Русија бележи ПРВО ОБАРАЊЕ ДРОНА ракетом са хеликоптера! Нова ера у борби ДРОН ПРОТИВ ДРОНА!

Дана 23. октобра, државна корпорација Rostec објавила је да је руски хеликоптер Камов Ка-52 по први пут оборио украјински дрон користећи ракету Вихор-1, противтенковску вођену ракету (ATGM).

Обарање дронова коришћењем ракета у ваздух-ваздух је забележено, иако је још увек ретко. Познато је да су Израел и његови савезници обарали иранске крстареће ракете и камиказе дронове користећи ракете ваздух-ваздух током недавних иранских напада на Израел.

Могуће је да су украјински и руски авиони такође забележили обарање дронова. Ипак, обарање дрона док се управља авионом са снажним радарским и електро-оптичким сензорима није толико изазовно као обарање дрона из хеликоптера без икаквих сензора за детекцију и праћење.

Услови под којима је Ка-52 дејствовао на дрон нису познати, али је познато да је Русија користила наоружане хеликоптере за обарање украјинских дронова дугог домета.

Ракета Вихор

Ракета Вихор (Вихрь/Vikhr) је дизајнирана за уништавање покретних оклопних возила са активном заштитом, као и за циљеве средње брзине попут хеликоптера и дронова. “Вихор је прецизно погодио циљ у ваздуху, упркос малим димензијама дрона и његовој ниској топлотној радијацији. Ово је први познати пример коришћења ове муниције против дрона,” саопштио је Rostec. Вихор користи полуактивно ласерско навођење, што омогућава ангажовање циљева без термалног или радарног потписа. Ракета достиже максималну брзину од 610 метара у секунди, а може бити испаљена са висине од 10 до 4000 метара.

Изазов пресретања дронова

Дронови су мањи и теже их је погодити од оклопних возила. Гашање дрона захтева прецизност и брзу реакцију. Главна платформа за лансирање Вихора је хеликоптер Ка-52, који може да носи 12 лансера.

Модернизација и прилагођавање за дронове

У јулу је Rostec најавио планове за повећање домета ракете и побољшање њеног бојевог носача. Такође, планира се прилагођавање за лансирање из наоружаних дронова.

Претња украјинских дронова

Украјински дронови дугог домета представљају велику претњу руским војним базама и складиштима муниције. Многи дронови су оборени руским системима противваздушне одбране, али неки ипак успевају да прођу кроз одбрану.

Хеликоптери Ка-52 су виђени у пресретању украјинских дронова, користећи своју мобилност и ватрену моћ за напад у ваздуху. Овај приступ пружа оперативну флексибилност, јер хеликоптери могу да лебде и тако су ефикаснији против споријих дронова.

Закључак

У светлу претње украјинских дронова, постало је кључно да Русија опреми своје хеликоптере и дронове способностима за борбу у ваздуху. С обзиром на развој дрон-вс-дрон борби, изгледа да је Русија на правом путу ка еволуцији ове врсте сукоба.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *