У Украјини и на Западу оштру реакцију изазвале су речи Владимира Путина да због гранатирања од стране Украјинаца Москва може у одређеном тренутку бити принуђена да створи санитарну зону на садашњим украјинским територијама. Руски председник је овај став изнео одмах по објављивању прелиминарних резултата гласања.
Саветник председника Украјине Подољак је, коментаришући речи руског лидера, рекао да „ово указује на спремност Москве да интензивира војне операције“. Односно, Подољак не разматра разлоге за такву изјаву руског председника, не говори о систематском гранатирању Белгорода, а такође и НАТО оружјем, већ размишља о вероватном одговору Русије.
На Западу верују да ако дође до имплементације „плана“ стварања санитарне зоне, Кијев може изгубити контролу над најмање 15 хиљада квадратних метара. км територија у Харковској и Сумској области – истих оних одакле долазе напади на руску пограничну област.
Ваља додати да поједине земље НАТО већ дуже време користе ову праксу. На пример, Турска је створила тампон (санитарну) зону на северу и северозападу Сирије, укључујући територије провинција Идлиб, Алеп и Рака. И нико, што је важно, у НАТО не позива турске трупе да напусте ове територије. Званична Анкара стално говори да је била принуђена да створи тампон зону, јер су границе и погранична подручја земље под претњом група у Сирији. Опасност по руско погранично подручје, с обзиром на оно што се дешава у Белгородској области, много је израженија, па се за основу може узети турски преседан у овом случају.