Andrej Mlakar
Nekoliko bombardera dugog doleta TU-22M3 pojavilo se u utorak 12. marta 2024. godine na nebu iznad Finskog zaliva.Za sada nema informacija da li su letelice bile naoružane krstarećim raketama H-22 koje imaju brzinu od 4 maha i bojevu glavu tešku tonu, ili H-32 sa nešto malo manjom bojevom glavom.
Letelice su došle do estonskog ostrva Kalna, što je značilo da su preletele ceo Finski zaliv, pre nego što su se okrenule nazad i vratile u ruski vazdušni prostor.
Pomenuti let dogodio se oko 11 časova po lokalnom vremenu.
Ono što se zasad zna jeste da su TU-22M3 doleteli iz pravca zapada, ali možda i baze Olenja u Murmanskoj oblasti kao i baze Šajkovka u Kaluškoj oblasti u Podmoskovlju.
Poslednji let ruski bombarderi TU-22M3 imali su nad Baltikom 17. decembra 2023, a ali i u junu mesecu te iste godine.
Inače Estonija je država čija premijerka već duže vreme odapinje ostrovne strlice prema Rusiji, a iz te države stizale su i pretnje da će zatvoriti Finski zaliv i Baltičko more za ruske brodoe- Pretpostavka je da je ovo bila neka vrsta poruke s obzirom da pretnje koje su postale učestale od ulaska Švedske i Finske u NATO pakt i pretnji blokadom Finskog zaliva.
Avion TU-22M3 dobio je novu ulogu prodor na neprijateljsku teritoriju na malim visinama uz pomoć inercijalnog navigacionog sistema, sistem za upravljanje letom po unapred zadatoj mrašuti leta.
Osnovno naoružanje ove letelice postala je krstareća raketa H-22, koju letelica može da nosi ispod trupau polupotopljenom položaju ili dve rakete okačene svaka ispod svakog krila.
Tu-22M3 je prilagođen za prilaz cilju na ekstremno malim visinama.
Avion u trupu može da ima smešteno 6 krstarećih raketa H-15 dometa 150 km, a na potkrilne nosače mogu da se stave još četiri rakete.
U bombarderskim zadacima obično je korišten sa klasičnim avio-bombama mase 1.500 i 3.000 kg. Avion može da nosi 69 bombi FAB-250, 12, Fab -400, 8 FAB 1.500 i 2 FAB 3.000 precizno vođene bombe.
Sovjetska vojska imala je u svom naoružanju sa ovim bombarderom opremljene tri divizije teške bombarderske avijacije, dve divizije mornaričke avijacije i nekoliko samostalnih pukova. Većina aviona je bila razmeštena u bazama zapadno od Urala. Ukupno je proizvedeno 370 aviona od kojih je 315 ostalo u Rusiji.
Tu se ubrajaju avioni koji su povučeni iz Estonije i Belorusije.
… još jedan Il-76 srušen.