Sajt ” Tactical Report” objavio je ifnormaciju da su Egipat i Saudijska Arabija zainteresovani za kupovinu kineskog borbenog aviona Chengdu J-10C “Vigorous Dragon”.
Rijad posle uspešnog posredovanja Pekinga u postizanju mira posle dugogodišnjeg rata u Jemenu i otopljavanja odnosa ove zalivske kraljevine i Irana počeo je pogled da baca prema Pekingu i nabavci kineskih borbenih aviona.
Saudijska Arbija već nekoliko decenija kupuje isključivo zapadno naoružanje pre svega borbene avione i rakete vazduh-vazdh, a konkretni koraci u odnosima sa Kinom bila je kupovina balističkih raketa sredinom 1980 tih, zatim izgradnjom fabrike raketa 2019 godine.
Trenutno Ratno vazduhoplovstvo Saudijske Arabije raspolaže sa 200 borbenih aviona sledećih verzija F-15S/SA Strike Eagles, 60 F-15C Eagle, 21 F-15D Eagle, and 72 Eurofighter Typhoons.
Saudijsci planiraju da sa kineskim J-10 zamene juriišnike Panavia Tornado, koji su zastareli i čijih 80 primeraka trebalo bi polako da izlazi iz operativne upotrebe.
J-10C kako se navodi trebalo bi da nose dronove kamikaze Sky Saker FX80, Cruise Dragon 5 i 10.
Inače stručnjaci kažu da su kinezi pristali da od Saudijske kraljevine kupuju naftu i da je plaćaju u Junaima. Takođe Kina u Saudijskoj Arabiji gradi i 5G mrežu i to kompanija Huavej.
Druga zemlja koja je zaintersovana za kupovinu kineskog borbenog aviona J-10 je Egipat koji planira da od Pekinga kupi 12 letelica J-10C, koji želi da nadoknadi propali ugovor o kupovini lovaca Su-35 i nemogućnosti održavanja lovaca MiG-29M, jer Moskva ne može da garantuje isporuku opreme i rezervnih delova partnerima širom zemljine kugle.
J-10C spada u avion po kategoriji 4++ gneracije, a spominje se i opcija da je TRijad spreman da zameni i američke lovce F-15 sa kineskim lovcem 5 generacije FC-31. Saudijska Arabija inače ima i školsko borbene avione L-15 koji su se pokazali naprednim, pa se otuda spekuliše da je možda to bio korak Rijada da se odluči za J-10C.