РУСИЈА ТЕСТИРАЛА МИСТЕРИОЗНУ БЕСПИЛОТНУ ЛЕТЕЛИЦУ

Русија наводно ради на новом и загонетном дрону под окриљем подружнице Ростек Уједињене авио-производне корпорације.

Овај нови пројекат, назван Беспилотни транспортни модул, развија се за лансирање из ваздуха испод крила Су-57 Felon, водећег руског стелт ловца пете генерације.

Концепт овог дрона, који неки медији називају Су-71К, замагљује границе између беспилотне летелице и стелт крстареће ракете.

Званични документи описују Беспилотни транспортни модул (БТМ) као беспилотна летелица која се лансира из ваздуха са способношћу да гађа различите стационарне и покретне мете у сложеним условима супротстављања. Каже се да његови уграђени системи укључују напредно аутоматско препознавање циљева и процесе доношења одлука засноване на вештачкој интелигенцији и неуронским мрежама, што сугерише да је платформа дизајнирана за високо аутономне операције.

Према доступним информацијама, дрон има труп у коме се налази бојева глава, напредни оптички и навигациони сензори и систем погона који се састоји од млазнице и усисника ваздуха. Беспилотна летелица такође укључује дизајн покретног крила, репну јединицу са две пераје која се потпуно креће и уграђени интелигентни систем за претрагу и навођење. Ове компоненте заједно чине да БТМ личи на скривену верзију традиционалне крстареће ракете, што сугерише хибридни приступ који има за циљ да комбинује карактеристике и дронова и вођених пројектила.

Извештаји показују да ће БТМ бити ношен на носачу наоружања авиона Су-57, и да ће имати могућност да се контролише са земље или да то врши пилот Су-57. Очекује се да ће ова могућност двоструке контроле омогућити флексибилно преиспитивање задатака током лета, нудећи капацитет за координисане ударе засноване на обавештајним подацима у реалном времену.

Медијски извори су приметили да је почетни концепт дрона претрпео значајне ревизије, обликоване искуством Русије током њене инвазије на Украјину. Рат је довео до значајних губитака у ваздушним средствима Русије без постизања значајних стратешких добитака. Као резултат тога, пројекат дрона је прилагођен да боље одражава лекције научене у борби – наглашавајући преживљавање и флексибилност у сложеном, оспораваном окружењу.

Аналитичари упознати са пројектом сугеришу да је БТМ, у суштини, „паметна“ крстарећа ракета са могућношћу даљинског навођења. Такве карактеристике га чине прилагодљивим сценаријима на бојном пољу који се развијају, обезбеђујући или аутономне опције напада или унос у реалном времену од људских оператера како би прилагодили своју путању лета по потреби. Систем наводно користи више комуникационих канала за навођење, што омогућава да се мисија модификује или од стране пилота авиона или контролног тима на земљи.

Тренутно је познато да су три прототипа овог мистериозног дрона конструисана и да су подвргнута тестирању у ваздухопловној бази Ахтубинск, једном од највећих руских ваздухопловних тестних постројења.

3 коментара на “РУСИЈА ТЕСТИРАЛА МИСТЕРИОЗНУ БЕСПИЛОТНУ ЛЕТЕЛИЦУ

  1. jeste li primetili postovani prijatelji, komentatori, gospodo drugovi i ostala …

    kolika je ostrascenost napaljenih rusofila na najavu atomskih udara od strane Rujana po zapadnim metama

    takvo odusevljenje skoro nije vidjeno

    izgleda da je i sama pomisao da bi mogli da gore Pariz, London, Berlin… ili cak i Vasington kod rusoljuba putinofila izaziva trenutnu ekstazu…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *