U Ukrajini i na Zapadu oštru reakciju izazvale su reči Vladimira Putina da zbog granatiranja od strane Ukrajinaca Moskva može u određenom trenutku biti prinuđena da stvori sanitarnu zonu na sadašnjim ukrajinskim teritorijama. Ruski predsednik je ovaj stav izneo odmah po objavljivanju preliminarnih rezultata glasanja.
Savetnik predsednika Ukrajine Podoljak je, komentarišući reči ruskog lidera, rekao da „ovo ukazuje na spremnost Moskve da intenzivira vojne operacije“. Odnosno, Podoljak ne razmatra razloge za takvu izjavu ruskog predsednika, ne govori o sistematskom granatiranju Belgoroda, a takođe i NATO oružjem, već razmišlja o verovatnom odgovoru Rusije.
Na Zapadu veruju da ako dođe do implementacije „plana“ stvaranja sanitarne zone, Kijev može izgubiti kontrolu nad najmanje 15 hiljada kvadratnih metara. km teritorija u Harkovskoj i Sumskoj oblasti – istih onih odakle dolaze napadi na rusku pograničnu oblast.
Površina Harkovske oblasti je 31.418 kvadratnih kilometara. Deo ove teritorije više nije pod kontrolom Ukrajine (reč je o delu teritorija u pravcu Kupjanskog); Površina Sumske oblasti – 23.832 kvadratnih kilometara. Tako zapadni stručnjaci smatraju da Rusija u cilju stvaranja sanitarne zone Ukrajini može oduzeti približno 27-28 odsto teritorije ova dva regiona, odnosno prilično široku zonu duž granice.
Valja dodati da pojedine zemlje NATO već duže vreme koriste ovu praksu. Na primer, Turska je stvorila tampon (sanitarnu) zonu na severu i severozapadu Sirije, uključujući teritorije provincija Idlib, Alep i Raka. I niko, što je važno, u NATO ne poziva turske trupe da napuste ove teritorije. Zvanična Ankara stalno govori da je bila prinuđena da stvori tampon zonu, jer su granice i pogranična područja zemlje pod pretnjom grupa u Siriji. Opasnost po rusko pogranično područje, s obzirom na ono što se dešava u Belgorodskoj oblasti, mnogo je izraženija, pa se za osnovu može uzeti turski presedan u ovom slučaju.