clash Report (@clashreport) December 4, 2024
Range:
Minimum: 20 km
Maximum: 90 km (up to 120 km with advanced variants) pic.twitter.com/OcUjSGJL5n
Оно од чега се највише страхује јесте да би џихадисти могли да ове самоходне вишецевне ракетне лансере употребе за напад на три кључне руске војне базе у Сирији, поморске: Тартус и Латакија и ваздухопловна Хмеим одакле руска авијација изводи оперативна борбена дејства против сиријских џихадиста у провинцији Идилиб.
Syrian rebels captured two BM-30 Smerch MLRS' from the Assad regime. pic.twitter.com/QypozEYi38
— Mintel World (@mintelworld) December 3, 2024
Ракетни систем „ 9К58 смерч“ намењен је за уништавање живе силе и оклопљене и неоклопљене борбене технике, ПВО система на даљинама од 20 до 70 километара. Припада новијој генерацији система плутонске ватре са усмеривачима. Овај борбени систем се појавио 1987. године, као следећа етапа у развоју ових система.
Ракетни систем чине: борбено возило са 12 усмеривача, транспортно- возило са дизалицом и механизам за пуњење.
Лансер “смерча” се састоји од два модула са по четири лансирне цеви бочно и четири независне цеви (горе у односу на лансер).
Његових 12 цеви су фиксне и дуже. Лансирне цеви изграђене су од висококвалитнетних легираних челика будући да се из њих лансирају ракете чија је дужина 7,5м, а маса око 800 килограма. Овако масивне и дугачке ракете захтевају појединачни начин пуњења уз помоћ крана и знатно дуже време пуњења. Минимално време за поновно пуњење „смерча“ износи око 36 минута.Мобилност „ смерча“ обезбеђена је коришћењем возила високе проходности са погоном на свим точковима. Конструктори смерча одлучили су да то буде теретно возило МАЗ 543М 8х8-четвероосовинско возило тешко 43 тоне са погоном на свих осам точкова. Произвођач је позната фирма МАЗ (Минск Ауто Завод). Возило се креће максималном брзином од 60 км/х, а аутономија кретања је до 850 км.
Да би се схватило какву штету може направити овај систем, довољно је означити његове карактеристике. Плутон једног устројства погађа циљ на површини од 70 хектара, а плутон од 12 ракета са касетно гелерским и нагазним елементима покрива површину од 40 хектара.
Лансирање пројектила се врши из кабине борбеног возила или споља са пулта. Припрема система за лансирање ракета од момента добијања података о циљу је три минута, а плутон траје 38 секунди. Овај систем обезбеђује успешно гађање и експлоатацију у било које доба дана или године при температурама од -50 до +50 степени целзијусових.
Да би јединица деловала, потребно је: лансирно возило, транспортно возило „СЛЕПОК-1“, комплекс за аутоматско вођење ватре (9С729М1), топографско извиђечко возило 1Т112-2М, метео-возило 1Б44. Такође и логистичко возило са опремом 9Ф819, а постоје и два вежбовна комплета ( 9Ф827 и 9Ф840).
ВИШЕЦЕВНИ ЛАНСЕР РАКЕТА РСЗО БM-30 „9К58 СМЕРЧ- УРАГАН“ |
Борбена маса: 43000 кг Маса логистичког возила: 41,5 тона Посада: 4 члана Послуга логистичког возила: 3 члана Број ракета на логистичком возилу: 14 Број лансирних цеви: 12 Калибар 300 мм Маса бојеве главе: 300 кг Домет од 20 до 70 километара Ракета: 800 кг Време пуног плутона 38 секунди Врста возила: МАЗ 543М 8х8 Путна брзина: 65 км/х Радијус кретања: 650 км/х |
napustena!!!???
….
koliko znamo iz vojske, ako se napusta oprema, onda se unistava da ne padne neprijatelju u ruke
…
Katastrofa prava, slažem se.
Ali jeste li primijetili nešto drugo? Skoro svi Arapi bez obzira ko im je saveznik (Rusi ili Amerikanci) su se veoma loše pokazali u borbi zadnjih ko zna koliko decenija. Prodaju im ili im doniraju naoružanje i vojnu tehniku i Rusi i Amerikanci, a oni… Sjećate li se prvog dokumentovanog uništenja Pancira S1? Sirijci ispucali cijeli komplet raketa, poskidali te dronove, a onda dali sebi slobodno i zapalili cigar duvana pored kamiona a usput ostavili upaljen radar???!!! I Izraelci naravno odradili rabotu. Saudijska Arabija je predmet podsmjeha od strane Amerike jer uz svu tehniku koju joj prodaju ne može da naćera “k poznaniju prava” Hute. Na Bliskom Istoku se kao hrabri i dobri borci pokazaše samo Palestinci, Kurdi i Iranci koji nijesu Arapi. Pa đe nestadoše oni borci protiv krstaša, đe su im potomci? “Ubio” ih standard? Skoro isti slučaj važi i za narode Latinske Amerike. S druge strane što idemo dalje na Istok Azije ratnički duh i hrabrost na nivou: Vijetnam, Japan…