SAUDIJSKA ARABIJA I EMIRATI POKRENULI NAPAD NA JEMENSKE HUTE: PONOVO BUKNUO NOVI-STARI RAT NA BLISKOM ISTOKU

Artiljerija Vojske Saudijske Arabije napala je grad Saadi na severozapadu Jemena, koji je pod kontrolom Jemenskih Huta

Rat između Saudijske Arabije i jemenskih Huta (pokreta Ansar Alah) predstavlja jedan od najkompleksnijih i najdestruktivnijih sukoba na Bliskom istoku u poslednjih nekoliko decenija. Sukob je eskalirao u martu 2015. godine kada je Saudijska Arabija, na čelu koalicije arapskih zemalja (Ujedinjeni Arpaski Emirati, Oman, Sudan, Bahrein, Južni Jemen), pokrenula vojnu intervenciju u Jemenu kako bi podržala međunarodno priznatu vladu predsednika Abdrabuha Mansura Hadija. Posle tri godine primirija, sukob je ponovo obnovnjen.

Naime, artiljerija Vojske Saudijske Arabije napala je grad Saadi na severozapadu Jemena, koji je pod kontrolom Jemenskih Huta.

U pitanju je region Sau koji kontroliše Ansar Alah u severozapadnom Jemenu.

Istovremeno, prvi izveštaji sugerišu da je Južno prelazno veće (STC) koje podržava UAE pokrenulo iznenadnu ofanzivu u južnom regionu Taiz. Teški sukobi prijavljeni su u Al-Džanadu, na jugozapadu Jemena, što je pojačalo ionako nestabilnu situaciju u zemlji. Teški sukobi registrovani su u Al Džanadu u jugozapadnom Jemenu

Jemenski brigadir Abed Al-Tor (Huti) kaže da iako zemlja možda ne odgovara vojnim sposobnostima neprijatelja, strateško naoružanje i geografska prednost ove arapske zemlje joj omogućavaju da neutrališe neprijateljske operacije u Crvenom moru.

U poslednjih nekoliko godina, Huti su značajno ojačali i preuzeli kontrolu nad većim delom severnog Jemena.Saudijska Arabija je, uprkos vojnim naporima, pokazala interes za diplomatska rešenja, delom zbog pritiska međunarodne zajednice i ogromnih troškova rata. U 2023. godini je zabeležen napredak u diplomatskim razgovorima između Saudijske Arabije i Huta, uključujući posredovanje Omanske delegacije.

Saudijska koalicija je te 2015. pokrenula vazdušne napade i blokadu Jemena, ciljajući položaje Huta, ali i strateške infrastrukturne objekte. Huti su odgovorili napredovanjem na terenu i lansiranjem raketa i dronova na saudijske gradove i naftnu infrastrukturu.

Saudijska Arabija jetada intervenisala iz straha da će jemenski sukob ojačati iranski uticaj u regionu, s obzirom da Iran pruža političku i vojnu podršku Hutima, a sada očigledno je da je u pitanju vojna pomoć SAD i Izraelu i deblokada Crvenog mora koje je već 14 meseci pod blokadom. Ovaj rat je deo šireg geopolitičkog rivalstva između Saudijske Arabije (sunitskog bloka) i Irana (šiitskog bloka).

Pokret Huti, šiitska grupacija iz severnog Jemena, pobunio se protiv jemenske vlade, optužujući je za korupciju i neravnopravnost. Huti su preuzeli kontrolu nad glavnim gradom Sana u septembru 2014. godine.

Konflikt u Jemenu destabilizuje čitav region i ugrožava sigurnost međunarodnih trgovačkih ruta, uključujući one kroz Bab el-Mandeb.

    Ostavite odgovor

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *