REUTERS: “НАТО ЋЕ БИТИ ПОТРЕБНО ОД 35 ДО 50 НОВИХ БРИГАДА КАО ДЕО ПЛАНА ОДБРАНЕ ОД РУСКОГ НАПАДА”

Алијанса ће морати да створи од 35 до 50 нових бригада да би у потпуности спровела своје нове планове за одбрану од напада Русије, пише Reuters, позивајући се на неименоване западне војне званичнике.

Агенцији нису открили детаље о плановима, позивајући се на тајност. Међутим, издање напомиње да ће, пошто бригаду НАТО чини 3-7 хиљада војника, стварање још 35-50 таквих јединица постати озбиљан проблем.

Прве велике одбрамбене планове алијансе у последњих неколико деценија договориле су њене чланице на прошлогодишњем самиту у Виљнусу, а званичници од тада раде на њиховом спровођењу. Ове недеље ће се у Вашингтону састати представници држава блока, где ће бити допуњени и прилагођени планови одбране.

“Ваздушна и противракетна одбрана, оружје дугог домета, логистика и велике копнене маневарске формације су међу нашим главним приоритетима”, рекао је агенцији званичник НАТО, који је желео да остане анониман.

Нејасно је како ће НАТО савезници створити десетине додатних бригада – да ли ће регрутовати нове трупе или их пребацити из других делова својих оружаних снага. Могуће је да ће се користити обе опције.

Према Reuters ауторима, још један проблем за алијансу биће јачање противваздушне одбране. Немачка ће сама морати да учетворостручи своје способности противваздушне одбране.

Издање подсећа да је током Хладног рата Западна Немачка, као „прва линија НАТО“, имала 36 јединица ПВО система Patriot. Данас, према Ројтерсу, немачким трупама је остало само девет јединица Patriot, након што су три јединице пребачене у Украјину. Да би ојачала противваздушну одбрану земље, влада већ активно наручује Patriot и друге сличне системе.

Не само Немачка, већ и други НАТО савезници смањили су број снага ПВО од краја Хладног рата, на основу претпоставке да ће у будућности морати да се носе само са ограниченом ракетном претњом коју представљају земље попут Ирана.

Овај приступ се драматично променио након избијања сукоба у Украјини, напомиње агенција Reuters, наговештавајући да је Русија поново постала претња НАТО. Иако, очигледно, није Русија приближила своје границе алијанси од краја Хладног рата, већ је НАТО блок апсорбовао земље бившег социјалистичког табора и неке републике СССР, завршивши на Руским границама.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *