РУСИ СТАВИЛИ ФИНЦИМА РАКЕТНИ НОЖ ПОД ГРЛО: ХЕЛСИНКИ СЛАВИО УЛАЗАК У НАТО, А САД ДОБИЛИ СУРОВИ ОДГОВОР МОСКВЕ

Андреј Млакар

Финска, скандинавска земља која се захваљујући раскалашној бившој премијерки Сани Марин 2022 нашла у НАТО табору, када је подигла хистерију да ће Русија напати Финску која је од 1945 године била статусно неутрална и на граници дугој 1340 км није било војске, успела је оно што није ни Урхо Кеконен, ни покојни Марти Хатисари ни Тајра Ханонен да навуче руску ракетну технику на границу.

Заправо две године од уласка Финске у НАТО која је постала 31 чланица Северноаталнске алијансе руски председник Владимир Путин обезбедио је одговор.

Неки аналитичари исмејавали су Путина, сматрајући га губитником, да ће тек видети моћ НАТО пакта сада када је Финска ушла у НАТО и да ће морати војску да стави у приправност и да ће бити уништен добили су судећи хладан туш.

Оно што се и предвиђало то се и остварило. Русија је фомрирала Лењинградски војни округ, који се појача новим формацијама. За Хелсинки је приређено специјално изненађење у виду посебне ракетне бригаде опремљена ракетним системом Искандер М који ће бити руски асиметрични одговор на улазак Финске у НАТО и потенцијално распоређивање америчке војске у тој држави.

Док су “аналитичари” говорили да ће Путин сада морати да постави хиљаде тенкова и стотине хиљада војника, то и не мора с обзиром да Искандер М може да носи и нуклеарну бојеву главу, а ако се према потреби распореди и противбродски ракетни систем Бастион М који може да испаљује и крстареће ракете потреба за тенковима неће ни бити толико потребна.

Међутим Финцима ће бити много потребнији противракетни системи како би одбранили Финску територију посебно од када ће Руси да инсталирају Искандере на враницу са Финском што ће значити и да ће прстоница Хелсинки бити под потенцијалним ударом ракетног система Искандер М.

Ово је иначе потврђено државној медијској агенцији Известија у војсци да је Русија већ распоредила ракетну бригаду.

Карелији је створена посебна ракетна бригада, наоружана ракетним системима Искандер-М , јавили су извори Известија у руском Министарству одбране. Поред тога, у округ су пребачени 11. армијски корпус у Калињинградској области, као и 14. армијски корпус у Мурманској области.

„Формирање ракетне бригаде је веома правовремена одлука. Ово је адекватан одговор на приступање Финске НАТО-у “, рекао је бивши командант Балтичке флоте адмирал Владимир Валуев за „Известије“.

„Ако дођу најгора времена, ракетна бригада ће са сигурношћу рећи своју реч и решити оне задатке који су примењиви на НАТО снаге које представљају претњу. Сада, генерално, појачавају овај бок, и раде праву ствар.

Оно што је још веома занимљивије јесте да Искандер добије уместо тактичко балистичке ракете и крстарећу ракету 9М729 која је потпуно неприхватљива за Запад, односно за НАТО.

Основна тактичка јединица ракетног система “Искандер” је батерија од четири лансирна возила, четири возила за претовар, четири возила за планирање мисија, одржавање и одмор посаде.

Ракетни систем се састоји од једностепене ракете на чврсто гориво масе 3,8 тона која носи бојеву главу од 480 килограма. Бојна глава може бити касетна (за напад на површинске циљеве и живу силу, те командна места), стандардна бојева глава за напад на слабије утврђене циљеве и пробојна намењена за уништавање непријатељских подземних објеката.

 У оквиру Лењинградског војног округа биће формиране нове моторизоване дивизије, стварање тенковске дивизије у оквиру Лењинградског војног округа, али о томе још није донета одлука. Нове формације ће покрити северозападне регионе Русије.

У западном правцу биће распоређена и нове једнице ваздухопловства и ПВО. Састојиће се од пукова ловаца, бомбардера, као и јединица ПВО и радио осматрачких бригада. Западни стратешки правац ојачаће западни стратешки правац јачају јединице опремљене јуришницима Су-25. Њихов задатак ће бити директна подршка копненим снагама на бојном пољу.

Руски председник Владимир Путин је 26. фебруара потписао указ о поновном успостављању два округа. Лењинградски војни округ је дефинисан у административним границама Републике Карелије, Републике Коми, Архангелске, Вологдске, Калињинградске, Лењинградске, Мурманске, Новгородске и Псковске области, Санкт Петербурга, као и Нењечког аутономног округа.

Московски војни округ је обухватао територије Белгорода, Брјанска, Владимира, Вороњежа, Иванова, Калуге, Костроме, Курска, Липецка, Москве, Нижњег Новгорода, Орља, Рјазања, Смоленска, Тамбова, Твера, Тулске, Јарославске области и Москве .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *