RUSKI BOMBARDERI TU-22M3 VRAĆAJU SE PONOVO STAROJ NAMENI: NAPAD NA UDARNE POMORSKE GRUPE IZVEDEN U BARENCOVOM I NA PACIFIKU

Dva dalekometna bombardera Tu-22M3 izvela su misije uništavanja neprijateljskih brodova

Vazdušno kosmičke snage Ruske Federacije u sklopu združene pomorske vežbe Ruske ratne mornarice koja se održava na prostoru Severnog ledenog, Tihog okeana, Baltičkog, Crnog mora, Sredozemlja i Kaspijskog jezera izvelal je let podrške bombarderima dugog doleta TU-22M3.

 Dva dalekometna bombardera Tu-22M3 izvela su misije uništavanja neprijateljskih brodova iznad neutralnih voda Barencovog mora u okviru strateške komandno-štabne vežbe Okean-2024. Ovo je saopšteno ruskom Ministarstvu odbrane.

„Posade nadzvučnih raketonosnih bombardera Tu-22M3 Daleke avijacije Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije, u okviru komandno-upravljačke jedinice „Okean-2024“, koje deluju nad neutralnim vodama Barencovog mora, vežbale su zadaci obuke da se porazi odred lažnih neprijateljskih brodova“, navodi se u poruci.

Kako je saopšteno iz resora, lovačku pratnju leta obezbedili su avioni Su-30SM. Trajanje boravka Tu-22M3 u vazduhu bilo je više od tri sata.

Let aviona Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije obavljen je u strogom skladu sa međunarodnim pravilima korišćenja vazdušnog prostora, dodaje Ministarstvo odbrane.

Inače radi se o letelicama koje pripada 200. gardijskom teškom bombarderskom puku. Inače svo vreme leta TU-22M3 su imali i pratnju naoružanih lovaca SU-30.

S druge strane na veži “Okean 2024” svoje angažovanje su imale i protivpodmornički avioni TU-142 koji su leteli oko Japana. Naime letelica je poletala sa vojnog aerodroma u blizini rusko-severno korejske granice zatim preletela oko celog Japana i vratila se na polazni aerodrom.

Postoji takođe informacija i da su TU-22M3 leteli iznad Tihog okeana.

U okviru strateških pomorskih vežbi „Okean 2024“, nadzvučni raketni nosači-bombarderi velikog dometa Tu-22m3 koji deluju iznad neutralnih voda Ohotskog mora i Tihog okeana obučeni su da poraze lažnu površinsku udarnu grupu.

Pratnju lovaca obezbedile su posade aviona Su-35 i Su-30sm Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije. Let je trajao više od 5 sati.

TU-22M3 Backfire

Prvobitni TU-22 nema preterano mnogo veze sa dašnjim letelicama u sastavu ruskih vazdušnijih sil sa prefiksom M. Sa prvom verzijom sovjetska avijacija je bila razočarana, pa je projektni biro počeo ponovo da radi na letelici menjajući konstrukciju iz korena, stvarajući letelicu sa promenjivom geometrijom krila.

Tu-22 prvo je bio zamišljen kao strateški bombarder, ali nije odgovrio željenim zahtevima. Imao je malu nosivost i ograničeni dolet. Iako je mogao da nosi nuklearno naoružanje ostao je samo bombarder. U odnosu na prvobitnu verziju avion je pretrpeo značajne promene. Doživeo je nekoliko modifikacija, a poslednja je M3 koji se koristi nad istokom Ukrajine trenutno.

Od prve verzije ostao je poklopac za smeštaj naoružanja u trupu letelice i prednja noga stajnog trapa. Sovjetski generali definisali su da je glavna uloga bombardera TU-22 bila uništavanje ciljeva na kopnu na evropskom ratištu, pre svega strateški objekti i protivbrodska borba protiv nosača aviona. Plan je predviđao let na malim visinama pod lovačkom zaštitom letelica Su-27.

Prvi prototip letelice je poleteo 1969 godine i to serija od dvet aviona TU-22M1. Zvanično posle uklanjanja svih problema letelica je ušla u operativnu upotrebu 1975 godine kao TU-22M2 koja je izrađena u 221 primerak.

Verzija M3 koju sad koristi ruska avijacija dobila je usavršeni motor MK-25, koja je povećala brzinu na 2,05 maha. Avion je doživeo i niz konstrukcionih promena, produžen je nos, uvedeni novi usisinici vazduha, povećana maksimalna geometrija krila na 65 stepeni. Avion TU-22M3 dobio je novu ulogu prodor na neprijateljsku teritoriju na malim visinama uz pomoć inercijalnog navigacionog sistema, sistem za upravljanje letom po unapred zadatoj mrašuti leta.

Osnovno naoružanje ove letelice postala je krstareća raketa H-22, koju letelica može da nosi ispod trupau polupotopljenom položaju ili dve rakete okačene svaka ispod svakog krila.

Tu-22M3 je prilagođen za prilaz cilju na ekstremno malim visinama. Avion u trupu može da ima smešteno 6 krstarećih raketa H-15 dometa 150 km, a na potkrilne nosače mogu da se stave još četiri rakete. U bombarderskim zadacima obično je korišten sa klasičnim avio-bombama mase 1.500 i 3.000 kg. Avion može da nosi 69 bombi FAB-250, 12, Fab -400, 8 FAB 1.500 i 2 FAB 3.000 precizno vođene bombe.

Sovjetska vojska imala je u svom naoružanju sa ovim bombarderom opremljene tri divizije teške bombarderske avijacije, dve divizije mornaričke avijacije i nekoliko samostalnih pukova. Većina aviona je bila razmeštena u bazama zapadno od Urala. Ukupno je proizvedeno 370 aviona od kojih je 315 ostalo u Rusiji. Tu se ubrajaju avioni koji su povučeni iz Estonije i Belorusije.

Borbeno je upotrebljen u Avganistanu 1987 u delokadi hrada Hosta kada je tepih bombardovanjem štito izvlačenje sovjetskih trupa. Ponovo je borbeno aktiviran u Prvom čečenskom ratu.

Raspadom SSSR-a i teškom ekonomskom krizom proizvodnja novih letelica je prekinuta 1993. Ukrajinski bombarderi su bili smešteni u bazi Poltava.

9 komentara na “RUSKI BOMBARDERI TU-22M3 VRAĆAJU SE PONOVO STAROJ NAMENI: NAPAD NA UDARNE POMORSKE GRUPE IZVEDEN U BARENCOVOM I NA PACIFIKU

  1. HEHEHEHEEH

    veDZbaju Rujani, veDZbaju

    to mu dodje kao ono

    jes pucao
    ..
    jesam

    gde

    u vazduh

    pa jesi li pogodio vazduh

    ruske kante od aviona, pogledajte kako su ruzni…

      1. putin je ruzan
        ali
        za tebe je najlepsi, najveci, najvisi, najjaci, najrabriji, najbolji igrac shaha i narodnih kola i okretnih igara, najveci hebac, najfrajer….. itd
        ah, da, i najcelaviji, hahahahaha

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *