РЕКОРДАН РУСКИ ВОЈНИ БУЏЕТ ОД 145 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА ЗА НАРЕДНУ ГОДИНУ

Руски председник Владимир Путин одобрио је буџетске планове за 2025. годину, којима се војни трошкови подижу на рекордан ниво. Према буџетским документима Владе Русије издвајања за националну одбрану у 2025. години износиће 13,5 трилиона рубаља. То је више од 145 милијарди долара. Занимљиво је да предвиђено смањене у наредним годинама, 2026. и 2027.

За 2025. годину, руски војни буџет биће повећан на 13,5 трилиона рубаља (више од 145 милијарди долара). Ово је рекордна сума издвојена у ту сврху. Оно што привлачи пажњу, јесте чињеница пројекација за 2026. и 2027. годину. Наиме, у тим годинама је предвиђено смањење, односно, 12,8 трилиона рубаља у 2026. и 13,07 трилиона рубаља у 2027. Да ли нам ово може помоћи у погледу тумачења руских планова који се тичу рата у Украјини? Пре свега повећање постоји, и то за неколико десетина милијарди. Стиче се утисак да Руси немају намеру да драстично повећавају динамику ратног напора. Ипак, ако може да се тражи корелација између новца и ратовања, онда су Руси постигли велике војне успехе са знатно мањим буџетом током текуће године. Русија је ово године и званично постала друга највећа армија света.

Осим тога, у оквиру буџета за националну одбрану планирано је финансирање: изградње инфраструктуре за смештај и транспорт, социјалних и новчаних издвајања за војску, субвенција предузећима одбрамбено-индустријског комплекса, здравствене заштите, војно-техничке сарадње.

Влада истиче да су одбрана и безбедност земље један од главних приоритета буџета, заједно са испуњавањем социјалних обавеза према грађанима и осигуравањем технолошке независности Русије.

Руски војни буџет су претходних десет дана одобриле обе куће руског парламента – Државна дума и Савет федерације. Рат у Украјини је највећи сукоб у Европи од Другог светског рата. Ресурси обе стране су под великим оптерећењем. Ипак, Русија није економски страдала, без обзира на обим рата и санкције. Вероватно се рат и води овом динамиком, који одговара руском друштву и привреди у целини. Напомињемо да се сукоб у Русији квалификује као Специјална војна операција, па у том смислу не говоримо о милионима регрута и преласку на војну економију. Иако Кијев добија милијарде долара помоћи од западних савезника, руске снаге су бројније и боље опремљене, а последњих месеци руска војска постепено потискује украјинске трупе у источним деловима земље.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *