РЕЧНА ФЛОТИЛА ВОЈСКЕ СЛАВИ 108 РОЂЕНДАН: ЧУВАРИ ДУНАВА, САВЕ И ТИСЕ

Припадници реће флотиле Војске Србије данас 6. августа обележавају свој дан, када је пре 108 година у бродоградилишту на Чукарици далеке 1915. године поринут први српски речни оклопни чамаца под именом “Јадар”. Од осамостаљења Србије 2006 година овај дан се счави и као дан Речних једница, који по својом зоном одговорности имају три међурадоне реке Дунава, Саву и Тису и преко 1.700 километара речног пловног пута ако се ту уврсти и каналска мрежа система Дунав-Тиса-Дунав.

Пуцањ из аустроугарског речног монитора “Бодрог” на Београд означио је почетак Прво светског рата. Тадашња Аутроугарска имала је јаку речну флотилу којој малена Србија није имала с чим да пружи отпор нити обалску артиљерију која би узвратила ватру.

Схватање да ће се рати водити не само на копну, него и на рекама указао је потребу формирања једне такве јединице. Победа на Церу указала је потребу да се крене са тим планом и то већ у 1915. години. Корени Речне флотиле настали су на Ади Циганилији у Чукаричком рукавцу. Потпуковник Милан Ј. Радојевић, командант одбране Аде Циганлије био је и први командант српске речне флотиле која му је била
потчињена.

Како су се на Србијом надвијали нови облаци рата 1915. године само овја пут са много јачим противником Србија је приступила одбрани са река и опремању и наоружавању једница. Из Велике Британије као помоћ послати су тропеда и морске мини. Прве морске мине употребљене су биле код Винче када је потпопљен био брод који је за Дарданеле Дунаавом транспортовао муницију у Турску.

Припадници Речене флотиле тада су имали у свом стаставу оклопљени брод Тимок, коме су се узбзо придружили оклопљени чамици “Јадар”, “Тимок” и брзи моторни чамац ра руском посадом. Ту су били и мотрони чамци “Победа” и “Свети Ђорђе”, више преуређених шлепова и 100 чамаца.

Бродови флотиле би ли су претежно наоружан и ми траљезима и лаким топовима и оспособљени за минирање река . База је била на Сави код Чукарице, са радионицом за оправку и опрема њепловних објеката. Посаду су сачињавали добровољци –
старци и младић и који нису били војни обвезници. На Чукарици су се довршавале две највеће јединице српске Речне флотиле – оклопни чамци „Босна” и „Далмација ” са топовима у кулама.

Речн а флотила Копнене војске од 2008. године прославља 6. август – Дан Речне флотиле и рода речних јединица Војске Србије. Поред измене датума празника јединице од 2008 . године Законом о Војсци Србије укинут је вид Морнарица и одређен је род речних јединица.
Дванаести април заузима посебно место у обележавањ у годишњица значајних догађаја и датума из историјата Речне флотиле у славу и част команданта и посаде речног монитора „Драва ”. Испловљавањем пловног састава и полагањем венца са бродова на 1.287. километру реке Дунав одају се почасти страдалим херојима са „Драве” .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *