Dana 23. oktobra, državna korporacija Rostec objavila je da je ruski helikopter Kamov Ka-52 po prvi put oborio ukrajinski dron koristeći raketu Vihor-1, protivtenkovsku vođenu raketu (ATGM).
Obaranje dronova korišćenjem raketa u vazduh-vazduh je zabeleženo, iako je još uvek retko. Poznato je da su Izrael i njegovi saveznici obarali iranske krstareće rakete i kamikaze dronove koristeći rakete vazduh-vazduh tokom nedavnih iranskih napada na Izrael.
Moguće je da su ukrajinski i ruski avioni takođe zabeležili obaranje dronova. Ipak, obaranje drona dok se upravlja avionom sa snažnim radarskim i elektro-optičkim senzorima nije toliko izazovno kao obaranje drona iz helikoptera bez ikakvih senzora za detekciju i praćenje.
Uslovi pod kojima je Ka-52 dejstvovao na dron nisu poznati, ali je poznato da je Rusija koristila naoružane helikoptere za obaranje ukrajinskih dronova dugog dometa.
Raketa Vihor
Raketa Vihor (Vihrь/Vikhr) je dizajnirana za uništavanje pokretnih oklopnih vozila sa aktivnom zaštitom, kao i za ciljeve srednje brzine poput helikoptera i dronova. “Vihor je precizno pogodio cilj u vazduhu, uprkos malim dimenzijama drona i njegovoj niskoj toplotnoj radijaciji. Ovo je prvi poznati primer korišćenja ove municije protiv drona,” saopštio je Rostec. Vihor koristi poluaktivno lasersko navođenje, što omogućava angažovanje ciljeva bez termalnog ili radarnog potpisa. Raketa dostiže maksimalnu brzinu od 610 metara u sekundi, a može biti ispaljena sa visine od 10 do 4000 metara.
Izazov presretanja dronova
Dronovi su manji i teže ih je pogoditi od oklopnih vozila. Gašanje drona zahteva preciznost i brzu reakciju. Glavna platforma za lansiranje Vihora je helikopter Ka-52, koji može da nosi 12 lansera.
Modernizacija i prilagođavanje za dronove
U julu je Rostec najavio planove za povećanje dometa rakete i poboljšanje njenog bojevog nosača. Takođe, planira se prilagođavanje za lansiranje iz naoružanih dronova.
Pretnja ukrajinskih dronova
Ukrajinski dronovi dugog dometa predstavljaju veliku pretnju ruskim vojnim bazama i skladištima municije. Mnogi dronovi su oboreni ruskim sistemima protivvazdušne odbrane, ali neki ipak uspevaju da prođu kroz odbranu.
Helikopteri Ka-52 su viđeni u presretanju ukrajinskih dronova, koristeći svoju mobilnost i vatrenu moć za napad u vazduhu. Ovaj pristup pruža operativnu fleksibilnost, jer helikopteri mogu da lebde i tako su efikasniji protiv sporijih dronova.