REČNA FLOTILA VOJSKE SLAVI 108 ROĐENDAN: ČUVARI DUNAVA, SAVE I TISE

Pripadnici reće flotile Vojske Srbije danas 6. avgusta obeležavaju svoj dan, kada je pre 108 godina u brodogradilištu na Čukarici daleke 1915. godine porinut prvi srpski rečni oklopni čamaca pod imenom “Jadar”. Od osamostaljenja Srbije 2006 godina ovaj dan se sčavi i kao dan Rečnih jednica, koji po svojom zonom odgovornosti imaju tri međuradone reke Dunava, Savu i Tisu i preko 1.700 kilometara rečnog plovnog puta ako se tu uvrsti i kanalska mreža sistema Dunav-Tisa-Dunav.

Pucanj iz austrougarskog rečnog monitora “Bodrog” na Beograd označio je početak Prvo svetskog rata. Tadašnja Autrougarska imala je jaku rečnu flotilu kojoj malena Srbija nije imala s čim da pruži otpor niti obalsku artiljeriju koja bi uzvratila vatru.

Shvatanje da će se rati voditi ne samo na kopnu, nego i na rekama ukazao je potrebu formiranja jedne takve jedinice. Pobeda na Ceru ukazala je potrebu da se krene sa tim planom i to već u 1915. godini. Koreni Rečne flotile nastali su na Adi Ciganiliji u Čukaričkom rukavcu. Potpukovnik Milan J. Radojević, komandant odbrane Ade Ciganlije bio je i prvi komandant srpske rečne flotile koja mu je bila
potčinjena.

Kako su se na Srbijom nadvijali novi oblaci rata 1915. godine samo ovja put sa mnogo jačim protivnikom Srbija je pristupila odbrani sa reka i opremanju i naoružavanju jednica. Iz Velike Britanije kao pomoć poslati su tropeda i morske mini. Prve morske mine upotrebljene su bile kod Vinče kada je potpopljen bio brod koji je za Dardanele Dunaavom transportovao municiju u Tursku.

Pripadnici Rečene flotile tada su imali u svom stastavu oklopljeni brod Timok, kome su se uzbzo pridružili oklopljeni čamici “Jadar”, “Timok” i brzi motorni čamac ra ruskom posadom. Tu su bili i motroni čamci “Pobeda” i “Sveti Đorđe”, više preuređenih šlepova i 100 čamaca.

Brodovi flotile bi li su pretežno naoružan i mi traljezima i lakim topovima i osposobljeni za miniranje reka . Baza je bila na Savi kod Čukarice, sa radionicom za opravku i oprema njeplovnih objekata. Posadu su sačinjavali dobrovoljci –
starci i mladić i koji nisu bili vojni obveznici. Na Čukarici su se dovršavale dve najveće jedinice srpske Rečne flotile – oklopni čamci „Bosna” i „Dalmacija ” sa topovima u kulama.

Rečn a flotila Kopnene vojske od 2008. godine proslavlja 6. avgust – Dan Rečne flotile i roda rečnih jedinica Vojske Srbije. Pored izmene datuma praznika jedinice od 2008 . godine Zakonom o Vojsci Srbije ukinut je vid Mornarica i određen je rod rečnih jedinica.
Dvanaesti april zauzima posebno mesto u obeležavanj u godišnjica značajnih događaja i datuma iz istorijata Rečne flotile u slavu i čast komandanta i posade rečnog monitora „Drava ”. Isplovljavanjem plovnog sastava i polaganjem venca sa brodova na 1.287. kilometru reke Dunav odaju se počasti stradalim herojima sa „Drave” .

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *