Prema ukrajinskim podacim ruske Vazdušno-kosmičke snage su intezivirale upotrebu FAB (fugasne avio-bombe). U junu su ruski avioni odbacili preko 2300 bombi na položaje OSU. U septembru je oboren rekord sa 3381 bačenom bombom. Od nevođenih avionskih bombi, uz UMPK, Rusija stvorila dominantno oružje. Ovaj podataka govori i o adaptiranju ruske indsutrije na zahtevne uslove rata.
U junu su ruske VKS bacile, prema ukrajinskim podacima, oko 2305 FAB-ova sa UMPK, u julu – 3091, u avgustu – 3046, u septembru – 3381. U poslednjih nekoliko dana, dnevno se koristi do 117 komada. Broj napada iz višecevnih raketnih bacača je takođe porastao, jer je od 2022. prosečno bilo oko 81 napad dnevno, a sada je došlo do naglog skoka na 153 napada dnevno. Očigledno je da se proizvodnja i snabdevanje municijom povećava.
U UPOTEREBU UŠAO I FAB 3000: RADI SE NA PRECIZNOSTI
Svakodnevni su snimci sa fronta o razaranjima koje uzorkuju ove bombe. Sada su i one najveće FAB-3000 ušle u svakodnevnu upotrebu. One su u junu počele da se koriste u Harkovskoj oblasti. Grad Volčansk je u aprilu postojao, danas je površina ovog grada sličnija površini Meseca zahvaljujući ovim bombama. FAB-3000 (1500 kg eksploziva) Rusima služe za uništavanje objekata, uporišta OSU. Zapadni izvori čak navode Rusi mesečno vrše preko 3500 bombardovanja FAB bombama.
Bombe FAB-500 opremljene UMPK imaju maksimalni domet od 60 do 70 kilometara. Međutim, TASS, pozivajući se na izvor iz ruske odbrambene industrije, tvrdi da FAB-3000 opremljena UMPK ima maksimalni domet od 50 do 60 kilometara. Pitanje je da li je ovo tačno, neki bombarderi su uočeni na 40 km od linije fronta. Zapadni eksperti tvrde da FAB-3000 Rusi izbacuju na distanci od 10 km. Svakako, ovakav vid bombardovanja omogućava dejstvo bez zalaženja u neprijateljsku teritoriju. U krajnjoj liniji, u slučaju obaranja, bolje biti oboren iznad svoje teritorije.
Jedina zamerka ovom oružju je relativna nepreciznost. Jedan pilot je za rusku televiziju izjavio da FAB-3000 bombe opremljene UMPK imaju krug verovatne greške (CEP- Circular error probable) od 10 metara. Drugim rečima, polovina bombi koje se bace trebalo bi da padne u radijusu od 10 metara od cilja. I kod manjih bombi smo često viđali promašaje za tek nekoliko metara, pa se dešavao potpuno drugi rezultat. Ipak, velike bombe svojom snagom često kompenzuju taj nedostatak.
Zapadni izvori sugerišu da FAB-3000 ima CEP verovatno u rasponu od 30 metara. Međutim, i oni tvrde: „dostupni podaci su ograničeni, a preciznost se može poboljšati tokom vremena kako se sistem usavršava“.
Svakako, masovnost proizvodnje, bezbedna upotreba (ne postoje informacije o oborenim avionima, iako ih verovatno ima) i snaga bombi su faktor koji govore u korist FAB bombi. Preciznost je nešto što se može usavršavati, unapređivanjem UMPK. U međuvremenu, FAB bombe nastavljaju da melju protivničke položaje i jedne su od razloga uspešnog ruskog napretka u teškim urbanim bojištima.