Ovo je inače privi tip ove bespilotne letelice koja je srušena nad Sirijom
Sirijske vlasti danas su saopštile danas da je njihova PVO oborila američku bespilotnu letelicu MQ-1C Gray Eagle.
Kako su saopštile vlasti letelica koja pripada RV SAD ilegalno je ušla u sirijski vazdušni prostor. Za sada nije saopšteno sa kojim raketnim sistemom je ova bespilotna letelica oborena, ali je ovo veliki udarac za američku vojsku.
Ovo je inače privi tip ove bespilotne letelice koja je srušena nad Sirijom. Do sada jedina obaranja zabeležena su nad Jemenom nad teritorijom koju kontrolišu jemenski Huti i u Iraku u zoni sunitskog trougla.
⚡️BREAKING
— Iran Observer (@IranObserver0) June 27, 2024
The Syrian government shot down an American MQ-1C Gray Eagle that illegally entered Syrian airspace
Each unit costs 70-80 million dollars pic.twitter.com/7oRmDmqKDV
MQ-1 je nastao tako što su američke vlasti 2005 zvanično promenile oznaku iz RQ-1 u MQ-1. Oznaka M označava MALE Medium Altitude Long Endurance ili bespilotna letelica za delovanje sa srednjih visina sa velikim doletom. Slovo Q označava da je u pitanju bespilotna letelica . Slovo M označava i Multipurpose ili višenamensku upotrebu predatora.
MQ-1C razvila je kompanija General Atomics za tri oblika misija izviđačku, nadzornu i borbenu misiju. Verzija MQ-1C ima produženi domet odnosno akcioni radijsu iznosi 4.600 km i može da ostane u vazduhu čak 36 časova bez prekida.
Ovom bespilotnom letelicom se upravlja putem satelitske veze..
Srce ove bespilotne letelice čine različiti senzori elektro/optički/IC kamere, sintetički radar AN/ZPQ-1 SAR koji ovoj bespilotnoj letelici omogućava pretragu terena, otkrivanje i praćenje ciljeva kroz dim, maglu i guste oblake.
Ovu bespilotnu letelicu pokreće četvorocilindrični motor Rotax 914F jačine 115 konjskih snaga.
Ova bespilotna letelica je duga 8,22 m, visoka 2,1 m i ima raspon krila od 14,8 m. Težina ove bespilotne letelice je 512 kg bez dodatne opreme i 1.020 kg sa dodatnom opremom.
Što se tiče naoružanja ova bespilotna letelica naoružana je protivoklopnim raketama AGM-114 Hellfire i to na podvesnim nosačima četiri rakete, zatim raketama vazduh-vazduh modifikovana PVO raketa AIM-92 Stinger, raketa kratkog dometa AGM-176 Griffin.