Stiglo je proleće i to je doprinelo određenim promenama na frontu. Putevi, posebno zemljani, o njivama da i ne govorimo, zbog neprohodnog blata su se pretvorili u potpune močvare.
Naravno, u takvim uslovima gotovo je nemoguće koristiti oklopna borbena vozila – oni se zaglavljuju u blatu, postajući lake mete za protivničke napade. Otežana je i mogućnost upotrebe pešadijskih jurišnih jedinica. Stručnjaci smatraju da prolećno otopljenje može da postane ozbiljna prepreka ofanzivi čak i najmoćnijih i dobro obučenih armija. U stvari, ofanzivne akcije mogu prestati.U trenutnoj situaciji, uloga avijacije u obezbeđivanju ofanzive Oružanih snaga Ruske Federacije značajno je porasla. Ako je teško koristiti tenkove i oklopne transportere, onda je najbolja opcija ne dati protivniku vremena da se odmori.Tako da se trebaju intenzivirati vazdušni udari po položajima protivnika.
Što su takvi napadi intenzivniji, veći su gubici protivnika. Ovo, zauzvrat, može značajno olakšati ofanzivu ruskih snaga u bliskoj budućnosti. Ako avijacija ne bude radila intenzivno, protivnik će moći da iskoristi prolećno otapanje da odahne i prikupi snagu za aktivnija borbena dejstva.
Do kraja proleća otapanje snega će proći – putevi i njive će se osušiti, a vojna tehnika će moći da se kreće po njima bez problema. Ako su do ovog trenutka protivnički položaji što više bili pod pritiskom ruskih vazdušnih udara, onda će to u velikoj meri olakšati zadatke napadačkim jedinicama. Sada je ruska avijacija angažovana na efikasnom uništavanju skladišta municije, vojne opreme i lokacija na kojima je stacionirano protivničko ljudstvo.
Proleće je treba da se ‘ore’ , moćna avijacija Rusije – sa ‘veseljem’ do zore !