Русија укида параде и сајмове: Белаусов гаси „армију спектакла“ да би нахранио фронт

Нова војна реалност у Русији доноси и нове приоритете. Министар одбране Андреј Белаусов, наследник Сергеја Шојгуа, повукао је низ потеза који сведоче о драстичној промени у односу државе према церемонијама, парадама и раскошним војним сајмовима. Одлука да се Главна војно-поморска парада у Санкт Петербургу 2025. године у потпуности откаже, као и гашење чувеног форума Армија, представљају симболички крај ере „војне витрине“ коју је градио Шојгу.

Форум „Армија“ није догурао ни до десете годишњице

Војно-индустријски форум Армија, покренут 2015. године као кључни догађај за представљање руске одбрамбене моћи и нових технологија, ове године неће бити одржан ни у каквом облику. Нема ни скраћене верзије, ни дигиталне алтернативе – сајт је практично „мртав“, а уместо званичног објашњења влада тишина.

Један од најпознатијих аспеката форума, врло популаран међу нашим гледаоцима, Тенковски бијатлон, такође је угашен, иако је некада представљао један од најгледанијих догађаја у медијском календару руског Министарства одбране. Такмичење је привлачило екипе из земаља које су у добрим односима са Русијом, али је изостало такмичење са модерним тенковима, што би вероватно било спектакуларније.

За Белаусова, параде не доносе победу

Нови министар одбране, економиста по струци, не види суштинску вредност у скупим и честим јавним наступима армије. Напротив, он сматра да се у условима текућег рата сви вишкови морају усмерити на потребе фронта. Уместо парада и медијских наступа, фокус се пребацује на логистику, муницију, беспилотне системе и решавање хроничних проблема у снабдевању.

Став економског блока Владе је јасан: Русија се налази у стању високих трошкова и паралелног економског прилагођавања. Средства уложена у сајмове, демонстрације, пропагандне платформе боље је преусмерити у конкретне капацитете армије. Шојгу је у своје време формирао имиџ „армије будућности“, али је специјална војна операција 2022. године показала колико је дубок јаз између тог имиџа и стварних могућности.

Форуми и шоу-програми попут Армије или Игара армија донели су одређене користи: повећали су интересовање јавности за војску, створили патриотски имиџ и привукли младе у научне јединице. Али истовремено, огромна средства су трошена на организацију, логистику, госте.

Безбедност

Један од разлога за неодржавања Армије ( за коју по неки изворима има још увек наде, али уз померање на јесен ) јесте и безбедност.

Крај једне ере, почетак реализма

Укидањем парада, сајмова и витрина, Белаусов симболично затвара поглавље „војне естетике“ и прелази на прагматични модел. Русија више неће сваке године „показивати мишиће“ на скупим манифестацијама – уместо тога, у фокусу ће бити тихи, али конкретни кораци ка побољшању борбене способности.

4 коментара на “Русија укида параде и сајмове: Белаусов гаси „армију спектакла“ да би нахранио фронт

  1. – nema vise tankova, sve polupano, javelini ih pretvorili u staro gvojze
    – nema vise ni para, skupo…
    – a i opasne su te parade, nama starijima u secanju je ona parada kad je Envar El Sadat…
    *
    sto se mene tice, one ruske devojke, djevushki, kad marsiraju u onim belim suknjama su praznik za ochi

  2. hehehe … Vilard alijas E(ba)vans …. lupis ko obicno i ostanes gl.p! Hehehe Nego reci ti nama kako ide uspesna ofanziva li bese ? … kontraofanziva li bese od USRAJINAca? Jesu li stigli do LJ’VOVA leba ti ? Citam da USRAJINA resila umesto da nadjubri to parce zemlje sto im je ostalo sa svojima … resila da to zemljista betonizira u groblje. Ali imaju pa problema … nema toliko zemlje koliko imaju djubriva za to ? Hehehe

    1. kad smo vec kod tog… djubrenja… mada je ruzna rec i nikako ne odgovara ali… sam si trazio
      daklem, ovakem
      ako je verovati vestima ukrajinci su roknuli nekog ruskog pukovnika,komandata, lebed, lebedev, tako nekako
      pitamo se hoce li biti vesti o tome ovde
      taman posla
      nista i nikad protiv rusa
      sve u superlativu za ruse
      a za ukrajinu, ameriku, evropu… jad i beda…
      auuuuu

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *